Skocz do zawartości

Szerokość drogi


Recommended Posts

Szanowni,

 

Od lat mam dylemat co do szerokości prywatnej drogi dojazdowej do działki. Z tego co ostatnio wyczytałem, szerokość nawierzchni/jezdni ma mieć przynajmniej 3m a drogi minimum 3.5. Żona twierdzi, że wymogi dla służb tupu Straż pożarna wymagane jest 5m. Czy ktoś się w tym temacie orientuje? Z naszej drogi są trzy służebności do działek sąsiadów.

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

 

 

Link do komentarza
5 metrów, nie ma mniej.
JEZDNIA TO NIE DROGA
Oczywiście, wymóg 5 m dotyczy nowych dróg.
Dwa lata temu gmina robiła drogę obok mnie i tak mówił burmistrz, przepisu prawnego nie znam. Szwagier im teren udostępnił. Dla dwóch gospodarstw droga.
Ok, ale ta droga była od zawsze na mapach, czyli w tej sytuacji 3m obowiązuje?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
 
Obowiązuje tyle ile droga ma w zasobie geodezyjnym. Bo jak znam życie, to ludzie zawsze starali się przygrodzić nieważne od kogo. Ale w mapach wymiary się nie zmieniały.
Ok, czyli trzeba mierzyć według map, czyli najlepiej z geodetą to ustalić.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
1 godzinę temu, vlad1431 napisał:

Ok, czyli trzeba mierzyć według map, czyli najlepiej z geodetą to ustalić. 

 

Ja podobne sprawy załatwiałem w starostwie powiatowym, w geodezji. Tam są wszystkie dokumenty źródłowe i tam podpowiadają co i jak. Dla celów informacyjnych nawet mapki dawali za darmo. Oczywiście, bez pieczęci urzędowych, bo wtedy to już kosztuje. :icon_lol:

Link do komentarza
 
Ja podobne sprawy załatwiałem w starostwie powiatowym, w geodezji. Tam są wszystkie dokumenty źródłowe i tam podpowiadają co i jak. Dla celów informacyjnych nawet mapki dawali za darmo. Oczywiście, bez pieczęci urzędowych, bo wtedy to już kosztuje. :icon_lol:
Mieliśmy spotkanie z sąsiadami i ten, który ostatnio się budował miał szczegółową mapkę. Jest dokładnie naniesiona szerokość 4-4.5m. Także temat teoretycznie mamy załatwiony. Szwagierka tylko się boi, że przepisy się mogą zmienić w międzyczasie i wymagana będzie 5m i będzie problem, bo w połowie ogrodzenia już postawione. A ostatnia działka na tej drodze jest jej.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
17 minut temu, vlad1431 napisał:

  i będzie problem, bo w połowie ogrodzenia już postawione. A ostatnia działka na tej drodze jest jej. 

 

Tak jak zrobił szwagra sąsiad na tej nowej drodze.  :icon_lol: Wgrodził się ciul na 70 cm i drogi zostało 430 cm. Szwagier sie wcurwił, poinformował burmistrza, gmina przysłała geodetę i facet dostał dwa tygodnie na usunięcie płotu. A taki ładny był, na fundamenciku... :icon_lol: Wszystko musiał rozpieprzyć, nie było siły. I teraz jest przepisowe 5 metrów.

Ale to gmina drogę robiła i burmistrz się strasznie na niego wkurzył.

Link do komentarza
 
Tak jak zrobił szwagra sąsiad na tej nowej drodze.  :icon_lol: Wgrodził się ciul na 70 cm i drogi zostało 430 cm. Szwagier sie wcurwił, poinformował burmistrza, gmina przysłała geodetę i facet dostał dwa tygodnie na usunięcie płotu. A taki ładny był, na fundamenciku... :icon_lol: Wszystko musiał rozpieprzyć, nie było siły. I teraz jest przepisowe 5 metrów.
Ale to gmina drogę robiła i burmistrz się strasznie na niego wkurzył.
Gmina też chciała kupić naszą drogę, bo z 10 lat temu jeden z miejscowych geodetów kupił od nas działkę rolną bez drogi i chyba liczył, bo jego mama jest szefową geodezji, że my tą drogę sprzedamy, a on postawi kilka bliźniaków na tej działce. My bujaliśmy się 10 lat ze sprzedażą tej działki i nikt nawet tysiąc złotych za ar nie dał. Kupił, minęło 10 lat, a drogi dalej nie ma. A my nie chcemy sprzedać, bo gmina nie zagwarantuje nawet położenia asfaltu. A autostrady z ruchem całodobowym pod oknami nie chcemy mieć.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...