Skocz do zawartości

Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?


Recommended Posts

Gość cerberus
Znów nieprawda. Wylącznik rożnicowy nie służy do tego, aby odlączać jak napiecie jest na obudowie. Przewod ochronny zapobiega napieciu na obudowie A wylącza bezpiecznik ,a nie różnicowy.
Link do komentarza
Gość cerberus
wyłącznikrożnicoewy zadziala, gdy prad płynie przez człowieka do ziemi. Niezadziala gdy wsadzimy palce do gniazda. Różnicowy - bada różnice prądów w żyłach, jeżeli prądysą różane działa przez domniemanie, że prąd ucieka przez czlowieka do ziemi.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Nie no znowu bzdury. Przez takich \\\"ekspertów\\\" jak autor może dojść do wypadku, gdy ktoś postanowi sobie \\\"majsterkować przy gniazdku\\\" licząc na to, że różnicówka go w każdym przypadku zabezpieczy. Ludzie, nie słuchajcie tych ekspertów!
Link do komentarza
Róznicówka nie zawsze zabezpieczy przed porazeniem zwłaszczaw domu gdzie upływ prądu przez ciało człowieka i podłogi ktore zawsze sa izolowane czy jakąs wykładziną panelami czy innymi materaiłąmi i nie liczmy na to ze jak w domu ktos włozy palec do gniazdka i w jakis sposób dotkie przewodu fazowego to ze nasza roznicówka wyłaczy zasilanie na ogól tak sie nie zdazy i nas delikatnie porazi ,natomiast napewno zabezpieczy przy jednoczesnym zakładam ze przypadkowym dotknieciem przewodu fazowego i np grzejnika bo przez ciało popłynie natyle duzy prąd ze roznicówka zadziała
odnośnie przebicia na obudowe urzadzenia z przewodem PE to oczywiscie ze w pierszym stopniu w przypadku takiego upływu pradu najpierw zadziała roznicówka i moze tez zadziałac wyłącznik nadprądowy tego obwodu
Roznicówki przedewszytkim zabezpieczją przed uzytkowaniem niesprawnych zawilgoconych lub w złym stanie technicznym urządzeń lub instalacji ,gdzie najmniejszy upływ skutkuje natychmiastowym wyłaczeniem obwodu i napewno zabezpiecząją przed samoukami ktorzy jeszcze nie znają postaw i nie wiedzą jak porawidłowo sie podłączyć do prawidłowo zrobionej instalacji
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Witam wszystkich kolegów i koleżanki na forum!

Wracając do tematu… należy sobie uzmysłowić, czym tak naprawdę jest wyłącznik różnicowoprądowy. Otóż wyłącznik różnicowoprądowy jest stosowany jako uzupełniający środek ochrony przed dotykiem bezpośrednim części czynnych będących lub mogących znaleźć się pod napięciem oraz jako środek ochrony przeciwpożarowej. Obowiązek stosowania wyłączników różnicowoprądowych wynika z postanowień części siódmej PN-IEC60364.
Jeżeli mowa o wysokoczułych wyłącznikach różnicowoprądowych stosowanych jako uzupełniający środek ochrony przed dotykiem bezpośrednim to taki wyłącznik ma za zadanie wyłączyć uszkodzony obwód w czasie (wymaganym przez normy) zależnym od krotności prądu uszkodzeniowego. Dla przykładu, gdy mamy Id = 5xIdn wyłącznik musi zadziałać w czasie nie dłuższym jak 0,04s gdzie; Id – prąd uszkodzeniowy (różnicowy), Idn – znamionowy prąd różnicowy zadziałania (jeśli wyłącznik różnicowoprądowy stanowi uzupełniający środek ochrony przed dotykiem bezpośrednim to Idn musi być nie większy jak 30mA). Ustalone czasy powodują, iż człowiek jest w stanie „oderwać się” od części czynnych a jego porażenie prądem nie spowoduje trwałych uszkodzeń organizmu.
Wyłączniki różnicowoprądowe wykrywają bardzo małe prądy upływu, które mogłyby nie spowodować zadziałania zabezpieczeń nadprądowych ze względu na dużą rezystancję na przykład ciała ludzkiego. Reagują na prąd uszkodzeniowy płynący do ziemi albo do uziemionego przewodu PE przez izolację lub ciało człowieka. Nie reagują na prądy uszkodzeniowe przetężeniowe płynące w przewodach roboczych. Dopiero przy prądach przekraczających sześciokrotnie wartość znamionową prądu obciążenia takiego wyłącznika możliwe jest jego zadziałanie spowodowane niesymetrią budowy przekładnika różnicowego. Dlatego też w każdym obwodzie z wyłącznikiem różnicowoprądowym należy stosować aparaty zabezpieczające nadprądowe w postaci wyłączników samoczynnych (lub bezpieczników).

Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość elemele
Jak takie informacje przyswoi sobie Pan Zenek i wcieli w życie to wiecie co z tego może być! Taka wszechnica wiedzy elektrycznej w wykonaniu Pana Zenka to gwarantowana katastrofa. A, już selekcja zadziałania zabezpieczeń będzie u niego polegała na zastąpieniu wyłącznika B na C.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Piotrek
"Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom. " To jest instalacja domowa, a nie przemysłowa tutaj liczy się bezpieczeństwo. Poza tym instalowanie większej ilości RCD w domu jest głupotą ze względu na czułość urządzenia i niepotrzebne zadziałania.
Link do komentarza
Dnia 28.03.2017 o 13:09, Gość Piotrek napisał:

"Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom. " To jest instalacja domowa, a nie przemysłowa tutaj liczy się bezpieczeństwo. Poza tym instalowanie większej ilości RCD w domu jest głupotą ze względu na czułość urządzenia i niepotrzebne zadziałania.

Co to za banialuki? W artykule napisano zupełnie słusznie (chodzi o zabezpieczenie różnicowo - prądowe)

Cytat

Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom.

Nalezy sobie zdawać sprawę, że coraz więcej domowych urządzeń posiada wbudowane zasilacze impulsowe, których filtry powodują powstawanie prądów upływu rzedu do kilku miliamperów. Jeśli w jednej chwili załączalibyśmy jakąś grupę takich urządzeń, to zabezpieczenie zadziała i pozbawi nas zasilania. Dlatego wygodniej jest podzielić instalację na więcej części, zabezpieczanych przez oddzielne aparaty.

Stosowanie Takiego zabezpieczenia jest obowiazkowe dla obwodów gniazdek i oświetlenia łazienki. Pozostałego oświetlenia nie zabezpieczamy.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • dom w papawerach z Archonu EX 19 G2 z Archipelagu Szukaj pod hasłem dom z przeszklonym szczytem. Sama forma wykończenia pokrycia dachu czy ścian to kwestia do ustalenia w czasie adaptacji, wiec się nie sugeruj tynkami czy dachówką zamiast boazerii i blachy
    • Komentarz dodany przez Ak: Czy ktoś poleci podobny projekt domu?
    • Firma Blachy Pruszyński osobom poszukującym urozmaiconego pokrycia dachowego oferuje panele na rąbek w czterech odsłonach profilowań. Panele, które są ułożone na dachu, dzięki delikatnym przetłoczeniom, wyglądają lekko i kojarzą się z nowoczesną architekturą. Sprawdzą się zarówno na nowo budowanych domach jednorodzinnych, jak i dużych obiektach, a także budynkach zabytkowych i poddanych renowacji. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/aktualnosci/114900-panele-na-rabek-w-czterech-odslonach-profilowan
    • Cześć. Jakie oczyszczalnie przydomowe wg Was są dobrym wyborem dla 4 osób?   W projekcie przewidziano oczyszczalnię Bio Hybryda 2500. Widzę, że nadal jest w sprzedaży. Czy to dobra oczyszczalnia? A może jest coś lepszego w podobnej cenie lub coś tak dobrego, że warto dopłacić?  
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...