Skocz do zawartości

Co to jest wyłącznik różnicowoprądowy?


Recommended Posts

Gość cerberus
Znów nieprawda. Wylącznik rożnicowy nie służy do tego, aby odlączać jak napiecie jest na obudowie. Przewod ochronny zapobiega napieciu na obudowie A wylącza bezpiecznik ,a nie różnicowy.
Link do komentarza
Gość cerberus
wyłącznikrożnicoewy zadziala, gdy prad płynie przez człowieka do ziemi. Niezadziala gdy wsadzimy palce do gniazda. Różnicowy - bada różnice prądów w żyłach, jeżeli prądysą różane działa przez domniemanie, że prąd ucieka przez czlowieka do ziemi.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Nie no znowu bzdury. Przez takich \\\"ekspertów\\\" jak autor może dojść do wypadku, gdy ktoś postanowi sobie \\\"majsterkować przy gniazdku\\\" licząc na to, że różnicówka go w każdym przypadku zabezpieczy. Ludzie, nie słuchajcie tych ekspertów!
Link do komentarza
Róznicówka nie zawsze zabezpieczy przed porazeniem zwłaszczaw domu gdzie upływ prądu przez ciało człowieka i podłogi ktore zawsze sa izolowane czy jakąs wykładziną panelami czy innymi materaiłąmi i nie liczmy na to ze jak w domu ktos włozy palec do gniazdka i w jakis sposób dotkie przewodu fazowego to ze nasza roznicówka wyłaczy zasilanie na ogól tak sie nie zdazy i nas delikatnie porazi ,natomiast napewno zabezpieczy przy jednoczesnym zakładam ze przypadkowym dotknieciem przewodu fazowego i np grzejnika bo przez ciało popłynie natyle duzy prąd ze roznicówka zadziała
odnośnie przebicia na obudowe urzadzenia z przewodem PE to oczywiscie ze w pierszym stopniu w przypadku takiego upływu pradu najpierw zadziała roznicówka i moze tez zadziałac wyłącznik nadprądowy tego obwodu
Roznicówki przedewszytkim zabezpieczją przed uzytkowaniem niesprawnych zawilgoconych lub w złym stanie technicznym urządzeń lub instalacji ,gdzie najmniejszy upływ skutkuje natychmiastowym wyłaczeniem obwodu i napewno zabezpiecząją przed samoukami ktorzy jeszcze nie znają postaw i nie wiedzą jak porawidłowo sie podłączyć do prawidłowo zrobionej instalacji
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Witam wszystkich kolegów i koleżanki na forum!

Wracając do tematu… należy sobie uzmysłowić, czym tak naprawdę jest wyłącznik różnicowoprądowy. Otóż wyłącznik różnicowoprądowy jest stosowany jako uzupełniający środek ochrony przed dotykiem bezpośrednim części czynnych będących lub mogących znaleźć się pod napięciem oraz jako środek ochrony przeciwpożarowej. Obowiązek stosowania wyłączników różnicowoprądowych wynika z postanowień części siódmej PN-IEC60364.
Jeżeli mowa o wysokoczułych wyłącznikach różnicowoprądowych stosowanych jako uzupełniający środek ochrony przed dotykiem bezpośrednim to taki wyłącznik ma za zadanie wyłączyć uszkodzony obwód w czasie (wymaganym przez normy) zależnym od krotności prądu uszkodzeniowego. Dla przykładu, gdy mamy Id = 5xIdn wyłącznik musi zadziałać w czasie nie dłuższym jak 0,04s gdzie; Id – prąd uszkodzeniowy (różnicowy), Idn – znamionowy prąd różnicowy zadziałania (jeśli wyłącznik różnicowoprądowy stanowi uzupełniający środek ochrony przed dotykiem bezpośrednim to Idn musi być nie większy jak 30mA). Ustalone czasy powodują, iż człowiek jest w stanie „oderwać się” od części czynnych a jego porażenie prądem nie spowoduje trwałych uszkodzeń organizmu.
Wyłączniki różnicowoprądowe wykrywają bardzo małe prądy upływu, które mogłyby nie spowodować zadziałania zabezpieczeń nadprądowych ze względu na dużą rezystancję na przykład ciała ludzkiego. Reagują na prąd uszkodzeniowy płynący do ziemi albo do uziemionego przewodu PE przez izolację lub ciało człowieka. Nie reagują na prądy uszkodzeniowe przetężeniowe płynące w przewodach roboczych. Dopiero przy prądach przekraczających sześciokrotnie wartość znamionową prądu obciążenia takiego wyłącznika możliwe jest jego zadziałanie spowodowane niesymetrią budowy przekładnika różnicowego. Dlatego też w każdym obwodzie z wyłącznikiem różnicowoprądowym należy stosować aparaty zabezpieczające nadprądowe w postaci wyłączników samoczynnych (lub bezpieczników).

Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość elemele
Jak takie informacje przyswoi sobie Pan Zenek i wcieli w życie to wiecie co z tego może być! Taka wszechnica wiedzy elektrycznej w wykonaniu Pana Zenka to gwarantowana katastrofa. A, już selekcja zadziałania zabezpieczeń będzie u niego polegała na zastąpieniu wyłącznika B na C.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Piotrek
"Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom. " To jest instalacja domowa, a nie przemysłowa tutaj liczy się bezpieczeństwo. Poza tym instalowanie większej ilości RCD w domu jest głupotą ze względu na czułość urządzenia i niepotrzebne zadziałania.
Link do komentarza
Dnia 28.03.2017 o 13:09, Gość Piotrek napisał:

"Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom. " To jest instalacja domowa, a nie przemysłowa tutaj liczy się bezpieczeństwo. Poza tym instalowanie większej ilości RCD w domu jest głupotą ze względu na czułość urządzenia i niepotrzebne zadziałania.

Co to za banialuki? W artykule napisano zupełnie słusznie (chodzi o zabezpieczenie różnicowo - prądowe)

Cytat

Ponadto zabezpieczenie całej instalacji domowej (wszystkich obwodów) tylko jednym wyłącznikiem nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo jedno uszkodzenie pozbawia prądu cały dom.

Nalezy sobie zdawać sprawę, że coraz więcej domowych urządzeń posiada wbudowane zasilacze impulsowe, których filtry powodują powstawanie prądów upływu rzedu do kilku miliamperów. Jeśli w jednej chwili załączalibyśmy jakąś grupę takich urządzeń, to zabezpieczenie zadziała i pozbawi nas zasilania. Dlatego wygodniej jest podzielić instalację na więcej części, zabezpieczanych przez oddzielne aparaty.

Stosowanie Takiego zabezpieczenia jest obowiazkowe dla obwodów gniazdek i oświetlenia łazienki. Pozostałego oświetlenia nie zabezpieczamy.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • A plytka jest szkliwiona? 
    • Dlatego na początku pytałem czy wchodzi w grę iniekcja w glinie. Odtłuszczenie raczej nie wchodzi w grę, bardziej zaklajstrowanie. Dziurka ma tak z 5-7mm i jest na łączeniu fundamentu z gliną, czyli centralnie pod fundamentem. Do tej pory było w rodzimej glinie, teraz po odkopaniu pokazało się całe jej oblicze. Co ciekawe, że przestało z niej już cieknąć. Czyli gdzieś sobie woda siedzi, wylało się co się miało wylać i tyle. Ale jak było kilka dni deszczu jeszcze przed melioracją to potrafiło sporo wody nalać, albo przy roztopach. Także teraz to jest nic. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Jeśli tylko będzie miał do czego się "przyczepić"... A to "coś" musi być suche, spójne, odtłuszczone...   Możesz fotkę tych przecieków pokazać?     Chyba nie do końca wiesz na czym polega injekcja, mająca zabezpieczyć mur, czy posadzkę przed działaniem wody
    • Na moje nieszczęście po odkopaniu i po wczorajszym deszczu okazało się że dziurka albo się powiększyła, albo po prostu wypłukało to co miało wypłukać i teraz widać po prostu strumień wody centralnie pod fundamentem. Pech chciał, że pewnie wystarczyło wykopać 5cm niżej niż kopaliśmy i byśmy tą żyłe pewnie złapali drenem. Tylko koleś od koparki nie chciał kopać poniżej fundamentów ze względu na bezpieczeństwo. Co ciekawe, do tej pory sączyło się z trzech miejsc, jedno z nich gdzie był największy wyciek w tej chwili jest sucho, z drugiej też tak jakby nic nie cieknie, natomiast z tej ostatniej tak jakby zgodnie z kierunkiem spadu gruntu cieknie najbardziej. Także dopóki będzie ciekło chyba nici z iniekcji, bo to po prostu wypcha. Wezmę to na sztukę chyba zakleje po prostu silikonem i nie wiem czy to nie jest dobry pomysł, bo silikon to najprawdopodobniej zaklei wszystko. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Na wieszaku, Wiem, napiszesz że płytka była brudna. A ja nie pamiętam czym ją myłem. Chyba spirtem, ale nie pamiętam. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...