Skocz do zawartości

Harmonogram wymiany żarówek


Recommended Posts

Od 1 września 2009 roku zacznie się stopniowe wycofywanie tradycyjnych żarówek ze sklepów w krajach Unii Europejskiej. Do 2012 roku na rynku pozostaną tylko lampy energooszczędne, zużywające o wiele mniej energii, co oznacza z kolei zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do środowiska.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/dom-bezpieczny-i-inteligentny/aktualnosci/9314-harmonogram-wymiany-zarowek

Link do komentarza
Gość taak reklama Philipsa
ja bym raczej doradzil tym co nie maja ochoty placic za drogie swietlowki, albo nie lubia ich swiatla zeby zakupic zarowek na zapas i nie przegapic terminu. Ja tak zrobilem z termometrem rteciowym udalo mi sie kupic zanim zabronili jego sprzedazy, nie dam sie jakims debilnym przepisom komunistycznej unii zeby mi nakazywali co moge uzywac a co nie. To moje pieniadze jak lubie uzywac zwykle zarowki to zaplace wiecej za prad i to moja sprawa, nie biore darmo.
Link do komentarza
Święta racja, pomijając sterowanie centralne (faktycznie analogia do komuny pasuje idealnie) to idea energii zaoszczędzonej na droższych żarówkach energooszczędnych jest dobra dla obiektów sakralnych (żyrandole po 200 oprawek) a nie w domu jednorodzinnym. Lepiej stare lodowki zamienić na nowe korzystając z szeroko zakrojonej akcji supermarketów, nie gapić się w telewizor cały dzień i wyłączyć komputer w domu bo czasami cały dzień jest włączony. W lato na oświetleniu nie zaoszczędzi a kilka zimowych miesięcy to znowu nie powód żeby zaraz do sklepu po jakieś "cudowne" żarówki zaiwaniać. Wszystko jest dla ludzi ale dla ludzi mądrych a nie baranów co na ubój idą bo im ktoś nakazuje.

Jak im każą zwiększyć spożycie jabłek i wiśni bo na skupie nikt tego nie chce to pewno też polecą do sklepu po weki i zaczną na zimę przetwory robić. Oj ludzie ludzie.

PS. Z ciekawości zapytam, po co Ci te termometry, na choinkę sobie powiesisz na Święta. O jeden termometr w domu to już bym awantury nie robiłicon_smile.gif
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Po pierwsze światło ze świetlówki jest szkodliwe dla oczu (niestabilne itp.). Po drugie ciepło z żarówki ogrzewa pomieszczenie i to co niby ma być zaoszczędzone świetlówką, dołoży się do centralnego ogrzewania. W świetlówce świecą opary rtęci, która jest szkodliwa. Unia chce żebyśmy oślepli i tyle. Trzeba robić zapasy.
Link do komentarza
Te całe oszczędności to są bzdury,wciskanie kitu.
A kto rządzi w Unii, i całą Unią ? Niemcy i Francja,w tym wszystkim chodzi tylko o kasę.
Już są firmy wskazane przez te dwa państwa,oczywiście będą to firmy z Niemiec i Francji.Jeżeli nie będą produkowane bezpośrednio w tych krajach,to i tak właścicielami tych firm będą Niemcy i Francja.
To właśnie jest Unijna demokracja,jesteś przeciwny,my Unia Niemiecko-Francuska zmusimy cię do tego zgodnie z demokracją. A tak na marginesie, całą Unię powinni już dawno rozwalić,pogonić do pracy tych darmozjadów z PE,wówczas nie byłoby komu wymyślać tak debilnych norm na długość marchewki,i w którą stronę kura w kurniku ma siedzieć na grzędzie.My wszyscy na nich płacimy aby tworzyli nowe ustawy, ale tylko po to, by korzyść z tego miały jednie Niemcy i Francja.Taka to jest demokratyczna Unia.
Link do komentarza
Cytat

to że komunistyczna unia powinna sie rozpasc to wiadomo od lat ,ale to ze jest wiekszy nacisk na żarówki energo oszczedne to akurat jest dobre i popieram ,a jesli ktos nie chce sobie wymieniac to idzie do sklepu nakupi sobie zwykłych nacałe zycie i tyle ,bedzie zadowolony ze swieci sobie zwykłą żarówką


To nie jest tak do końca. W domach energooszczędnych nie da się stosować centralnego ogrzewania (pci i gazu) najtaniej wychodzi prądem. Zyski (latem światło mało używamy) z oświetlenia tv i komputerów grzeją dom. W takiej Norwegii czy Szwecji domy są mocno rozświetlone. Żarówka energooszczędna mniej daje podczerwieni, czyli ciepła, w związku z tym ogrzewanie musi to nadrobić. Ale powstaje problem zdrowia. Zimą wychodzimy z domu - jest ciemno! wracamy -jest ciemno. Badania pokazały wzrost depresji! Światło tradycyjnej żarówki jest antydepresyjne... a ciepło odliczy się od ogrzewania.
Żarówki energooszczędne mają sens na południu Europy! Nie na północy.
Link do komentarza
Cytat

To nie jest tak do końca. W domach energooszczędnych nie da się stosować centralnego ogrzewania (pci i gazu) najtaniej wychodzi prądem. Zyski (latem światło mało używamy) z oświetlenia tv i komputerów grzeją dom. W takiej Norwegii czy Szwecji domy są mocno rozświetlone. Żarówka energooszczędna mniej daje podczerwieni, czyli ciepła, w związku z tym ogrzewanie musi to nadrobić. Ale powstaje problem zdrowia. Zimą wychodzimy z domu - jest ciemno! wracamy -jest ciemno. Badania pokazały wzrost depresji! Światło tradycyjnej żarówki jest antydepresyjne... a ciepło odliczy się od ogrzewania.
Żarówki energooszczędne mają sens na południu Europy! Nie na północy.


twoje uzasdnienie jest dobre jesli faktycznie ktos ogrzewa dom prądem czy bezposrednio czy tez pompą ,w przypadku gazu czy tez węgla to juz trzeba wprowadzic wspołczynnik do poprawki a to piszesz że tam jest wszytko rozswietlone no i będzie bo koszty energi są tam realne a nie tak jak u nas dzieki Profesorowi panu B........,
bo też moglismy mieć prąd za 20gr nie na 55gr wtedy inaczej podeszlinyśmy do energi elektrycznej
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Podana wyżej strona nie działa. A co do żarówek - nikt nie wspomina o fakcie że żarówki są przewidziane na określononą liczbę włączeń/wyłączeń - co w przypadku energooszczędnych nie wypada za dobrze. Poza tym one są energooszczędne gdy są włączane na dłużej - a co w pomieszczeniach w których świecimy na chwilę - klatka schodowa, piwnica, komórka, toaleta??
Link do komentarza
I tak jesteśmy sterowani - od małych rzeczy typu żarówki, potem powiedzą nam, że mięso musi podrożeć 4x bo jest niezdrowe i lepiej, żebyśmy jedli zieleninę i inne trawy, każą jeździć z maksymalną prędkością 40 km/h (już mamy najlepszą sieć fotoradarów na świecie) i będziemy tylko marionetkami do płacenia podatków.
Szkoda, że wiele osób tego nie dostrzega. Małymi kroczkami do orwellowskiego roku 1984.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...