Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
arkowiec

interpretacja planu zagospodarowania przestrzennego

Recommended Posts

Witajcie

Jestem wlascicielem dzialki na ktorej plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow mieszkalnych jednorodzinnych lub dwurodzinnych.
Jezeli w budynku jednorodzinnym istnieje mozliwosc wydzielenia dwoch samodzielnych lokali to ile takich lokali mozna wydzielic w budynku dwurodzinnym?
Jezeli prawnie budynek jednorodzinny moze byc budynkiem dwurodzinnym (z dwoma samodzielnymi lokalami) i jezeli w budynku dwurodzinnym mozna wydzieli tylko dwa samodzielne lokale to jaka jest roznica pomiedzy nimi?
Czy mam doczynienia z bezsensownym niepotrzebnym zapisem z ktorego nic nie wynika?
Prosze o interpretacje jakie budynki moga byc realizowane w budownictwie dwurodzinnym?
Dziekuje i pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W przepisach prawa budowlanego nie istnieje pojęcie domu dwurodzinnego - formalnie może to być najwyżej budynek jednorodzinny, ewentualnie składający się z dwóch niezależnych lokali.

W MPZP powinna więc znaleźć się definicja, jaki budynek uznawany jest za dwurodzinny - natomiast w w świetle prawa budowlanego będzie to dom wielorodzinny, który musi spełniać inne wymagania niż dom jednorodzinny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

.....- natomiast w w świetle prawa budowlanego będzie to dom wielorodzinny, który musi spełniać inne wymagania niż dom jednorodzinny.



Budynek wielorodzinny z 2 mieszkaniami (czyli ten dwurodzinny), jest jednak traktowany jako jednorodzinny a wynika z Rozporządzenia w sprawie WT:

Cytat

§ 2.
6. Do budynków wielorodzinnych zawierających dwa mieszkania stosuje się, z zastrzeżeniem § 217 ust. 1 pkt 1
lit. a) i pkt 2, przepisy rozporządzenia odnoszące się do budynków jednorodzinnych.



Co do zadanego pytania, pisałem o tym wcześniej. Więc zacytuję sam siebie:
Cytat

Inaczej mówiąc można np. postawić bliźniaka z 4 odrębnymi mieszkaniami– co nie jest możliwe w przypadku gdy MPZP przeznacza teren pod zabudowę budynkami tylko jednorodzinnymi, bo mieszkań mogło by być tylko 2.



Ale to teoria. Może zacytuj dokładnie jaki jest zapis, wtedy będzie można dokładniej odpowiedzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sliczne dzieki dla Redakcji i Bajbagi!!!!!!!!

cytuje z MPZP:
"... przeznacza sie na tereny zabudowy mieszkaniowej, dla realizacji budynkow mieszkalnych jednorodzinnych lub dwurodzinnych.
...... Dla zabudowy mieszkaniowej obowiazuje wydzielenie dzialek o powierzchni nie mniejszej niz 0,15 ha.
...... Przy zagospodarowaniu terenu obowiazuje pozostawienie co najmniej 55% powierzchni jako biologicznie czynnej. "

W MPZP nie znajduje definicji budownictwa dwurodzinnego.
Zastanawiam mnie ilosc i rodzaj domow jaki moglbym postawic na zamknietym osiedlu o powierzcni 0,75 ha, biorac pod uwage wzmianki o budownictwie dwurodzinnej i minimalnej powierzchni 0,15 ha.

Dziekuje Bajabadze za poprzednia wyczerpujaca odpowiedz.
pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze jedno pytanko odnosnie MPZP
W ustaleniach szczegolowych znalezlem wazny zapis ktory uszedl poprzednio mej uwadze, mianowicie :
Obowiazyje kubatura budynkow czesci nadziemnej liczona od poziomu parteru nie wieksza niz 1200m3.
Czy ten zapis odnosi sie do jednego budynku rodzinnego niezaleznie od typu zabudowy, czy tez calkowita kabatura budynku blizniakow lub szeregowcow skupiajaca kilka budynkow jednorodzinnych nie moze byc wieksza niz 1200m3?
Wydaje mi sie ze te druga obcje, tworcy MPZP mieli na mysli.
pozdrawiam i dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem, należy sięgnąć jeszcze do zapisów warunków urbanistycznych dla tego terenu, oraz części opisowej – może tam jest wyjaśnienie co Rada miała na myśli.

Zapewne Rada przyjęła zasadę, że jeden budynek jednorodzinny to jedna rodzina w 1 budynku, a budynek dwurodzinny to dwie rodziny w 1 budynku.. Taki zapis o budynkach (zabudowie) dwurodzinnej jest w MPZP nagminny. Często jest zapis, że dopuszcza się zabudowę bliźniaczą.

Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w większości MPZP są „stare” tzn. tworzone przed nowelizacją obecnie obowiązującego Prawa Budowlanego, bo w starym (przed 2004r.) nie było definicji budynku jednorodzinnego.

Teraz, biorąc pod uwagę definicję budynku jednorodzinnego z PB, jest to bez sensu., choć moim zdaniem, otwiera możliwość wybudowania bliźniaka o 4 odrębnych mieszkaniach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Obowiazyje kubatura budynkow czesci nadziemnej liczona od poziomu parteru nie wieksza niz 1200m3.
Czy ten zapis odnosi sie do jednego budynku rodzinnego niezaleznie od typu zabudowy, czy tez calkowita kabatura budynku blizniakow lub szeregowcow skupiajaca kilka budynkow jednorodzinnych nie moze byc wieksza niz 1200m3?



Biorąc pod uwagę definicje z Prawa budowlanego, to moim zdaniem, dotyczy to każdego z osobna budynku – bez względu na rodzaj zabudowy (wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej)
A tak na logikę daje to tylko około 400m2 powierzchni całkowitej domu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

×