Skocz do zawartości

Co tańsze LPG czy ziemny?


pixi

Recommended Posts

Czy może ktoś się spotkał z kalkulacją co wychodzi ekonomiczniej LPG z butli czy gaz ziemny.Ja czytałem że LPG ma większą wartość opałową od ziemnego z czego mniej się go zużywa do ogrzania np. 1 litra wody,ale nie wiem jak to przeliczyć na metry czy na litry gazu.Chodzi mi o sam stosunek ceny który gaz będzie tańszy do ogrzania tej samej ilości wody.Poza tym za gaz ziemny trzeba płacić co miesięczny abonament i i jak jest w dalszej odległości sporo kosztuje podłączenie,za to LPG wymaga oprócz kosztu montażu zbiornika i instalacji okresowych przeglądów legalizacyjnych.Ale głównie chodzi mi o relację cen gazu który jest tańszy , czy lepiej wychodzi LPG bo zużycie mniejsze (ale gaz droższy) czy więcej tańszego ziemnego (ale tańszy).Koszt doprowadzenia GZ czy LPG mogę sam przekalkulować .
Link do komentarza
Ogrzewanie gazem płynnym jest zdecydowanie droższe niż gazem ziemnym. Przy porównywaniu wyliczeń trzeba jeszcze dopytać czy wyliczenie dla płynnego zrobiono dla samego propanu czy mieszanki propan-butan. Propan-butan jest tańszy ale zbiornik nie może być narażony na niskie temperatury - można nim napełniać tylko butle ew. zbiornik na sezon wiosenno letni. Chyba, że ktoś ma zbiornik podziemny ale to znowu większe koszty. Przedstawiciele firm czasem przedstawiają na zachętę obliczenia dla mieszanki propan-butan a nie droższego propanu.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 8 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Obliczenia dla Piec DWU KONDENSACYJNY TANI VITOPEND 100 VIESSMANN 4 LATA
GAZ PROPAN -butla na własność zakopana od 4 lat w tym miejscu ostrzegam przed zakopaniem bo są kontrole z UDT i opłaty , wypada zainstalować ochronę katodową bo czeka mnie odkopywanie butli w celach kontrolnych na rdze raz na 5 lat

koszt gazu kwiecień 2010 1,84 pln brutto GASPOL SA dostawca z ŁOMŻY Piłsudskiego 135
obliczenie 3 dni pt.sb.nd zużycie 8 litrów x 1,8 =14,4 pln lub 7 dni od 25.IX-01.I.2010 26 litrów x 1.8 = 46,80 pln
mniej więcej tak wychodzi mi ale głównie opieram się na ogrzewaniu kominkowym /BRZOZA ,STARY PŁOT,TROCHE SOSNY Z DZIAŁKI DUŻA MOC GRZANIA ALE DUŻO BRUDU POTEM nie polecam / gaz wspomaga mi utrzymanie ciepła w nocy i do podgrzania wody. Budynek kubatura 365 m 3 w metrach dół 90m2 góra skosy 77m2 .Powiem tak z gazem jest drogo w bloku Warszawa płace czynszu za 82m2 590,00 pln
W domku powinienem mieć piec typu HAJNÓWKA
DO SPALANIA węgla , drewna itp podłączonego do C.O lub kominek z SYSTEMEM DYSTRYBUCJI CIEPŁEGO POWIETRZA ale na moje 48 weekendy w roku na razie mi wystarcza kominek w okresie zimowym więc do tych rozwiązań jeszcze powrócę i na koniec SOLARY już za 7000 pln montują podobno zwrot KOSZTÓW to 8 -10 lat w moim przypadku to pewnie 20 lat ale powrócę do nich na pewno tak jak do oświetlenia prawie 90 % to mam już ledy W BLOKU na działce 70% duża oszczędność ale trzeba kupić dobre ledy mocne i drogie bo inaczej kiepskie światło mamy.
Przepraszam ,że tyle wiadomości
ale zalogowałem się tu w innym celu : ostatnio zatankowałem gaz PROPAN i mamy wrażenie ,że jest inny niż poprzednio jak to sprawdzić zanim poinformuje GASPOL o złym gazie: czytałem o temperaturze propan 1600 st , a propan butan 800 st
chyba kupie termometr techniczny.
Oczywiście sprawdziliśmy czas gotowania się wody 2 szklanki
na propan butan z małej butli czas to 3 min 45 sek
a propan mój 4 min 50 sek i tu jest problem jak to sprawdzić----- czekam na info Edytowano przez kowal.adam (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...