Skocz do zawartości

Klimatyzacja - jak działa, montaż klimatyzatora


Recommended Posts

Lato zbliża się do nas wielkimi krokami. Temperatura już teraz daje się powoli we znaki. To już ostatni moment, aby zadbać o własny komfort podczas upalnych dni i pomyśleć o zamontowaniu w domu klimatyzacji. Zwłaszcza, że obecnie jest ona coraz bardziej dostępna i powszechna.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/7533-klimatyzacja-jak-dziala-montaz-klimatyzatora

Link do komentarza
Moj mąz chciał w tym roku zainstalować klimatyzacje w domu, ale wkońc nie zdecydowaliśmy się. Ostatnio byliśmy w odwiedzinach u znajomych i u nich zobaczyliśmy klimatyzację -wyglądała jak obraz na ścianie. Bardzo nam się spodobał i chyba w lecie tez sobie coś takiego sprawimy jednak.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość jarucha
Mozesz doprecyzwac, jak niezle na + wyszedles, jestem bowiem w trakcie instalacji klimatyzatorow multi split inverter (kasetonowe w kazdym pomieszczeniu umieszczone w opuszczonym suficie) i ciekaw jestem jak wygladaja realne koszty ochladzania i ogrzewania klimatyzatorem.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
dla mnie możliwość chłodzenia i ogrzewania klimatyzatorem to naprawdę super sprawa. szczególnie przy dziecku zimą.
ostatnio byłam lekko zaszokowana jak się okazało że w jednym biurze piękny obraz na ścianie był niczym innym jak klimatyzatorem LG... co to nie wymyślą icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 miesiąc temu...
Gość Lucas
Należy pamiętać o tym , że klimatyzacja nie jest przystosowana do stałego grzania lecz tylko dogrzewania. Przy temperaturze poniżej -10 stopni na dworze klimatyzacja nie daje rady, pobór prądu rośnie a niekiedy może dojść do uszkodzenia sprężarki. A co do samodzielnego montażu to nikomu ni e polecam.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dobre. Po sprężeniu czynnik ma 40 stopni a po jego wychłodzeniu 50 :). Ktoś tu sporo namieszał. już nie mówiąc że po rozprężeniu czynnik ma około 7 do 10 stopni i taki wraca do sprężarki w postaci pary. Zmieńcie to bo bolą oczy.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 5 miesiące temu...
no właśnie ja w swoim budynku przymierzam się do zamontowania klimatyzacji. akurat szukam odkurzacza. Znalazłem takie jednoblokowe klimatyzatory czy jakoś tak to się nazywa. piszą że nie wymaga to zewnętrznej jednostki, a niektóre modele są wyposażone dodatkowo w pompę ciepła i można w chłodniejsze dni się dogrzewać. ktoś miał z czymś takim doczynienia? no i podobno to jest bezobsługowe i można sobie samemu zamontować.
Link do komentarza
Gość Strawman
Monoblok może być stacjonarny i przenośny - oba są dość głośne, ale zaletą jest praktycznie brak montażu, bo sprowadza się w przypadku przenośnej wersji do wykonania wyrzutu powietrza, a w przypadku montowanego na ścianie/oknie do solidnego osadzenia. W zasadzie nie są to urządzenia powszechnie stosowane, bo poza chłodzeniem/grzaniem szukamy też komfortu, a z tym w przypadku monoblokowych klimatyzacji jest nieciekawie...
Urządzenia typu split inverterowe grzeją i chłodzą a to co w nich głośne wyrzuca się poza pomieszczenia mieszkalne, niestety dochodzi koszt wykonania połączenia dwóch części klimatyzatora (cichej wewnętrznej i głośnej zewnętrznej).
W innym wątku pokazuję jak nie powinna wyglądać instalacja klimatyzatora split - są zdjęcia i opis niedoróbek oraz błędów instalacyjnych: https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=350615 Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 rok temu...
Gość Kazik

Tydzień miałem podobny dylemat, ale zdecydowałem się na klasyczny klimatyzator typu split z technologią inverter, zużywa mało prądu jest cichy i ma fajne bajery jak generator cząsteczek wody który oczyszcza powietrze i wcale tak dużo nie dałem wyszło lekko 2,5 tysia

Zrobiłem małe rozeznanie przed zakupem i powiem że osobiście nie polecałbym kupowania klimatyzatora przenośnego, najczęściej tego typu produkty są głośne, mają małą efektywność, zużywają więcej prądu (aby schłodzić do odpowiedniej temperatury pomieszczenie), poza tym zajmują dużo miejsca, co dla ludzi takich jak ja, mających mniejsze mieszkanie może być kluczowe.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

A co to za cudo ?



To nie wiesz? Te bozony, które niedawno odkryto, to część ich zaginęła i teraz odnajduje się w takich klimatyzatorach typu split z technologią inverter, zużywających mało prądu, a przy tym generujących ciszę, mających fajne bajery i właśnie generujących też z niczego (bo wiesz, bozony kradzione to nie płacisz) cząsteczki wody.
Kup se takie i w następnym roku sprawisz Ruskim ulewę nad Placem Czerwonym w Dzień Zwycięstwa! Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Gość Janek
Widać, że komentarze moderowane są przez jedną firmę. No cóż takie czasy. Niech użytkownicy wiedzą, że na rynku jest wiele atrakcyjnych i dobrych urządzeń klimatyzacyjnych np. Samsung, Mitsubishi, Vivax, Rotenso i można by tak wyliczać i wyliczać.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
instalacja freonowa - to jest rurka ok 1 cm - muszę ją mieć prowadzoną przez cały salon bo tak mam układ mieszkania. Czy Wy byście to prowadzili pod tynkiem czy natynkowo (natynkowo szpetnie wygląda ale z drugiej strony jesli będzie pod tynkiem to jest ryzyko, że pojawią się odcieki (np na łączeniu / kolanu itd). Którą opcję byście wybrali? natynkowo czy podtynkowo.
Link do komentarza
Dnia 11.07.2016 o 10:43, Gość Janek napisał:

Widać, że komentarze moderowane są przez jedną firmę. No cóż takie czasy. Niech użytkownicy wiedzą, że na rynku jest wiele atrakcyjnych i dobrych urządzeń klimatyzacyjnych np. Samsung, Mitsubishi, Vivax, Rotenso i można by tak wyliczać i wyliczać.

Jest wiele firm i użytkownicy to wiedzą. Ja np często widzę na ścianach budynków w mieście splity LG. Klimatyzator, którym możemy się ogrzać to pompa ciepła powietrze powietrze i na takie urządzenie w niektórych gminach można uzyskać dofinansowanie.

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hierarchia nie jest dziwna, jest zwyczajna. Taka sama jak wszędzie na świecie. Podstawowym dokumentem prawnie obowiązującym są ustawy parlamentarne. I wydane na ich podstawie rozporządzenia. Bo żaden minister nie może edytować rozporządzeń, jeśli ustawa mu tego nie zleca i do tego nie upoważnia. I to są akty prawne, obowiązujące powszechnie! Wszystkich i zawsze.   Natomiast norma państwowa obowiązuje prawnie wtedy i tylko w takim zakresie, w jakim rozporządzenie do niej odsyła. Czy też na nią się powołuje. Są też normy branżowe (w instalatorstwie normy SEP-owskie), które kiedyś obowiązywały, ale to są już dawne dzieje. Teraz są to tylko zalecenia, które można stosować, ale obowiązku nie ma. Chociaż wypadałoby wtedy wiedzieć, dlaczego się od ich postanowień odstępuje.   Z tego powodu wyrobnicy ściśle stosują się do postanowień norm, bo tak jest po prostu bezpieczniej. Nie trzeba rozumieć dlaczego ma być tak, a nie inaczej, wystarcza stwierdzić, że tak stanowi norma.  Ale ci, którzy sami rozumieją co i po co robią, oraz w jakich warunkach, bywa  ze od norm odstępują, bo mają lepsze rozwiązania. I potrafią je uzasadnić.   Cały rozdział do końca. I to dokładnie!
    • Nie trzymam się ale staram się trzymać...już mam przykłady za sobą w swoim mieszkaniu gdzie nie jest to możliwe. Do którego paragrafu, rozdziału doczytać? Możesz zasugerować, czy po prostu do końca?   @retrofooddzięki, teraz b. rzeczowo.  to jak to się ma do tego:? https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf trochę dziwne hierarchia hmmm.   Rozumiem, że dok z linku najważniejszy: "I to jest dokument podstawowy..."
    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
    • Zgadza się, strefy prowadzenia przewodów są w przepisach pomocniczych, które i tak są nieprecyzyjne. Bo np. na poddaszach nie da się poprowadzić przewodów nie naruszając literalnie tych postanowień. Ale to i tak nie są kwestie zasadnicze. Bo instalacja będzie dobrze i bezpiecznie pracowała, jeśli przewód będzie poza strefą. Tyle, że tam nie możemy później wiercić. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...