Skocz do zawartości

interpretacja planu zagospodarowania przestrzennego


arkowiec

Recommended Posts

Witajcie

Jestem wlascicielem dzialki na ktorej plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizacje budynkow mieszkalnych jednorodzinnych lub dwurodzinnych.
Jezeli w budynku jednorodzinnym istnieje mozliwosc wydzielenia dwoch samodzielnych lokali to ile takich lokali mozna wydzielic w budynku dwurodzinnym?
Jezeli prawnie budynek jednorodzinny moze byc budynkiem dwurodzinnym (z dwoma samodzielnymi lokalami) i jezeli w budynku dwurodzinnym mozna wydzieli tylko dwa samodzielne lokale to jaka jest roznica pomiedzy nimi?
Czy mam doczynienia z bezsensownym niepotrzebnym zapisem z ktorego nic nie wynika?
Prosze o interpretacje jakie budynki moga byc realizowane w budownictwie dwurodzinnym?
Dziekuje i pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
W przepisach prawa budowlanego nie istnieje pojęcie domu dwurodzinnego - formalnie może to być najwyżej budynek jednorodzinny, ewentualnie składający się z dwóch niezależnych lokali.

W MPZP powinna więc znaleźć się definicja, jaki budynek uznawany jest za dwurodzinny - natomiast w w świetle prawa budowlanego będzie to dom wielorodzinny, który musi spełniać inne wymagania niż dom jednorodzinny.
Link do komentarza
Cytat

.....- natomiast w w świetle prawa budowlanego będzie to dom wielorodzinny, który musi spełniać inne wymagania niż dom jednorodzinny.



Budynek wielorodzinny z 2 mieszkaniami (czyli ten dwurodzinny), jest jednak traktowany jako jednorodzinny a wynika z Rozporządzenia w sprawie WT:

Cytat

§ 2.
6. Do budynków wielorodzinnych zawierających dwa mieszkania stosuje się, z zastrzeżeniem § 217 ust. 1 pkt 1
lit. a) i pkt 2, przepisy rozporządzenia odnoszące się do budynków jednorodzinnych.



Co do zadanego pytania, pisałem o tym wcześniej. Więc zacytuję sam siebie:
Cytat

Inaczej mówiąc można np. postawić bliźniaka z 4 odrębnymi mieszkaniami– co nie jest możliwe w przypadku gdy MPZP przeznacza teren pod zabudowę budynkami tylko jednorodzinnymi, bo mieszkań mogło by być tylko 2.



Ale to teoria. Może zacytuj dokładnie jaki jest zapis, wtedy będzie można dokładniej odpowiedzieć.
Link do komentarza
Sliczne dzieki dla Redakcji i Bajbagi!!!!!!!!

cytuje z MPZP:
"... przeznacza sie na tereny zabudowy mieszkaniowej, dla realizacji budynkow mieszkalnych jednorodzinnych lub dwurodzinnych.
...... Dla zabudowy mieszkaniowej obowiazuje wydzielenie dzialek o powierzchni nie mniejszej niz 0,15 ha.
...... Przy zagospodarowaniu terenu obowiazuje pozostawienie co najmniej 55% powierzchni jako biologicznie czynnej. "

W MPZP nie znajduje definicji budownictwa dwurodzinnego.
Zastanawiam mnie ilosc i rodzaj domow jaki moglbym postawic na zamknietym osiedlu o powierzcni 0,75 ha, biorac pod uwage wzmianki o budownictwie dwurodzinnej i minimalnej powierzchni 0,15 ha.

Dziekuje Bajabadze za poprzednia wyczerpujaca odpowiedz.
pozdrawiam
Link do komentarza
Jeszcze jedno pytanko odnosnie MPZP
W ustaleniach szczegolowych znalezlem wazny zapis ktory uszedl poprzednio mej uwadze, mianowicie :
Obowiazyje kubatura budynkow czesci nadziemnej liczona od poziomu parteru nie wieksza niz 1200m3.
Czy ten zapis odnosi sie do jednego budynku rodzinnego niezaleznie od typu zabudowy, czy tez calkowita kabatura budynku blizniakow lub szeregowcow skupiajaca kilka budynkow jednorodzinnych nie moze byc wieksza niz 1200m3?
Wydaje mi sie ze te druga obcje, tworcy MPZP mieli na mysli.
pozdrawiam i dziekuje
Link do komentarza
Moim zdaniem, należy sięgnąć jeszcze do zapisów warunków urbanistycznych dla tego terenu, oraz części opisowej – może tam jest wyjaśnienie co Rada miała na myśli.

Zapewne Rada przyjęła zasadę, że jeden budynek jednorodzinny to jedna rodzina w 1 budynku, a budynek dwurodzinny to dwie rodziny w 1 budynku.. Taki zapis o budynkach (zabudowie) dwurodzinnej jest w MPZP nagminny. Często jest zapis, że dopuszcza się zabudowę bliźniaczą.

Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w większości MPZP są „stare” tzn. tworzone przed nowelizacją obecnie obowiązującego Prawa Budowlanego, bo w starym (przed 2004r.) nie było definicji budynku jednorodzinnego.

Teraz, biorąc pod uwagę definicję budynku jednorodzinnego z PB, jest to bez sensu., choć moim zdaniem, otwiera możliwość wybudowania bliźniaka o 4 odrębnych mieszkaniach.
Link do komentarza
Cytat

Obowiazyje kubatura budynkow czesci nadziemnej liczona od poziomu parteru nie wieksza niz 1200m3.
Czy ten zapis odnosi sie do jednego budynku rodzinnego niezaleznie od typu zabudowy, czy tez calkowita kabatura budynku blizniakow lub szeregowcow skupiajaca kilka budynkow jednorodzinnych nie moze byc wieksza niz 1200m3?



Biorąc pod uwagę definicje z Prawa budowlanego, to moim zdaniem, dotyczy to każdego z osobna budynku – bez względu na rodzaj zabudowy (wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej)
A tak na logikę daje to tylko około 400m2 powierzchni całkowitej domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...