Skocz do zawartości

Czy warto wykonać badania geotechniczne?


Recommended Posts

Napisano
na terencz podmokłych,blisko zbiorników wodnych niezbędne
  • 8 miesiące temu...
Gość kingaj
Napisano
Uważam, że badanie geotechniczne są niezbędne dla każdej działki, niezależnie od tego czy nasz sąsiad ma dobre grunty. W odległości już nawet kilku metrów sytuacja gruntowo wodna diametralnie może się różnić zwłaszcza na terenach polodowcowych, dlatego też pod budynek wykonuje się minimum trzy odwierty, nie mniej. Niestety niespodzianki z tytułu niewykonanych badań geologicznych mogą być przykre, zwłaszcza jeśli uderzy nas to mocno po kieszeni. Według mnie badania geologiczne powinny być obowiązkowo wymagana przy składaniu projektu o pozwolenie na budowę.
Napisano
Zgadzam się z Tobą w 100%, ja też miałam odwierty na działce, a mój sąsiad ich nie zrobił (bo u mnie wyszedł piasek) i gdy zabrał się na wiosnę za kopanie pod ławy fundamentowe miał małą niespodziankę bo okazało się, że u niego na działce topiła się koparka i dopiero wtedy zrobił odwiert . Okazało się, że u niego jest torf i troszkę zbiło go to po kieszeni.
Pozdrawiam.
  • 8 miesiące temu...
Napisano
Tez uważam, że badania geologiczne są niezbędne. W tamtym roku zaczęłam budować dom pod Krakowem, znajomy architekt zasugerował żebym dla pewności wykonała wcześniej badania gruntów i na szczęście go posłuchałam. Okazało się, że są fatalne grunty i trzeba zastosować inny rodzaj fundamentów, niż planowano. Gdybym tego nie wiedziała wcześniej, utopiłabym sporo pieniędzy. Polecam firmę z Krakowa Geobud, która mi wykonała badania, bo zrobili to naprawdę szybko i tanio.....
  • 1 rok temu...
Gość badaniagruntu
Napisano
Badania gruntu są konieczne - widziałem już wiele zalanych piwnic, pękających ścian i pięknych działek budowlanych z całkiem sporymi pokładami słabonośnego torfu niewidocznego gołym okiem

pozdrawiam
  • 2 lata temu...
Gość GeoEkoBud
Napisano
Macie Państwo rację koszt badań geotechnicznych w stosunku do wartości całej inwestycji jaką jest budowa domu to tylko "kropla", a tak naprawdę ta "kropla" ma kluczowe znaczenie podczas procesu budowy, a także potem, gdy budynek już jest gotowy. W swojej karierze zawodowej widziałem już wiele przypadków, gdy budynek nagle zaczął pękać w połowie, a to tylko dlatego, że jedna część budynku posadowiona została na gruntach organicznych, a druga na gruntach piaszczystych.
W wyniku obciążenia grunty organiczne uległy kompakcji (zmniejszenie objętości) i budynek po prostu zaczął pękać. Z doświadczenia wiem, że najlepiej przeprowadzić takie badania już przed zakupem działki. Wtedy wiemy co tak naprawdę kupujemy :)
Napisano
Cytat

Macie Państwo rację koszt badań geotechnicznych w stosunku do wartości całej inwestycji jaką jest budowa domu to tylko "kropla",.....



To prawda, ale prawdą też jest to, że koszt inwestycji to suma wszystkich takich kropel.
  • 4 miesiące temu...
Gość Zbigniew z Katowic
Napisano
Ja dzięki temu artykułowi zrobiłem takie badania zanim kupiłem działkę i dobrze zrobiłem bo były tam piaski niby wszystko ładnie pieknie ale one miały jakieś zawartosci organiki i były luźne. Wycofalem się z zakupu.
  • 9 miesiące temu...
Gość Anka budowlanka
Napisano
Oddając dokumenty do pozwolenia na budowę domu urząd zażądał badania geotechnicznego. W artykule czytam ze nie jest ono obowiązkowe, czy mam się kłócić z urzędnikiem czy wywalić 1000 zł dla "świętego spokoju" ?
Napisano
Cytat

Oddając dokumenty do pozwolenia na budowę domu urząd zażądał badania geotechnicznego. W artykule czytam ze nie jest ono obowiązkowe, czy mam się kłócić z urzędnikiem czy wywalić 1000 zł dla "świętego spokoju" ?


Badania gruntu warto zrobić niezależnie od tego czy urząd stawia takie wymagania. Prawdopodobnie jest jakieś uzasadnienie (słabe grunty, szkody górnicze, tereny rekultywowane itp) żądania przeprowadzenia takich badań, co ma wpływ m.in. na sposób posadowienia budynku.
Napisano
chodzi oto by nośność domu wytrzymała na danym gruncie. pozwolenie nie dostaniesz jeśli grunt "nie wytrzyma", a dom się "rozjedzie". litości nie budujcie domu na własne życzenie niezgodnie z prawami fizyki. warto wiec zrobić takie badania dla bezpieczeństwa a już konieczne jest jeżeli dom ma być kilkupiętrowy, albo np chudy i długi. bardziej chodzi o nośność niż wody gruntowe wdzierające się do piwnic.to oczywiście moje zdanie.
  • 4 tygodnie temu...
Gość Grzegorz G. Śląsk
Napisano
Ja już jestem po takich badaniach i tez byłem bardzo sceptycznie nastawiony i uważałem ze to naciąganie na kolejny wydatek. Okazało się jednak ze na głębokości 1,7 m mam plastyczne grunty i pod nimi wodę. Tak naprawdę bez tych badań moj budynek stałby na plastycznych gruntach gdyż wybrałbym 1,0-1,2 m dobrego gruntu i pozostałoby tylko 0,5 m nosnego. Wg opinii mogłoby dojść do "przebicia warstwy wodonośnej i zalania całego wykopu". Na szczęście zostało to stwierdzono na etapie projektowania i dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej.
  • 6 miesiące temu...
Napisano
Przed zakupem działki obligatoryjnie winno się robić badania geotechniczne.
  • 3 lata temu...
Gość Robert Ciszewski
Napisano
Ja dopiero na etapie projektu dowiedziałem się, że takie badania są u mnie wymagane. Kupiłem gotowy projekt z Archonu i okazało się, że mam przyjęte szablonowe fundamenty, które nie sa odpowiednio do tego co stwierdził geolog. Badania wykonywała u mnie firma z Siemianowic Śląskich.
Napisano
8 godzin temu, Gość Robert Ciszewski napisał:

Ja dopiero na etapie projektu dowiedziałem się, że takie badania są u mnie wymagane. Kupiłem gotowy projekt z Archonu i okazało się, że mam przyjęte szablonowe fundamenty, które nie sa odpowiednio do tego co stwierdził geolog. Badania wykonywała u mnie firma z Siemianowic Śląskich.

Bzdury piszesz przesiąknięte reklamą. Dlaczego? Ano wyjaśniam, piszesz że na etapie projektu ale projekt kupiłeś gotowy gdybyś robił projekt indywidualny to wtedy takie stwierdzenie że na etapie projektu miało by sens, po drugie piszesz że kupiłeś gotowy projekt i okazało sie że masz standardowe fundamenty które  nie są odpowiednie do gruntu, ciekawe skąd się tego dowiedziałeś? i na pewno geolog ma tyle do  fundamentów co piekarz do  dachu jakim jest pokryta piekarnia.

Prawidłowe działania są takie że to projektant adoptujący projekt decyduje czy robić czy nie, badania geotechniczne.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...