Skocz do zawartości

Gdzie (obecnie) należy wyrzucać zużyte rękawice robocze podgumowane?


Recommended Posts

Napisano
1 godzinę temu, Redakcja napisał:

 Taką informację znalazłem  

 

Mam wrażenie, że zasady zawarte na tej stronie pochodzą co najmniej sprzed 2 lat. Pytanie więc, czy nic się w temacie nie zmieniło.

Napisano
16 godzin temu, retrofood napisał:

Jak w tytule, wie ktoś co z nimi należy robić?

Do pojemnika na odpady zmieszane, ale nie zawsze.

Jak są zaolejone, (grzebałeś przy silniku), lub zanieczyszczone substancjami z oprysków roślin, muszą być traktowane jako odpady niebezpieczne i oddane do utylizacji w  (PSZOK).

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji tekstyliów, ale rękawice robocze podgumowane nie są traktowane jako tekstylia.

 

Napisano (edytowany)
30 minut temu, animus napisał:

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji tekstyliów, ale rękawice robocze podgumowane nie są traktowane jako tekstylia.

 

No właśnie tu są sprzeczne opinie i nie wiem jaka jest końcowa. Jedni twierdzą, że jednak są tekstyliami, inni że nie są. A my znowu musimy szukać materiałów jak do doktoratu, zamiast wymagać od producentów towarów aby oznaczali gdzie się ich po zużyciu pozbywać.

 

30 minut temu, animus napisał:

Do pojemnika na odpady zmieszane

 

AI odpowiedziała, że to się wiąże z propozycją (nie do odrzucenia) dopłaty w wysokości 5 000 PLN.

Edytowano przez retrofood (zobacz historię edycji)
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, retrofood napisał:

AI odpowiedziała, że to się wiąże z propozycją (nie do odrzucenia) dopłaty w wysokości 5 000 PLN.

To zadaj mu pytanie:

- czy wyroby gumowane to do pojemnika na  tekstylia wyrzucać? 

 

 

Cytat

https://grok.com/

 

Wyroby gumowane, takie jak np. gumowane tkaniny, maty czy inne przedmioty z połączenia gumy i tekstyliów, nie powinny być wyrzucane do pojemnika na tekstylia. Zgodnie z zasadami selektywnej zbiórki odpadów obowiązującymi w Polsce od 1 stycznia 2025 roku, do odpadów tekstylnych zalicza się wyłącznie produkty wykonane z tkanin lub dzianin, takie jak odzież, pościel, zasłony, ręczniki czy obuwie tekstylne.

Wyroby gumowane, ze względu na zawartość gumy lub kauczuku, są traktowane jako odpady z tworzyw sztucznych i należy je wyrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (zwykle żółty). Jeśli jednak są to odpady wielkogabarytowe lub nietypowe, warto dostarczyć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie zostaną odpowiednio zagospodarowane.

Zalecenie: Przed wyrzuceniem sprawdź, czy wyroby gumowane nie są zabrudzone substancjami chemicznymi (np. olejem), bo takie odpady mogą wymagać specjalnego postępowania. W razie wątpliwości skontaktuj się z lokalnym PSZOK-iem lub sprawdź informacje na stronie gminy.

:takaemotka:

Cytat

ChatGPT powiedział:

 

Nie, wyrobów gumowanych nie powinno się wyrzucać do pojemnika na tekstylia.

Dlaczego?

Pojemniki na tekstylia są przeznaczone głównie na:

odzież (ubrania),

obuwie,

koce,

pościel,

firanki,

torby materiałowe.

Wyroby gumowane (np. odzież z dużą zawartością gumy, akcesoria gumowe, kombinezony gumowe, itp.) zawierają materiały trudne do przetworzenia w ramach zwykłego recyklingu tekstyliów, dlatego nie są przyjmowane do tego typu pojemników.

Co zrobić z gumowanymi wyrobami?

Sprawdź lokalne PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) – wiele z nich przyjmuje odpady problemowe, w tym wyroby gumowe.

Odpady zmieszane – jeśli nie znajdziesz innej opcji, mogą niestety trafić do odpadów zmieszanych, choć nie jest to ekologiczne rozwiązanie.

Upcykling / ponowne użycie – czasami da się przerobić gumowane elementy na coś użytecznego (np. mata, uszczelki).

 

Ja tak to rozumiem.

 

 

Do spalarni trafiają odpady, których nie można poddać recyklingowi, w tym zmieszane odpady komunalne oraz odpady z procesu sortowania, które nie nadają się do dalszego przetwarzania. 

 

Odpady komunalne zmieszane: To odpady, które trafiają do "czarnego pojemnika". 

 

 

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Napisano
54 minuty temu, animus napisał:

To zadaj mu pytanie:

- czy wyroby gumowane to do pojemnika na  tekstylia wyrzucać? 

 

 

:takaemotka:

 

Ja tak to rozumiem. 

 

Pytaj o rękawice podgumowane, a nie o wyroby. I sprawdź czy odpowiedź będzie taka sama.

Napisano

Gumowane rękawice ochronne to wyroby złożone z wielu materiałów, których w praktyce nie da się rozdzielić i następnie poddać przetworzeniu. W związku z tym traktowałbym je ogólnie jako odpady zmieszane. 

Moim zdaniem najważniejsze będzie jednak to czy rękawice są zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne. Przy czym do tej grupy zalicza się nawet farby i lakiery, środki ochrony roślin, środki czystości itd. W takiej sytuacji zanieczyszczone rękawice również powinny być traktowane jako odpady niebezpieczne. W związku z czym zalecane jest ich przekazanie do punktu selektywnej zbiórki odpadów. 

Będziemy w związku z tym mieć kolejno odpowiednią grupę, podgrupę oraz kod odpadu:

15 Odpady opakowaniowe; sorbenty; tkaniny do wycierania; materiały filtracyjne i ubrania ochronne nieujęte w innych grupach

15 02 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania i ubrania ochronne

15 02 02 Sorbenty; materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach); tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).

 

Jeżeli natomiast rękawice nie będą zanieczyszczone substancjami klasyfikowanymi jako niebezpieczne, to będzie można je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Grupa i podgrupa odpadów będzie w tym przypadku ta sama, jednak inny będzie kod odpadu:

15 02 03 Sorbenty; materiały filtracyjne; tkaniny do wycierania (np. szmaty; ścierki) i ubrania ochronne inne niż wymienione w 15 02 02. 

 

Do odzieży lub tekstyliów takich rękawic zdecydowanie bym nie zaliczał. Jeden powód jest logiczny i praktyczny - i tak nie nadają się do przetworzenia. Drugi to natomiast kwestia formalna - ubrania ochronne mają własną grupę, podgrupę i kod w klasyfikacji. Natomiast odzież i tekstylia to odpowiednio:

20 Odpady komunalne łącznie z frakcjami gromadzonymi selektywnie

20 01 Odpady komunalne segregowane i gromadzone selektywnie (z wyłączeniem 15 01)

20 01 10 Odzież

20 01 11 Tekstylia

 

Odpowiednie kody można wyszukać chociażby tutaj:

https://kartaewidencji.pl/katalog-odpadow/

 

Chociaż patrząc na to wszystko uważam, że przekroczyliśmy już granicę absurdu w kwestii segregacji śmieci. Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości. W niektórych miejscach można trafić na radę, żeby takie rękawiczki zawinąć w foliową torebkę i też wyrzucić do odpadów zmieszanych. Osobiście uważam to za rozsądne. 

No a przede wszystkim, absurdem jest to, że trzeba się przekopywać prze pogmatwane przepisy i klasyfikacje w tak podstawowych sprawach. Niedługo to trzeba będzie zaliczać obowiązkowe szkolenia. 

 

 

 

 

Napisano (edytowany)
2 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 Nie bardzo sobie wyobrażam, że każdy będzie wywoził do PSZOK chociażby zużyte rękawiczki robocze, bo malował w nich ściany w pokoju, albo zakładał te rękawiczki używając środków czystości.

Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu.

Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, aż się uzbiera odpowiednia porcja odpadów do samodzielnego wywozu.

Wywieziesz razem z tekstyliami, ale w osobnym worku, albo z meblami, elektroodpadami, oponami lub innymi odpadami, których nie odbierają na miejscu.

Trzeba tylko w głowie sobie to zakodować. 

 

:bezradny:

17 godzin temu, retrofood napisał:

 

Pytaj o rękawice podgumowane, a nie o wyroby. I sprawdź czy odpowiedź będzie taka sama.

 

 

Cytat

https://grok.com/

 

Czy rękawice gumowane to do pojemnika na tekstylia wyrzucać?

 

Rękawice gumowane nie nadają się do pojemnika na tekstylia. Tekstylia to głównie odzież, tkaniny czy materiały nadające się do ponownego użycia lub recyklingu. 

Cytat

 Rękawice gumowane, ze względu na połączenie gumy i często innych tworzyw, powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszanechyba że są oznaczone jako nadające się do recyklingu. Jeśli są mocno zabrudzone chemikaliami, mogą wymagać utylizacji jako odpady niebezpieczne.

 

5a37ef_d4c09d319ad54f7f9addd9c356b5d961~

Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Napisano
16 minut temu, animus napisał:

Czemu, przecież nikt  Cię nie zmusza, żeby bujać się do  PSZOK z jedna para rękawic po malowaniu.

Wrzucasz do reklamówki i leży w garażu, 

 

Powiedz to tym w bloku, co malowali pokój.

 

17 minut temu, animus napisał:

 

 

Też pytałem grok-a i zalecał odwożenie do PSZOK-u (oczywiście, oddzielne postępowanie z brudami niebezpiecznymi), ale co drugie zdanie zalecał zapoznanie się z zasadami lokalnymi segregacji, bo mogą to regulować odmiennie. Do doopy więc z takimi zasadami, które w każdej gminie mogą być inne.

Naprawdę, mam dość robienia doktoratu z segregacji odpadów przy każdej dupereli. Kiedy wreszcie producenci zaczną oznaczać wyroby i ich opakowania jakimiś kodami, żeby nie mieć wątpliwości w tym zakresie? To producent wie jakie materiały wchodzą w skład i co się z nimi da zrobić. Dlaczego ten obowiązek zrzuca na mnie i to bez wynagrodzenia?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Na wydzielonych obszarach, gdzie samosiew łąki nie zagrozi ogrodom.  Bo tu zdjęcie jednego z trawników zrobione 8 godzin temu:   Na szybko przejrzałam profil na FB Uniwersytetu w Oksfordzie i nigdzie się na chwalą widokiem owej łączki. Same wystrzyżone trawniki. Pewnie nie wygląda najlepiej.   W miejscach publicznych jak najbardziej łąki są do wprowadzenia. Ale Łuczaj skupił się na przydomowych ogródkach ze swoim apelem.  Trawnik nie jest łąką. Pełni inne funkcje. Zamiast zakazywać koszenia trawników należałoby się skupić na propagowaniu łąki jako elementu ogrodu/parku . 
    • Oferuje zapoznanie się z rzetelną i profesjonalną firmą świadczącą usługi elektryk warszawa. Zapraszam się do zapoznania z zakresem usług. Instalacje elektryczne, montaż alarmów, kamer CCTV, usuwanie i naprawa awarii prądu. Wszystko szybko rzetelnie i z głową.
    • Nowość w Osmo ,  Plamy na drewnianym parkiecie to zmora wielu właścicieli mieszkań i domów. Pojawiają się najczęściej w wyniku kontaktu drewna z wodą, metalem (np. spod mebli), a także w miejscach o zwiększonej wilgotności – przy wejściu, pod doniczkami czy wokół kuchni. Czy da się je skutecznie usunąć bez szlifowania i uszkadzania powierzchni? Tak!  Rozwiązaniem jest Osmo Odplamiacz 6602.
    • Mam garaz w trakcie budowy ktory nie ma w srodku chudziaka a jedynie nasypaną glinę zmieszaną z piaskiem. Stoi na wylewanej i zbrojonej ławie fundamentowej oraz tym scisnie fundamentowej z bloczka betonowego w ilości 6 warstw i dość gruba spoina ok 2-3cm. Chcialbym go z zewnątrz odkopac do spodu ściany fundamentowej (czyli ława bedzie nadal zasypana) i zasmarowac ściany izolacja oraz obłożyć styropianem. Czy w związku z tym ze w srodku jest zasypana glina na wysokości 5 bloczków nie dojdzie do jakiegoś obsuniecia, rozsunięcia bloczków betonowych? Druga sprawa wieniec na scianie fundamentowej robi sie chyba powyżej 6 bloczków prawda?  U mnie nie ma tego wieńca a zaobserwowałem kilka rys na bloczkach betonowych na stronie gdzie są dwa okna.  Nie pamiętam czy otwory okienne były zbrojone (zbrojenie pod okienne) ale chyba nie. Czy te rysy mogą być spowodowane występowaniem okien czy może braku wieńca?
    • Dzień dobry ! Czy ktoś jest w stanie polecić ekipę które przeprowadzi renowację kabiny prysznicowej, włącznie z czyszczeniem śladów po kamieniu na szybie kabiny prysznicowej? A może ktoś w Was wie jakie mocne środki użyć, aby albo usunąć smugi kamienia na dole drzwi kabiny? Nie wiem czy wymiana szyby jest konieczna, bo może nie. Podobno są jakieś specjalistyczne środki, które pozostawia się na szybie na kilka godzin. Środki typu Cif nie dają rady. Dzięki za pomoc!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...