Skocz do zawartości

Jak wybudować dom na działce rolnej


Recommended Posts

  • 1 miesiąc temu...
16 godzin temu, Gość Natka napisał:

Czy mąż rolnik, uprawiający ziemię i posiadający wykształcenie rolnicze, może wybudować dom na działce rolnej w innym województwie?

To pytanie jest podchwytliwe? Przecież wykształcenie nie jest przypisane do województwa, a najwyżej do kraju. Jeżeli nabędzie grunty w inny województwie i zmieści się w założeniach administracji lokalnej to może. Przy okazji wątpliwości, zachęcam do lektury artykułu. https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka/a/10315-jak-wybudowac-dom-na-dzialce-rolnej

 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Kupiłem działkę rolną 975m kw. Jestem po uzyskaniu warunków zabudowy pod domek letniskowy do 35m kw. i okazało się, że muszę chociaż część odrolnić. Domek będzie stawiała mi firma, która ma doświadczenie. Problem w tym, że do wniosku o odrolnienie potrzebny jest plan zagospodarowania działki. Nie wiem jak to przeskoczyć. Jak zrobić taki plan? W biurach architektonicznych jak ktoś zamawia projekt to ma to w pakiecie.
Link do komentarza
Gość Ireneusz

Bardzo proszę redakcyjnego znawcę prawa o proste wyjaśnienie następującej kwestii : Czy jest możliwe wybudowanie domu na działce rolnej przez „ nierolnika” jeżeli zakupi 3001 m2 pola rolnego i do tego wynajmie (tylko na papierze :) średnią hektara w danej gminie ? Tutaj dodam że w wielu gminach informują urzędnicy że TAK i mają na to decyzje prawnicze. Jak to możliwe w świetle prawa o którym mówi artykuł ???

 

... wiele gmin odpowiada że TAK można się wybudować na działce rolnej jako „nie-rolnik” . Ciekawi mnie to jakie zasady prawne o tym decydują , bo wg artykułu nie ma takiej możliwości ?

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość Maria
Czy jeśli w tym roku rodzice zapiszą mi działkę rolną i las co łącznie przekraczy średnią wielkość gospodarstwa rolnego w gminie uprawnia mnie do uzyskania pozwolenia na budowę domu ?
Link do komentarza

W odpowiedzi napiszę, że wielkość tej działki ma znaczenie, ale takie tematy sa poruszane co chwila i zgaduję po takich wpisach, ze nie czytacie postów. O działkach rolnych, przekształceniach na budowlane, możliwości budowy na gruntach klasy takiej lub innej, o uzyskaniu WZ lub dostosowaniu zabudowy do istniejącego MPZP jest tu pełno informacji w wielu postach. Ta hossa w pytaniach pojawiła się chyba lun na pewno po uwolnieniu możliwości budowy domków 35m2 bez pozwolenia. Działka rolna, o ile nie jest się rolnikiem, a grunty są wysokiej klasy, jest największą pułapką dla inwestora. Nowy ład spotęgujetego rodzaju inwestycje lub raczej pytania o mozliwość budowy w skali 2x35 czyli 70 m2 :). Nie zmieni to jednak faktu, że działka rolna to nie działka budowlana i nie ma tu wspólnego mianownika - BUDOWA. Najlepiej być rolnikiem, mieć działkę z gruntami najgorszej klasy, w okolicy mieć pełno zabudowań i w gminie mieć MPZP. To na początek.

Link do komentarza

eee, nie po to nowy, żeby tylko 2x35m2, tu obowiązują zasady pewnego barona - szybciej-wyżej-dalej i zakładałbym

n x 35m2 gdzie n -> ∞ i jest tylko ograniczone wielkością całkowitą p wynoszącą powierzchnia gospodarstwa / 500m2

 

no i nie czepiaj się zmasowanego ataku takich tematów - każdy jest tak ∞ indywidualny, że aż  uuuuuuuch!

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość moni
Jestem właścicielem gruntu rolnego kl.lll o pow.0,47ha, chciałabym postawić tam "dom" do 35 M2. Czy będzie to możliwe, i w jaki sposób ? Dodam że mam wykształcenie rolnicze . Dziękuję za odpowiedź .
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
dzien dobry, jestem rolnikiem. Chce kupic w innej gminie dom, na dzialce 1,5h, hektar dzialki nie jest budowlany tylko rolny, czy moge wybudowac na tym gruncie drugi dom ( domek dla gosci) ok 120m? jesli nie , to jakie musze spelnic warunki by otrzymac zgode?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 7 miesiące temu...
Gość Wojciech
A ja mam pytanko bo nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi Czy na działce rolnej podzielonej na małe ogródki przy bloku można wylać cienką warstwę betonu pod basen lub altankę???
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie wiem ile masz lat i nie znam Twojej sytuacji rodzinnej, ale zaręczam, że wielu ojców rodzin kiedyś usłyszy w swoim życiu od żony "to ma tutaj wisieć i zrób mi tu haczyk!". Jeszcze gorzej, jeśli usłyszy to dorosły syn, który pojęcia nie ma, że pod spodem są rurki z przewodami. Sam w młodości przewierciłem dwa przewody w swoim mieszkaniu, bo w  życiu się nie spodziewałem, że tam idą przewody. Z przeciwnej strony ściany niż był wyłącznik. Oczywiście, nie ja robiłem instalację, tylko elektrycy firmy budowlanej.     To jest złota zasada dupochronowa, wynikająca z prawa Murphy'ego. Brzmi ono mniej więcej tak, że jeśli coś może się spieprzyć, to spieprzy się na pewno i to w najbardziej nieodpowiadającym nam momencie. A więc unikając łączenia na ścianach - likwidujemy potencjalne miejsce awarii. Bo przewody nie palą się i nie topią na swojej długości, a jedynie w miejscach połączeń. Proste.     Takie rzeczy pisze się w pierwszym poście. Bo jeśli przedstawiasz sytuację w sposób niepełny, to i odpowiedź dostajesz niepełną. Polecam Ci wstęp do jednego z poniższych artykułów: Sposób wykonawstwa instalacji elektrycznych w domu drewnianym różni się od tego, który stosujemy w budynkach murowanych. Chcąc zrealizować instalację funkcjonalną, a zarazem bezpieczną i niezawodną, instalator elektryk musi te wszystkie uwarunkowania uwzględnić, opierając się na normach ogólnych, swojej wiedzy teoretycznej, doświadczeniu, a także na zdrowym rozsądku i wyobraźni.   https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21930-zasady-projektowania-i-wykonawstwa-instalacji-elektrycznych-w-drewnianym-domu https://budujemydom.pl/instalacje/instalacje-elektryczne/a/21971-sposoby-prowadzenia-przewodow-elektrycznych-w-budownictwie-drewnianym    
    • @retrofood przeczytałem "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury..." 2 razy i wróciłem jeszcze do artykułów, które podałeś wcześniej. Teraz rozumiem dlaczego nie mogłeś na pisać, że jest źle skoro: "zasadę prowadzenia tras przewodów elektrycznych w liniach prostych, równoległych do krawędzi ścian i stropów" i tyle.  Nie ma nigdzie napisane, że "...A w prowadzeniu przewodów przestrzeganie zasady niełączenia przewodów na ścianach." chyba, że się mylę... To są jakby założenia z obecnych czasów i doświadczenia pewnie. Jakbym miał mieszkanie w nowoczesnym budownictwie lub budował się to pewnie bym do tego dożył. Mam stropy drewniane i unikam prowadzenia przewodów przy nich(może nie słusznie). Ja jakby układ chce zachować ze starych czasów, robiąc jednocześnie bezpuszkową instalację. Co prawda teraz jest więcej zabezpieczeń niż kiedyś, np.: różnicówka...kiedyś chyba tego nie było. I ważąc przewiercenie kabla w ścianie, jakieś zwarcie przy stropie, czyli może pożar stropu, może = całej kamienicy...wybrałem tak jak wybrałem.   Ostatnie moje pytanie dotyczyło prawej strony kuchni, gdzie większość przewodów będzie wychodziła mniej więcej w środkowej szerokości szafki. Te które będą używane będą miały gniazdko więc będzie można przewidzieć bieg trasy przewodów. A dlaczego miałbym za parę lat tu wiercić?...przecież obrazka nie będę tu montował. Ale zgadzam się gdyby było mniej przewodów na ścianie to było by bezpieczniej.    
    • Krótko mówiąc, instalacja nowoczesnej instalacji z grzejnikami i kotłem gazowym będzie kosztować średnio 20-30 tysięcy złotych. Więc cena jest odpowiednia.
    • Hierarchia nie jest dziwna, jest zwyczajna. Taka sama jak wszędzie na świecie. Podstawowym dokumentem prawnie obowiązującym są ustawy parlamentarne. I wydane na ich podstawie rozporządzenia. Bo żaden minister nie może edytować rozporządzeń, jeśli ustawa mu tego nie zleca i do tego nie upoważnia. I to są akty prawne, obowiązujące powszechnie! Wszystkich i zawsze.   Natomiast norma państwowa obowiązuje prawnie wtedy i tylko w takim zakresie, w jakim rozporządzenie do niej odsyła. Czy też na nią się powołuje. Są też normy branżowe (w instalatorstwie normy SEP-owskie), które kiedyś obowiązywały, ale to są już dawne dzieje. Teraz są to tylko zalecenia, które można stosować, ale obowiązku nie ma. Chociaż wypadałoby wtedy wiedzieć, dlaczego się od ich postanowień odstępuje.   Z tego powodu wyrobnicy ściśle stosują się do postanowień norm, bo tak jest po prostu bezpieczniej. Nie trzeba rozumieć dlaczego ma być tak, a nie inaczej, wystarcza stwierdzić, że tak stanowi norma.  Ale ci, którzy sami rozumieją co i po co robią, oraz w jakich warunkach, bywa  ze od norm odstępują, bo mają lepsze rozwiązania. I potrafią je uzasadnić.   Cały rozdział do końca. I to dokładnie!
    • Nie trzymam się ale staram się trzymać...już mam przykłady za sobą w swoim mieszkaniu gdzie nie jest to możliwe. Do którego paragrafu, rozdziału doczytać? Możesz zasugerować, czy po prostu do końca?   @retrofooddzięki, teraz b. rzeczowo.  to jak to się ma do tego:? https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf trochę dziwne hierarchia hmmm.   Rozumiem, że dok z linku najważniejszy: "I to jest dokument podstawowy..."
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...