Skocz do zawartości

Podbitka pod Wiatą.


Recommended Posts

Zrób  z PVC polskiej firmy  Gamrat, mam już około 20 lat, zrobione dookoła domu i nad balkonem, nic się z tym nie dzieje, nie zmienia koloru od nasłonecznienia, łatwa w obróbce, tniesz to szlifierką kątową, przykręcasz do rusztu wkrętami.

Są do tego panele z otworami wentylacyjnymi i listwy do wykończeń.

 

W tamtym roku musiałem otworzyć podbitkę w jednym miejscu, do poprowadzenia przewodu elektrycznego, przerobiłem do montażu specjalnej rolety, dokupiłem jeden panel i połączyłem z tymi starszymi i o dziwo nie widać różnicy koloru.

 

 

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Nie ma tu większej różnicy - może być PVC lub drewno. T 

 

Jest różnica. Drewno jest cięższe i wymaga więcej pracy w przygotowaniu, a ponadto w sytuacji pracy z rękami nad głową, większa masa to bardzo istotna różnica.

Ja podbitkę w swoim wiejskim domu zrobiłem z PCV, panelami dobranymi kolorystycznie do barwy starych, spłowiałych desek (dom drewniany). Tylko z bardzo bliska widać, że to nie drewno. I tu rzeczywiście, można napisać, że wielkiej różnicy nie ma.

Link do komentarza
23 godziny temu, animus napisał:

Zrób  z PVC polskiej firmy  Gamrat, mam już około 20 lat, zrobione dookoła domu i nad balkonem, nic się z tym nie dzieje, nie zmienia koloru od nasłonecznienia, łatwa w obróbce, tniesz to szlifierką kątową, przykręcasz do rusztu wkrętami.

Są do tego panele z otworami wentylacyjnymi i listwy do wykończeń.

 

W tamtym roku musiałem otworzyć podbitkę w jednym miejscu, do poprowadzenia przewodu elektrycznego, przerobiłem do montażu specjalnej rolety, dokupiłem jeden panel i połączyłem z tymi starszymi i o dziwo nie widać różnicy koloru.

 

 

 

No też się zastanawiałem nad tym ,tylko jak to przymocować jak są krokwie tylko po całości tak jak na zdjęciu ,bezpośrednio do tych krokwi ?

Link do komentarza
20 minut temu, PiotruniA napisał:

No też się zastanawiałem nad tym ,tylko jak to przymocować jak są krokwie tylko po całości tak jak na zdjęciu ,bezpośrednio do tych krokwi ?

 

Pytanie jaki jest rozstaw krokwi, a jaki rozstaw mocowania zaleca producent wybranych paneli. Tu nie ma dowolności, trzeba słuchać wskazówek producenta. 

Link do komentarza

W przypadku drewna odległość pomiędzy punktami mocowania może być duża. To akurat istotna zaleta tego materiału. Podbitka z PVC jest natomiast dość wiotka i nie można przekraczać zalecanych odległości. W sytuacji, gdy ma to być podbitka pod całą wiatą prawdopodobnie trzeba będzie najpierw zrobić ruszt nośny z desek (w odstępach np. 0,5 m) i dopiero do niego mocować panele PVC. 

Link do komentarza
12 minut temu, Ekspert Pruszyński napisał:

Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją,  

 

Tyle, że taką perforację (potrzebną przecież), bardzo lubią osy na przykład. :icon_lol:

kilka lat temu musiałem czekać na zimę, żeby dostać się do lampy umieszczonej zbyt blisko takich dziurek.

Link do komentarza
Dnia 6.05.2024 o 10:18, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Nie ma tu większej różnicy - może być PVC lub drewno. 

Różnica jest, PVC montujesz i zapominasz, a drewno trzeba odnawiać, czyli dalej inwestujesz czas i pieniądze.

Dnia 6.05.2024 o 21:26, PiotruniA napisał:

No też się zastanawiałem nad tym ,tylko jak to przymocować jak są krokwie tylko po całości tak jak na zdjęciu ,bezpośrednio do tych krokwi ?

Budujesz ruszt podwieszany do ściany i krokwi.

22 godziny temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

W przypadku drewna odległość pomiędzy punktami mocowania może być duża. To akurat istotna zaleta tego materiału. \

Nie za bardzo można, drewno potrafi figlować, paczyć się, wykręcać na wszystkie strony, lepiej dobrze to zamocować.

 

Link do komentarza
9 godzin temu, animus napisał:

Nie za bardzo można, drewno potrafi figlować, paczyć się, wykręcać na wszystkie strony, lepiej dobrze to zamocować.

 

Owszem, lepiej, ale przymusu nie ma. Tym bardziej że drewno wykorzystujemy już suche, które "pokazało" swoje zamiary. Czy będzie się skręcać, czy niekoniecznie. Rozstaw mocowań dla PCV musi być gęściejszy.

 

 

Link do komentarza
7 godzin temu, retrofood napisał:

 

Owszem, lepiej, ale przymusu nie ma. Tym bardziej że drewno wykorzystujemy już suche, które "pokazało" swoje zamiary. Czy będzie się skręcać, czy niekoniecznie. 

Na zewnątrz przy zmiennych warunkach atmosferycznych drewno dalej będzie nas zaskakiwać.

W dodatku tu pęknie, tam wypadną sęki.:bezradny:

Link do komentarza
2 godziny temu, animus napisał:

Na zewnątrz przy zmiennych warunkach atmosferycznych drewno dalej będzie nas zaskakiwać.

W dodatku tu pęknie, tam wypadną sęki.:bezradny:

 

Pod dachem to nie są częste sytuacje. 

A jeśli drewno zostanie dobrze zakonserwowane, to i przez kilkanaście lat zmiany będą śladowe

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...