Skocz do zawartości

interpretacja planu zagospodarowania przestrzennego


arkowiec

Recommended Posts

Witajcie

Jestem wlascicielem dzialki na ktorej plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow mieszkalnych jednorodzinnych lub dwurodzinnych.
Jezeli w budynku jednorodzinnym istnieje mozliwosc wydzielenia dwoch samodzielnych lokali to ile takich lokali mozna wydzielic w budynku dwurodzinnym?
Jezeli prawnie budynek jednorodzinny moze byc budynkiem dwurodzinnym (z dwoma samodzielnymi lokalami) i jezeli w budynku dwurodzinnym mozna wydzieli tylko dwa samodzielne lokale to jaka jest roznica pomiedzy nimi?
Czy mam doczynienia z bezsensownym niepotrzebnym zapisem z ktorego nic nie wynika?
Prosze o interpretacje jakie budynki moga byc realizowane w budownictwie dwurodzinnym?
Dziekuje i pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
W przepisach prawa budowlanego nie istnieje pojęcie domu dwurodzinnego - formalnie może to być najwyżej budynek jednorodzinny, ewentualnie składający się z dwóch niezależnych lokali.

W MPZP powinna więc znaleźć się definicja, jaki budynek uznawany jest za dwurodzinny - natomiast w w świetle prawa budowlanego będzie to dom wielorodzinny, który musi spełniać inne wymagania niż dom jednorodzinny.
Link do komentarza
Cytat

.....- natomiast w w świetle prawa budowlanego będzie to dom wielorodzinny, który musi spełniać inne wymagania niż dom jednorodzinny.



Budynek wielorodzinny z 2 mieszkaniami (czyli ten dwurodzinny), jest jednak traktowany jako jednorodzinny a wynika z Rozporządzenia w sprawie WT:

Cytat

§ 2.
6. Do budynków wielorodzinnych zawierających dwa mieszkania stosuje się, z zastrzeżeniem § 217 ust. 1 pkt 1
lit. a) i pkt 2, przepisy rozporządzenia odnoszące się do budynków jednorodzinnych.



Co do zadanego pytania, pisałem o tym wcześniej. Więc zacytuję sam siebie:
Cytat

Inaczej mówiąc można np. postawić bliźniaka z 4 odrębnymi mieszkaniami– co nie jest możliwe w przypadku gdy MPZP przeznacza teren pod zabudowę budynkami tylko jednorodzinnymi, bo mieszkań mogło by być tylko 2.



Ale to teoria. Może zacytuj dokładnie jaki jest zapis, wtedy będzie można dokładniej odpowiedzieć.
Link do komentarza
Sliczne dzieki dla Redakcji i Bajbagi!!!!!!!!

cytuje z MPZP:
"... przeznacza sie na tereny zabudowy mieszkaniowej, dla realizacji budynkow mieszkalnych jednorodzinnych lub dwurodzinnych.
...... Dla zabudowy mieszkaniowej obowiazuje wydzielenie dzialek o powierzchni nie mniejszej niz 0,15 ha.
...... Przy zagospodarowaniu terenu obowiazuje pozostawienie co najmniej 55% powierzchni jako biologicznie czynnej. "

W MPZP nie znajduje definicji budownictwa dwurodzinnego.
Zastanawiam mnie ilosc i rodzaj domow jaki moglbym postawic na zamknietym osiedlu o powierzcni 0,75 ha, biorac pod uwage wzmianki o budownictwie dwurodzinnej i minimalnej powierzchni 0,15 ha.

Dziekuje Bajabadze za poprzednia wyczerpujaca odpowiedz.
pozdrawiam
Link do komentarza
Jeszcze jedno pytanko odnosnie MPZP
W ustaleniach szczegolowych znalezlem wazny zapis ktory uszedl poprzednio mej uwadze, mianowicie :
Obowiazyje kubatura budynkow czesci nadziemnej liczona od poziomu parteru nie wieksza niz 1200m3.
Czy ten zapis odnosi sie do jednego budynku rodzinnego niezaleznie od typu zabudowy, czy tez calkowita kabatura budynku blizniakow lub szeregowcow skupiajaca kilka budynkow jednorodzinnych nie moze byc wieksza niz 1200m3?
Wydaje mi sie ze te druga obcje, tworcy MPZP mieli na mysli.
pozdrawiam i dziekuje
Link do komentarza
Moim zdaniem, należy sięgnąć jeszcze do zapisów warunków urbanistycznych dla tego terenu, oraz części opisowej – może tam jest wyjaśnienie co Rada miała na myśli.

Zapewne Rada przyjęła zasadę, że jeden budynek jednorodzinny to jedna rodzina w 1 budynku, a budynek dwurodzinny to dwie rodziny w 1 budynku.. Taki zapis o budynkach (zabudowie) dwurodzinnej jest w MPZP nagminny. Często jest zapis, że dopuszcza się zabudowę bliźniaczą.

Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w większości MPZP są „stare” tzn. tworzone przed nowelizacją obecnie obowiązującego Prawa Budowlanego, bo w starym (przed 2004r.) nie było definicji budynku jednorodzinnego.

Teraz, biorąc pod uwagę definicję budynku jednorodzinnego z PB, jest to bez sensu., choć moim zdaniem, otwiera możliwość wybudowania bliźniaka o 4 odrębnych mieszkaniach.
Link do komentarza
Cytat

Obowiazyje kubatura budynkow czesci nadziemnej liczona od poziomu parteru nie wieksza niz 1200m3.
Czy ten zapis odnosi sie do jednego budynku rodzinnego niezaleznie od typu zabudowy, czy tez calkowita kabatura budynku blizniakow lub szeregowcow skupiajaca kilka budynkow jednorodzinnych nie moze byc wieksza niz 1200m3?



Biorąc pod uwagę definicje z Prawa budowlanego, to moim zdaniem, dotyczy to każdego z osobna budynku – bez względu na rodzaj zabudowy (wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej)
A tak na logikę daje to tylko około 400m2 powierzchni całkowitej domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A z sąsiadami rozmawiałeś?   Dotychczas nie było problemów z faktem, że te ich okna wychodziły niemalże na Twoje podwórko - przynajmniej nic o tym nie wspominasz... Jak zaznaczyłeś - nie masz zamiaru stawiania parkanu, a OGRODZENIE  z siatki - przeciw intruzom... Sąsiedzi, o ile "nie drzesz z nimi kotów", nie powinni protestować... Zostanie bardzo mało przestrzeni na posadzenie kwiatków pod ich oknami, czy chociażby wykoszenie chwastów, albo przejście...   Nie bardzo wiem, co na ten temat mówią przepisy przeciwpożarowe... Tu chyba mogą być problemy formalne...
    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...