Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
przemozawka

§ Kto ponosi koszty podziału nieruchomości (działki)?

Recommended Posts

Witam wszystkich!
Noszę się z zamiarem kupna części działki, którą należy podzielić. Mam w związku z tym pytanie... do kogo należy faktyczny koszt podziału tej działki? do kupującego czy sprzedającego? Czy jest to regulowane przepisami?

proszę o cenne informacje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzieli właścicel działki.
Płaci właściciel działki - chyba, zechcesz ten podział zasponsorować.
Przepisy o własności i logika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jak kupowałem działkę, na której bardzo mi zależało, to podzieliliśmy koszty związane z geodetą ze sprzedającym, ale z reguły płaci sprzedający.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam:)

Reguły regułami... zalezy poprostu jak sie dogadamy.

Znajomi sprzdawali działki wydzielane z gospodarstwa rolnego. Każda była pojedynczo wydzielana / sprzedawana w innych latach. Za każdy jeden podział płacili kupujacy.

Niedawno znajomy dzielił pole na 4 działeczki - jedna dla siebie i trzy na sprzedaż. Koszty podzielili równo na 4.

Oczywiście kupującym żczę zeby to nie oni płacili icon_wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Doprowadzenie do podziału geodezyjnego działki to procedura, która składa się z wielu etapów poczynając od złożenia wniosku o dokonanie podziału, poprzez sporządzenie przez uprawnionego geodetę planu podziału działki, kończąc na zatwierdzeniu przez wójta, burmistrza lub prezydenta zaproponowanego planu podziału działki.

Na koszty związane z podziałem działki składają się opłaty związane z koniecznością uzyskiwania dokumentów geodezyjnych np. wyrysów z map ewidencyjnych, opłaty skarbowe związane z podejmowanymi decyzjami administracyjnymi oraz wynagrodzenie geodety.

W związku z faktem, iż to jedynie właściciel jest uprawniony do składania wniosku o podział jego nieruchomości zatem to on będzie zobowiązany do poniesienia kosztów związanych z przeprowadzeniem wspomnianej procedury. Jednak wyłącznie jego decyzją pozostaje czy poniesione przez niego koszty wpłyną na zwiększenie ceny działki powstałej po dokonaniu podziału (a co za tym idzie "przerzucenie" ich de facto na nabywcę).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jednak wyłącznie jego decyzją pozostaje czy poniesione przez niego koszty wpłyną na zwiększenie ceny działki powstałej po dokonaniu podziału (a co za tym idzie "przerzucenie" ich de facto na nabywcę).


Święte słowa! Przecież po podziale działka jest atrakcyjniejsza, bo mniejsza. Więc kosztuje więcej. Za podział zapłacił właściciel, a sprzeda działki drożej, wiec pieniądze odzyska z nawiazką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Odkurzacz centralny jest idealnym rozwiązaniem dla alergików z jednej prostej przyczyny, która generuje szereg pozytywnych konsekwencji. Mianowicie, powietrze z odkurzacza jest wyrzucane poza budynek a nie bezpośrednio w strefie sprzątania, dzięki czemu:
   1. Nie następuje poderwanie kurzu z posadzki przez strumień powietrza wydobywający się z odkurzacza. Poderwany kurz unosi się w powietrzu przez dłuższy czas, co zwiększa możliwość wdychania go, a poza tym osadza się na meblach i opada na podłogę po pewnym czasie od skończenia sprzątania.
   2. Zanieczyszczenia które przedostały się przez filtr również zostają wyrzucone na zewnątrz. Nie ma filtrów o 100% skuteczności, stąd najdrobniejsze frakcje zawsze przedostają się przez filtr. Odkurzacz centralny to czystsze i zdrowsze powietrze w domu, więc polecamy zapoznać się z naszą ofertą nie tylko alergikom.
   http://www.aerovac.pl/
   http://www.santech.com.pl/
  • Optymalne rozmieszczenie gniazd w instalacji odkurzacza centralnego jest kwestią bardzo subiektywną. To co może być wygodne dla mnie, nie koniecznie musi być wygodne dla kogoś innego. Wykonując projekt wstępny dołączany do oferty opieramy się na własnym doświadczeniu. Zazwyczaj proponujemy wąż 9 m (gdyż dłuższy jest niezbyt wygodny przy przenoszeniu) oraz planujemy gniazda w miejscach pozwalających na obsłużenie jak największej powierzchni/ilości pomieszczeń (jedno wpięcie węża i posprzątanie kilku pomieszczeń uważamy za wygodniejsze niż przepinanie węża z gniazda do gniazda). Po napisaniu zapytania z dołączonym projektem domu na adres santech@santech.com.pl odeślemy wstępny projekt instalacji wraz z wyceną, który zawsze później można skonsultować z naszym działem projektowym, co na pewno pozwoli na osiągnięcie idealnego rozwiązania.
   Polecamy również zapoznać się z instrukcją projektowania zamieszczoną na stronie http://www.santech.com.pl/odkurzacze-centralne/materialy-do-pobrania, dzięki której można w prosty sposób zapoznać się z pewnymi mankamentami planowania takiej instalacji.
  • Ja nie wiem     @aru podobno była
  • Przypominam ze jak publikujemy zdjęcia na Facebooku to proszę dołączać dopiski #ranczoczerwonymlyn oraz #stowarzyszeniekwenif lub oznaczać miejsce i meldunek. UAaaaaaaa. No i #budujemydompl oczywiście    Tenkju werymuch
  • Nowy temat: klej do płytek.   Sprawdziłam ofertę Mapei i trochę się pogubiłam, w związku z tym proszę o rozjaśnienie sytuacji.   Jest klej Kerabond T, żeby nadawał się na ogrzewanie podłogowe należy go mieszać z emulsją uelastyczniającą Mapei isolastic (zamiast z wodą).   Za to klej adesilex p9 nadaje się na ogrzewanie podłogowe, ale w specyfikacji technicznej jest wzmianka, że "jest rekomendowany do montażu okładzin małego i średniego formatu". Tu moje pytanie: czy płytki 60x60 to jeszcze średni format, czy powinnam już użyć innego kleju?   Która opcja będzie lepsza, a może macie inną firmę godną polecenia?
 • Popularne tematy

×