Skocz do zawartości

Ogrzewanie bez węgla


Recommended Posts

Napisano
Powinni zgazyfikować cały kraj. widzisz miny ludzi, którym zabrania się palenia węglem. Ja nie mogłam ludzi przekonać, że 4 tys. za podłączenie gazu szybko się zwróci - to jakaś paranoja. Oni myślą, że węgiel, który trzeba samemu kupić, czasem i przywieźć, załadować do pieca, posprzątać i naprać się brudów po takich pracach - wyjdzie taniej. A czas? Ekologia? Ach, szkoda gadać. Starych ludzi nie douczymy.
Napisano
Cytat

Niebezpieczna sprawa z tym gazyfikowaniem, bo jak zakręcą nam kurek to umrzemy z zimna!!


Będziemy ogrzewać się własnym ciepłem, jak w budynku pasywnym - he, he icon_smile.gif
Napisano
Cytat

Wyczytałem, że chcą zakazać stosowania węgla w Krakowie. http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul.100...5154454f.0.html
Co o tym myślicie. Przejdzie?


Buuuchacha! Kolejny zakaz, który będzie przestrzegany tak samo jak inne... ! A może to lobbing PGNiG? Niech gaz i prąd zdrożeją jeszcze bardziej- w tym roku kilku moich sąsiadów już kupiło węgiel (ludzie , którzy od lat grzali gazem). I nie wydaje mi się, że będą ogrzewali się biegając z tym węglem wkoło domu icon_mrgreen.gif
Napisano
Osobiście jestem zwolennikiem biomasy, ale to chyba też paliwo stałe. Znając urzędników to na wszelki wypadek biomasy też zakażą, bo nie da się akcyzy takiej dowalić.
Napisano
Cytat

Wyczytałem, że chcą zakazać stosowania węgla w Krakowie. http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul.100...5154454f.0.html
Co o tym myślicie. Przejdzie?


Myślę, że nie przejdzie.
Musimy poczekać na smog podobny jak w Londynie w 1952 r.
Tamte wydarzenia spowodowały, że w 1956 r. uchwalono ustawy zabraniające palenia węglem w Londynie.
http://kalendarium.polska.pl/wydarzenia/ar...e.htm?id=261698
Cytat

Ze skutków londyńskiego smogu wyciągnięto jednak wnioski. Cztery lata po tym zdarzeniu brytyjski parlament uchwalił ustawę o ochronie czystości powietrza, na mocy której zakazano m.in. palenia węglem w kominkach i piecach domowych.

Napisano
A niby gaz to jest ekologiczny?! Ha Ha Ha. Moja droga imienniczko ekologiczne to są odnawialne źródła energii o ile się nie mylę to gaz ziemny do nich nie należy. Co do palenia węglem to też zależy w jakich kotłach i jakim węglem o ekonomiczności nie będę się wyrażać bo to zależy od miejsca zamieszkania. W naszym kraju jak na razie ekologia się nie opłaca i póki tak będzie to ani starych ani młodych do niej nie przekonamy.
Ps ja mam kotłownie na eko groszek, a nie jestem stara icon_wink.gif
Pozdrawiam
Napisano
Ja nie rozumiem jednego owszem zakażą palenia węglem, ale przecież najbardziej smrodzą i kopcą stare piece, które rzadko są opalane węglem tylko jego pochodnymi np tzw mułom albo innymi świństwami i tego powinni zakazać, ale jednocześnie dać jakiś wybór np. dofinansowywać ekologiczne źródła ciepła. A co do smogu to jeszcze trzeba by było załatwić sprawę motoryzacji, ale u nas znowu to nie przejdzie bo zamiast rozbudowywać i unowocześniać środki komunikacji miejskiej to zdejmują kursy, likwidują pociągi i tramwaje.
Nasz kochany kraj nie powinien się nazywać Polska ale Paranoja.
Pozdrawiam
Napisano
Cytat

A niby gaz to jest ekologiczny?! Ha Ha Ha. Moja droga imienniczko ekologiczne to są odnawialne źródła energii o ile się nie mylę to gaz ziemny do nich nie należy.


To nie jest prawdą, że: ekologia = odnawialne źródła energii.
A gaz jest najbardziej ekologicznym paliwem z ogólnie stosowanych.
Nawet odnawialne źródła energii (paliwa) np. biomasa, drewno itp. są mniej ekologiczne od gazu.
Napisano
Cytat

Myślę, że nie przejdzie.
Musimy poczekać na smog podobny jak w Londynie w 1952 r.
Tamte wydarzenia spowodowały, że w 1956 r. uchwalono ustawy zabraniające palenia węglem w Londynie.
http://kalendarium.polska.pl/wydarzenia/ar...e.htm?id=261698


Cytat

Departament zdrowia ogłosił epidemię zapalenia płuc. Było to celowe kłamstwo, mające na celu ukrycie rzeczywistej przyczyny tragedii, jaką było zatrucie powietrza dymem wyrzucanym przez kominy elektrowni, zakładów przemysłowych i domów mieszkalnych.


HenoK przesadzasz. Zakładam, że opisywana przez Ciebie tragedia wynikała z uprzemysłowienia Londynu w tamtym czasie. Zgadzam się co do ograniczenia palenia węglem w takich miejscach jak Kraków czy Zakopane, ale nie można popadać w paranoję.

A jak pisałem wcześniej, co do gazu to jestem ostrożny, bo to bardzo niestabilny rynek.

Swoją drogą dziękuję za linka. Bardzo ciekawy artykuł.
Napisano
Cytat

To nie jest prawdą, że: ekologia = odnawialne źródła energii.
A gaz jest najbardziej ekologicznym paliwem z ogólnie stosowanych.
Nawet odnawialne źródła energii (paliwa) np. biomasa, drewno itp. są mniej ekologiczne od gazu.



Jasne zwłaszcza, że jest go pod dostatkiem i nigdy nie zabraknie icon_wink.gif.
Jest na pewno bardziej pro ekologiczny niż węgiel, czy olej. Zależy co weźmiemy pod uwagę bo na ten temat to można dyskutować godzinami np. jaki wpływ na przyrodę i środowisko ma kopanie pod gazociąg. Nie wspominając o kosztach takiego rozwiązania. Gaz spalając się zabiera tlen wydziela dwutlenek węgla i parę innych pierwiastków (nie wiele ale zawsze).
Pisząc odnawialne źródła energii miałam na myśli słońce, wiatr i wodę, a nie biomasy itp.
Zresztą taka roślina energetyczna więcej tlenu produkuje i dwutlenku węgla zużywa rosnąc niż, spala tlenu i wydala dwutlenku podczas spalania. Owszem gaz jest mniej szkodliwy niż kopaliny stałe, ale o tym też by można podyskutować. Bo wszystko mój drogi zależy od punktu widzenia, a tenże zależy od punktu siedzenia.
Pozdrawiam
Napisano
Cytat

Zresztą taka roślina energetyczna więcej tlenu produkuje i dwutlenku węgla zużywa rosnąc niż, spala tlenu i wydala dwutlenku podczas spalania.

A to ciekawy punkt widzenia icon_eek.gif
Zawsze wydawało mi się, że bilans musi wyjść na zero.
Napisano
Cytat

A to ciekawy punkt widzenia icon_eek.gif
Zawsze wydawało mi się, że bilans musi wyjść na zero.


Masz rację. icon_biggrin.gif Może trochę poszłam po bandzie, ale doprowadza mnie do szewskiej pasji wrzucanie energii uzyskanej ze spalania gazu do tego samego worka co tej pochodzącej ze słońca, wiatru i wody bo tylko te są dla mnie w pełni ekologiczne. A jeśli chodzi o palenie czegokolwiek to wolę drewno i biomasę niż gaz ziemny bo i może przy spalaniu tego drugiego do atmosfery nie przedostają się popioły, a siarka w znacznie mniejszym stopniu niż z węgla, ale niestety nie jest on wieczny i kiedyś go zabraknie. Wiadomo też, że żeby go uzyskać w postaci w jakiej znajduje się w gazociągu jest potrzebny szereg procesów chemicznych. Więc pisanie,że grzanie gazem jest ekologiczne jest nie helo można napisać, że jest bardziej przyjazne środowisku, w bardzo dużym przybliżeniu pro ekologiczne, ale nie że jest ekologiczne bo w takim rozumieniu grzanie eko groszkiem też jest ekologiczne (a ono jest tylko mniej szkodliwe niż w piecach starego typu). Do tego co niektórzy zapominają, że doprowadzenie gazu w pewne rejony kosztuje dużo dużo więcej niż 4000 zł, a "starzy" ludzie często żyją z renty lub emerytury rzędu 600 zł i z czego mają zapłacić.
Kończę i pozdrawiam icon_smile.gif
Napisano
Cytat

Może trochę poszłam po bandzie, ale doprowadza mnie do szewskiej pasji wrzucanie energii uzyskanej ze spalania gazu do tego samego worka co tej pochodzącej ze słońca, wiatru i wody bo tylko te są dla mnie w pełni ekologiczne.


Żeby ocenić co jest ekologiczne trzeba by najpierw zdefiniować co to oznacza.
W bardzo ogólnym znaczeniu działanie ekologiczne, to takie, które wywiera minimalny wpływ na środowisko naturalne.
Praktycznie żadna forma pozyskiwania energii nie jest wolna od tego wpływu. Można tylko rozważać, która wywiera wpływ mniejszy, a która większy.
Np. energia wody, aby mogła być wykorzystana przez człowieka musi korzystać z urządzeń technicznych (tamy, groble, zapory, elektrownie wodne, kanały, itp.), które nie są obojętne dla środowiska. Przy okazji zmieniają się stosunki wodne w okolicy, zmienia się mikroklimat.
Podobnie jest z innymi wymienionymi przez Ciebie "naturalnymi" formami energii.

W związku z tym za najbardziej ekologiczny sposób pozyskiwania energii można uznać jej oszczędzanie icon_smile.gif.
Napisano
Dla mnie to wszystko jest o d... roztrzaskać, starczyłoby pomóc ludziom, a nie zakazywać i nakazywać, jeśliby zachęcili ludzi dotacjami do "miej uciążliwych dla środowiska" (to specjalnie dla Ciebie HenoK icon_wink.gif ) sposobów pozyskiwania energii nawet do palenia w piecach nowej generacji, już o oczyszczalniach biologicznych nie wspomnę byłoby inaczej. No cóż u nas można tylko straszyć wymuszać i obrażać bo inaczej się przecież nie da. Niby jesteśmy w Unii owszem przepisy wprowadzają unijne, ale co z dotacjami z wspieraniem tych co chcą inaczej?? Ja Wam powiem WIELKIE G...
Pozdrawiam
Napisano
Tak tylko idąc tym tropem należałoby nas ludzi eksterminować bo gorszych szkodników od nas nie ma. A co do gazu zdania nie zmienię. Ci co go mają niech się cieszą i innych nie zmuszają bo poza nim jest wiele innych źródeł energii równie co on "ekologicznych".
Pozdrawiam
Napisano
Dokładnie tak, to w końcu ludzie źle działają na naturę... Jak widać jedyną metodą jest teraz wymuszanie na innych swoich racji. Co do ogrzewania - to chyba po to jest kilka rodzajów ogrzewania by każdy sobie mógł wybrać jaki chce?
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
to ze w centrach miast sa zakazy palenia opałem stałym to jest fakt i w pełni popierany ,
jakies dwa lata temu w Kaliszu wprowadzono zakaz palenia opałem stałym i chodziło o scisłe centrum w zamian za wywalenie kopciuhów z mieszkań miasto dofinansowuje podłaczenie gazu do budynków i czesciowo dotuje kocioł gazowy i to jest oki
w Ostrowie natomiast tez wprowadzono zakaz palenia opałem stałym w zamian sa dotacje do podłączenia sie do miejskiej sieci ,nie mam danych ile mieszkań juz sie podłączyło ale skutki zakazu (nie wiem czy w 100%przestrzeganego )są widoczne i przeglądy klimy czy wentylacji w scisłym centrum są juz mniej uporczywe przez brak sadzy a nie jak było do tej pory ze w sezonie to sama sadza wszedzie
Napisano
Witam

Zakaz zakazem, ale faktycznie węgiel to już przeszłość. Ja posiadam w swoim domu pod Warszawą ogrzewanie gazowe + kominek (wraz z instalacją) co jest oszczędniejsze niż same ogrzewanie centralne, szczególnie w chłodne dni. Zamiast kupowania węgla- polecam drewno icon_smile.gif)
Napisano
z tym ze.......... nie zapominjacie- i tu w pelni zgodzę sie z Acią- że pewnie z 70% mieszkańców domów jednorodzinnych (nie mówie tu o rozwiązaniach typowo miejskich tzn ogrzewaniu bloków bo to można regulować przepisami) mieszka w domach budowanych w latach 70tych i 80 tych. A to nie są domy budowane w nowej technologii, ocieplone, z nowymi oknami. Cale pokolenie ludzi o 30 lat od nas starszych którzy wybudowali domy w czasach Gierka - budowali takie jak sie wtedy budowalo, nie bylo innych materialow i rozwiazań, zreszta rodzce wam powiedzą jakich cudów sie dokonywalo zeby zdobyc wtedy cokolwiek. Domy budowalo sie duze, z piwnicami- nieekonomiczne. Moi rodzice tez mieszkaja w takim domu. A prawda jest taka ze wiekszosci z tych ludzi starszych teraz juz emerytów- nie stac na generalny remont z wymiana okien, ociepleniem dużego domu bo to kosztuje kilkadziesiat tysiecy. I na przykladzie wlasnych rodziców wiem ze maja piec gazowy ale uzywaja glownie weglowego- bo ogrzanie ich domu gazem kosztuje mnóstwo pieniedzy. No i takie sa realia. Ja wiem że pompa ciepla jest bardzo ekologiczna ale jeden odwiert kosztuje chyba 100 zl za metr o ile sie nie myle tak? Czyli 10 tysiecy tak? MY nie mielibysmy mozliwosci dolozyc na etapie budowy jeszcze kilkadziesiat tysiecy ktore sie zwróca moze za 15 czy 20 lat chyba zebysmy wygrali w totka. Wiec mam gaz bo go mialam tuz obok i bo jestem wygodna, a szwagier ma eko gorszek bo gaz byl daleko i mu sie takie rozwiazanie oplacalo i już.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Zgadza się! Jeśli ktoś mieszka w domu z lat 70. lub 80. to musi liczyć się z koniecznością jego ocieplenia, ocieplenia dachu, wymianą okien oraz modernizacją wentylacji i ogrzewania. Jak to wszystko się podliczy, to wychodzi naprawdę niezła sumka. icon_sad.gif
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Cytat

To nie jest prawdą, że: ekologia = odnawialne źródła energii.
A gaz jest najbardziej ekologicznym paliwem z ogólnie stosowanych.
Nawet odnawialne źródła energii (paliwa) np. biomasa, drewno itp. są mniej ekologiczne od gazu.


tylko pamiętaj o tym ze inne paliwa nie są tak wybuchowe...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli szukacie sposobu na dekoracyjne i trwałe wykończenie drewnianych podłóg, mebli czy ścian – warto zwrócić uwagę na bejce olejne OSMO. To produkty, które zdobyły uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i użytkowników domowych ceniących naturalne składniki, jakość oraz ekologiczne podejście do wykończenia wnętrz. Czym jest bejca olejna OSMO? Bejca OSMO to profesjonalny, barwiony podkład do drewna na bazie naturalnych olejów roślinnych. Dzięki brakowi wosków w składzie, bejca daje ogromne możliwości w zakresie intensywności koloru – od delikatnego podkreślenia struktury drewna po intensywne, nasycone barwy. Co istotne, nie tworzy na powierzchni warstwy lakieru – pigmenty wnikają głęboko w drewno, wyrównując jego odcień i podkreślając naturalne usłojenie. Gdzie można stosować bejcę? Bejce OSMO przeznaczone są wyłącznie do zastosowań wewnętrznych, idealnie sprawdzą się na: drewnianych podłogach, deskach i parkietach, stopniach schodów, blatach, meblach, ścianach i sufitach z drewna, a także na zabawkach dziecięcych i przyborach drewnianych – po wyschnięciu są całkowicie bezpieczne i przyjazne środowisku. Jak działa? Bejca sama w sobie nie jest pełnoprawnym wykończeniem – to etap barwienia, który należy zabezpieczyć woskiem twardym olejnym OSMO. Takie połączenie daje nie tylko wyjątkowy efekt wizualny, ale również trwałość i odporność na codzienne użytkowanie. Dlaczego warto? Naturalne składniki: cztery rodzaje oczyszczonych olejów roślinnych i wysokiej jakości pigmenty. Możliwość pracy z utwardzaczem – istotne dla profesjonalistów. Idealne do przestrzeni komercyjnych, gdzie czas to pieniądz – powierzchnia może być gotowa do użytku już następnego dnia. Ogromna paleta kolorów – od klasycznych odcieni drewna po nowoczesne, designerskie barwy. Podsumowanie Bejce olejne OSMO to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają naturalnych i trwałych produktów do barwienia drewna. Ich elastyczność, ekologiczny skład oraz profesjonalne właściwości użytkowe czynią je wyborem godnym uwagi – zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych.
    • Albo tylko znajdował się w miejscu, obok którego uderzył piorun. Bo piorun może zabić również z dalszej odległości, to zależy od okoliczności wyładowania atmosferycznego.  A do artykułu polecam ten temat   Jak sprawdzić, czy instalacja odgromowa jest niezbędna?
    • Komentarz dodany przez Paweł: Zgadza się, uderzenie pioruna jest rzadkie, ale nie niemożliwe. Wczoraj ogłoszono śmierć Auduna Groenvolda, norweskiego olimpijczyka w narciarstwie dowolnym, który został uderzony przez piorun podczas wycieczki do domku letniskowego.
    • W Polsce każdego roku burze powodują szkody warte miliony złotych. Zniszczone urządzenia, pożary dachów i porażenia prądem to realne skutki, które dotykają nie tylko właścicieli domów na odludziu. Czy wiesz, że piorun może spalić sprzęt, nawet jeśli uderzy kilometr od twojego domu? Sprawdź, jak skutecznie i tanio zabezpieczyć dom przed burzą. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/116255-piorunochron-chroni-dom-przed-burza
    • Komentarz dodany przez inżynier Mirek: Niestety w artykule zapomniano o podstawowym zadaniu jaki ma spełniać dach - szczelność, pełna ochrona przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim opadami, aby wnętrze budynku było bezpieczne. Każdy wie, że obecnie układane dachówki, blachodachówki, blacha czy inne pokrycia dachowe nie są szczelne. Zwłaszcza w narożach, koszach praktycznie nie ma szans na szczelne wykonanie pokrycia. Dlatego ważne jest aby pod tą dachówką, blachą, blachodachówką wykonać w 100% szczelną warstwę. Niestety membrany paroprzepuszczalne nie nadają się do wykonania takiej szczelnej izolacji. Mają bardzo małą odporność na promieniowanie UV, przeważnie 2-3 miesiące, a najlepsze do 6 miesięcy. To nic w porównaniu do pap czy membran bitumicznych, które mają odporność na kilka a nawet kilkanaście lat. Poza tym podczas układania takiej membrany paroprzepuszczalnej często dochodzi do naderwań, rozdarć, które ciężko załatać. A poza tym trzeba pamiętać, że każda membran jest przebijana przez setki gwoździ, którymi przybijamy kontrłaty i łaty. A każde przebicie membrany paroprzepuszczalnej gwoździem to dziura, która jest potencjalnym miejscem przecieku wody. Przy papach nie ma takiego problemu - gwóźdź przebija papę, ale bitum uszczelnia się wokół tego gwoździa i nie ma zagrożenia, że woda będzie przeciekała. A co do paroprzepuszczalności to oczywiście jest ona ważna i potrzebna, ale tylko w niektórych przypadkach. Ogólnym założeniem jest, że izolacja termiczna nie może być narażona na zawilgocenie. Skoro od strony pomieszczenia ocieplenie jest chronione folią paroizolacyjną, która ma za zadanie nie przepuszczać wilgoci, pary wodnej to izolacja termiczna jest dobrze chroniona od spodu (od strony wnętrza budynku). A od góry ? No właśnie, żadna membrana paroprzepuszczalna nie ochroni izolacji termicznej przed wilgocią a nawet wodą. Potrzebna jest szczelna izolacja, która daje 100% gwarancji szczelności. Dlatego stosowanie membrany paroprzepuszczalnej montowanej tylko na krokwiach to igranie z wilgocią. A zawilgocona izolacja termiczna to strata ciepła, bo wilgotna izolacja termiczna przepuszcza ciepło. A to kosztuje. Więc to, że deskowanie i dobra papa czy membrana bitumiczna nieco zwiększają koszt budowy, to w bardzo krótkim czasie ten koszt zostaje odrobiony przez oszczędność na ogrzewaniu. I na koniec coś, co żadna membrana paroprzepuszczalna nigdy nie wytrzyma. Chodzi o ostatnio występujące gwałtowne burze i mocne porywy wiatru. Nie ma roku abyśmy w mediach nie widzieli tragedii ludzi, którzy doświadczyli zerwania dachu. Jak wygląda zerwany dach wykonany w wersji ekonomicznej to chyba każdy widział. Zerwana dachówka, blacha, membrany paroprzepuszczalnej praktycznie nie ma, widać strzępy ocieplenia. A deszcz pada i zalewa wnętrze. Tragedia. Natomiast dach wykonany w technologi pełnego deskowania po zerwaniu dachówek, blachy pozostaje sprawny i nadal zabezpiecza wnętrze przed deszczem. Takie pełne deskowanie z dobrą papą czy membrana bitumiczną jest praktycznie drugim dachem. Czy wobec tego stać nas na ekonomiczny dach z membraną paroprzepuszczalną? Czy jednak lepiej wybrać bezpieczne rozwiązanie dachu z pełnym deskowaniem i papą lub membraną bitumiczną? Odpowiedź jest prosta. Każdy potrafi wskazać bezpieczne rozwiązanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...