Skocz do zawartości

Thuja Smaragd


R.M

Recommended Posts

Witam.
Zaczynam tworzyć swój zielony świat wokół domu i niecałe 2 tygodnie temu posadziłam Thuje icon_biggrin.gif i tak chodzę i patrzę na nie i niektóre osobniki budzą mój niepokój że coś złego się z nimi dzieje icon_sad.gif
Sadząc mieszałam torf do iglaków z ziemią i dałam nawóz 100_1997.jpg podlewam codziennie (chyba że pada deszcz icon_wink.gif )
Kochani spójrzcie na nie i poradźcie coś, proszę icon_smile.gif
Pozdrawiam.
7ace0031627b32d9m.jpg Brak obrazka Brak obrazka

Link do komentarza
Brązowienie pędów żywotnika zachodniego 'Smaragd' mogą powodować niekorzystne warunki pogodowe (nie stawiał bym raczej na żadną chorobę).

Przypuszczam, że do zmian na tych krzewach przyczyniły się więć przymrozki, które zapewne miały miejsce, gdy na roślinie pojawiły się już młode przyrosty.

Z tego samego powodu u wielu roślin iglastych wiosną obserwuje się brązowienie gałązek.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 10 miesiące temu...
Mirek - na FM zrobiliśmy krucjatę anty-torfową, ale widzę , że tu trzeba pracę od podstaw zacząć icon_smile.gif


Dla sadzących żywotniki - to krzewy lubiące gleby stosunkowo ciężkie, gliniaste, żyzne i dostatecznie wilgotne.
Jeśli na działce gleba jest sucha i piaszczysta lepiej zrobić żywopłot z jałowca chińskiego.

A teraz o torfie.
Mamy w handlu z reguły dwa produkty:
- czysty torf kwaśny
- zobojętniony torf kwaśny (substrat torfowy)

Po co daje się go do gleby? Torf kwaśny daje się po to, by zmniejszyć czasowo pH (odczyn) gleby. Poza tym wilgotny torf ma zdolności zatrzymywania dużych ilości wody, o ile nigdy nie przeschnie.
Stąd taki torf daje się np. pod różaneczniki, które lubią gleby kwaśne.

Żywotnik woli odczyn obojętny a nawet lekko zasadowy a nie kwaśny.
Jeśli ma być sadzony na lekkiej, piaszczystej glebie można dodać substratu, by zatrzymywał wodę przy korzeniach. Ale nie można sadzić w czystym substracie! To ma być jedynie domieszka do gleby.
Taki substrat wysychając kurczy się i pęka (i traci swoje właściwości). Jeśli w niego wrosły korzenie rośliny to zostają w tym momencie rozerwane.

To jest też powód dla którego trawników nie należy zakładać na ziemi wysypanej z wierzchu warstwą torfu. Torf zawsze należy z ziemią wymieszać. Nie powinien być dominującym podłożem dla roślin (poza oczywiście jakimiś skrajnymi przypadkami roślin z torfowisk).

Fakt, że wilgotny torf jest czarny, nie oznacza, ze jest żyzny. Wręcz przeciwnie - to bardzo sterylne podłoże.

Jeśli chce się wzbogacić glebę w składniki pokarmowe, czy polepszyć jej strukturę to najlepszym dodatkiem jest obornik, kompost i inna materia organiczna (zielony nawóz, sieczka słomy, skoszona trawa, suche liście). Przy glebie piaszczystej lepiej dodać jeszcze glinę.


Iglaki, które potrzebują lekko kwaśnej gleby to świerk wschodni, sośnica japońska. Tolerują ją sosny, jałowce i cyprysiki.
A cisy to przy kwaśnej glebie rosną słabo, wręcz giną.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...