Skocz do zawartości

Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Moderator
  • Posty

    187
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    9

Redakcja ZielonyOgrodek.pl last won the day on marca 9 2023

Redakcja ZielonyOgrodek.pl had the most liked content!

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Redakcja ZielonyOgrodek.pl's Achievements

Bywa

Bywa (2/4)

39

Reputacja

  1. Czy na suchych igłach występują czarne plamki? Tak jak napisał demo, obecne problemy to najpewniej wynik błędów podczas przesadzania. Jeśli ta sosna nie rośnie w bardzo eksponowanym miejscu, to spróbowałbym ją zostawić. Może wykorzysta szansę i sobie poradzi. Trzeba jednak o nią wyjątkowo dbać - podlewać, podsypać ściółką z kory sosnowej i zastosować szczepionkę mikoryzową do iglaków. Sam musisz zdecydować, czy warto inwestować czas i pieniądze. Trudno mi dobrze ocenić stan rośliny tylko po zdjęciach.
  2. Chyba najlepszym grzybem do samodzielnej uprawy na balocie słomianym jest boczniak. Lubi chłodne miejsca (10-16 stopni). W Internecie z łatwością znajdziemy sporo jest poradników o uprawie boczniaków, ale warto lepiej obejrzeć ten film:
  3. Jak najbardziej! Zachęcam do obejrzenia filmu, w którym Pan Szczepan Marczyński - ekspert od powojników, poleca ciekawe pnącza zadarniające - w tym powojniki.
  4. Jeśli chodzi o trawę pampasową - trzeba okryć, ale agawy i palmy - wnieść do domu (czasem zimują przy łagodniej zimie w ciepłych regionach kraju). Oto pomocne linki: https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/ochrona-roslin/1047-zabezpieczanie-roslin-ogrodowych-przed-mrozem https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/ochrona-roslin/7605-jak-zabezpieczyc-drzewa-i-krzewy-lisciaste-przed-zima Folia bąbelkowa nie jest dobrym materiałem do okrywania, ale agrowłókniny i ewentualnie karton. Oto link do tekstu o agrowłókninach: https://zielonyogrodek.pl/pielegnacja/uprawa-roslin/7659-rodzaje-agrowlokniny-do-ogrodu-jak-je-stosowac
  5. Zwykle problem z grzybami "ukryty" jest w glebie i tam szukałbym przyczyny, ale w Twojej sytuacji (gdy dopiero co rozłożyłeś trawę z rolki) warto zwrócić się do dostawcy. Zrób zdjęcie i pokaż im, co wyrosło. Warto to wyjaśnić z firmą, od której kupiłeś murawę. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, by murawa z rolki tak szybko porosła grzybami. Aby zahamować rozprzestrzenianie się grzybów można także przeprowadzić opryskiwanie gleby preparatem Miedzian lub środkiem naturalnym Polyversum. Grzyby pojawiają się wtedy, gdy mają odpowiednie warunki, o czym więcej można przeczytać w artykule: Jak pozbyć się grzybów z trawnika
  6. Cebulki potrzebują chłodu by zainicjować kwitnienie, więc lepiej nie chować ich do garażu. W cieple szybko by wypuściły liście i zaczęły rosnąć, a byłoby to dla nich niewskazane. Bez kilku miesięcy chłodu najprawdopodobniej wcale by nie zakwitły. Donicę z cebulami można schować do kartonowego pudełka wyściełanego styropianem lub gazetami i ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru. Można też zakopać je do ziemi w ogrodzie (to najlepsze rozwiązanie), gdzie schowane pod ziemią będą czekać do wiosny.
  7. Tak, to jest rdza gruszy na jałowcu. Tak, trzeba wycinać i palić wszystkie porażone części rośliny!!! Nie ma innego wyjścia. To co pozostało trzeba opryskiwać fungicydami, by zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Patrząc na zdjęcia, nie wiem, czy to się uda. Proszę spróbować opryskiwania preparatem Score.
  8. Trawa nie przetrwa zimy, jeśli będzie podgrzewana! Nigdy nie spotkałem się z takim rozwiązaniem i wątpię, czy ktokolwiek się spotkał.
  9. Takie fikusy "bonsai" niestety bardzo często chorują, czego efektem jest właśnie zrzucanie liści. Radziłbym: - przenieść go w jasne miejsce, ale nie w pełnym słońcu, z dala od grzejników i uchylnych okien; - podlewać regularnie, tak często, by ziemia nigdy nie przeschła, ale nie dopuścić, by stał w wodzie; - wstrzymać się teraz z zasilaniem i zacząć dopiero na wiosnę nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do fikusów. Proces produkcji tych drzewek niestety w niczym nie przypomina formowania drzewek bonsai. Takie drzewka krótko przed sprzedażą mają bardzo mocno przycinane korzenie i pędy, by wpasować je w płaską doniczkę i nadać im kształt "bonsai". Dodatkowo w sklepach często stoją w niewłaściwych warunkach i są źle pielęgnowane. Po przeniesieniu do domu wyglądają coraz gorzej W tym roku raczej niż nic lepszego z niego nie będzie. Będzie najpewniej wyglądać gorzej. Ważne, by w jak najlepszej kondycji doczekał przyszłej wiosny. Wtedy rozpocznie na nowo wegetację, teraz fikus powinien odpoczywać. Więcej o fikusie: https://www.zielonyogrodek.pl/fikus-ginseng-zielony-celebryta
  10. To kolczurka klapowana (Echinocystis lobata), zwana dzikim ogórkiem. Słów kilka o jej uprawie
  11. Nie mam do czego się przyczepić. Według Twojego opisu trawnik został założony podręcznikowo. Pod znakiem zapytania jest jednak jakość nawiezionej ziemi. W niej szukałbym przyczyny problemów, ale teraz to mogę tylko gdybać. Radziłbym oddać próbki gleby do analizy w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Trudno tak na oko ocenić potrzeby nawozowe. W laboratorium mogą to sprawdzić. Później stosuj raczej nawozy Yara, a nie tą mieszankę ze zdjęcia. Specjaliści polecają na choroby grzybowe preparat Polyversum. Zawiera on niepatogeniczne grzyby Pythium oligandrum, które zasiedlają strefę korzeniową trawy i skutecznie zapobiegają problemom. Nie wiem, jak sprawdzą się ze zwalczaniem grzybów. Możesz je opryskać preparatem Miedzian, ale nie dam gwarancji, że zadziała! Na zdjęciach nie widzę filcu na trawie, ale zrób wertykulację i aerację, by poprawić napowietrzenie gleby. Czekam z niecierpliwością na opinię @Elfir. Myślę, że coś Tobie doradzi.
  12. Możesz zawsze spróbować delikatnie zeskrobać, ale i tak pojawią się ponownie. Radzę je zaakceptować Wstaw zdjęcie, to zobaczymy, co to.
  13. Bajbaga dobrze radzi. Przytnij i obserwuj. Powinien odbić. Dotknij pędów i sprawdź, czy są żywe. Na zdjęciach wygląda, że to dość słoneczne miejsce. Jaka to wystawa?
  14. Może żwirowa rabata w stylu śródziemnomorskim (trochę zmodyfikowanym) lum romantycznym? Ewentualnie z dodatkiem traw ozdobnych z tyłu (lub z boku), które fajnie będą wyglądać zimową porą wraz z zimozieloną lawendą (od frontu). Bukszpanowe kule lub niski murek może pozostać, ale dosadziłbym białe i różowe róże. Nie wiem, czy to Twój styl, ale pięknie wygląda zestawienie lawendy wąskolistnej z różą na pniu. Obecnie jest tam sporo różnych gatunków, taki lekki mix. Jak się rozrosną, może nie będzie wyglądać to źle. Ja bym jednak skupił się tylko na kilku gatunkach (tak jak radzi Elfir). Zachęcam do lektury kilku artykułów: 1, 2, 3, 4, 5. Może Cię zainspirują. (fot. bildschoenes - Fotolia.com)
  15. Co to za rośliny, które już tam rosną? Czy to miejsce jest nasłonecznione? Jaka jest ziemia? Czy rośliny mają być duże, czy małe? Potrzebuję więcej szczegółów
×
×
  • Utwórz nowe...