Skocz do zawartości

Okno od granicy


Recommended Posts

Chciałbym podzielić istniejącą działkę na dwie poprzez zniesienie współwłasności.Geodeta wstępnie zrobił najprostszy podział na mapce w linii prostej  ,współwłaściciel nie zgadza się z ta propozycją i nową granicą bo istnieje w moim budynku małe okno i odległość do planowanej granicy to ok 3 m. Czy jeśli mój dom stoi tu już od 40 lat to obowiązują mnie przepisy o odległościach okna do planowanej nowej  granicy ? Geodeta twierdzi ,że nie obowiązują,współwłaściciel ,że obowiązują. 

Link do komentarza
Dnia 20.03.2024 o 11:21, Pani Margaret napisał:

Chciałbym podzielić istniejącą działkę na dwie poprzez zniesienie współwłasności.Geodeta wstępnie zrobił najprostszy podział na mapce w linii prostej  ,współwłaściciel nie zgadza się z ta propozycją i nową granicą bo istnieje w moim budynku małe okno i odległość do planowanej granicy to ok 3 m. Czy jeśli mój dom stoi tu już od 40 lat to obowiązują mnie przepisy o odległościach okna do planowanej nowej  granicy ? Geodeta twierdzi ,że nie obowiązują, współwłaściciel ,że obowiązują. 

Zniesienia współwłasności poprzez podział rzeczy można dokonać tylko wówczas, gdy jest to prawnie dopuszczalne. Krótko mówiąc – tylko wtedy, gdy rzecz po podziale będzie mogła być odrębnym przedmiotem własności, inaczej urząd odrzuci  wniosek.

 

Jeżeli podział działki nie jest możliwy, to trzeba przesunąć granice podziału, zamurować okno, albo wstawić luksfery,  podział może być w odległości 3m. 

 

 

https://resources.geodetic.co/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci-zabudowanej-co-najmniej-dwoma-budynkami/

 

Link do komentarza
8 godzin temu, animus napisał:

Zniesienia współwłasności poprzez podział rzeczy można dokonać tylko wówczas, gdy jest to prawnie dopuszczalne. Krótko mówiąc – tylko wtedy, gdy rzecz po podziale będzie mogła być odrębnym przedmiotem własności, inaczej urząd odrzuci  wniosek.

 

Jeżeli podział działki nie jest możliwy, to trzeba przesunąć granice podziału, zamurować okno, albo wstawić luksfery,  podział może być w odległości 3m. 

 

 

https://resources.geodetic.co/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci-zabudowanej-co-najmniej-dwoma-budynkami/

 

Bardzo dziękuję , niestety będzie sąd nas dzielił bo współwłaściciel uparcie zasłania się moim istniejącym oknem , nie zgadza się na osobny wjazd ,nie chce oddać tyle metrów działki ile się mi należy z udziałów,zamiast granicy w linii prostej proponuje jakieś łamańce ,zawijasy . Szkoda gadać .Geodeta ( a nawet dwóch )się nie podjął podziału  ze względu na brak zgody między stronami .Wniosek muszę napisać do sądu i aż się boję co to będzie gdy przyjedzie biegły sądowy geodeta i jego opinia będzie podważana przez mojego "sąsiada" pieniacza.

Link do komentarza
5 minut temu, Pani Margaret napisał:

Bardzo dziękuję , niestety będzie sąd nas dzielił bo współwłaściciel uparcie zasłania się moim istniejącym oknem ,  

 

Pytałem, po co ci okno z tamtej strony? Wstaw luksfery i okno przestaje się liczyć. Problemy trzeba kasować kiedy są proste, a nie czekać na ich zamotanie.

Link do komentarza
6 minut temu, retrofood napisał:

 

Pytałem, po co ci okno z tamtej strony? Wstaw luksfery i okno przestaje się liczyć. Problemy trzeba kasować kiedy są proste, a nie czekać na ich zamotanie.

Tam jest aktualnie kuchnia , jeśli wstawię luksfery nie będzie można wietrzyć pomieszczenia .Wiem,że to najprostsze rozwiązanie i chyba się ku niemu skłonię.

Link do komentarza

Wymagane odległości okien od granicy obowiązują, bo podział musi być dokonany w sposób zgodny z prawem. Wprawdzie indywidualne odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych jest niekiedy możliwe, ale to trudna droga i wymaga mocnego uzasadnienia. W tej sytuacji można zaś to okno zlikwidować (zastąpić luksferami). Skuteczną wentylację i tak trzeba zaś wykonać, niezależnie od tego czy jest tam okno. W kuchni musi być przecież zapewniony wyciąg powietrza o minimalnej wydajności 50 lub 70 m3/h, zależnie od rodzaju kuchenki. 

Link do komentarza
16 godzin temu, Pani Margaret napisał:

No dobra ,cóż to za pomysł ?

fix okienny o EI 30 bo chyba tyle musi być, co prawda tego nie otworzysz, ale masz przezierne w 95%, a nie jakieś popiołki na sztorc

niestety może się to wiązać z opinią "strażaka", który potwierdzi poprawność takiego rozwiązania

niestety fixa nie otworzysz, ale widok może być bezcenny :), jak tak dobrze żyjesz z siostrą, to bym na Twoim miejscu dołożył do tematu, żeby jej "ulepszyć" życie, oczywiście jeżeli Cię stać

wentylację da się rozwiązać inaczej, bez znacząco większych nakładów, także tu się nie zrażaj

 

swoją drogą znamy relację tylko z Twojej strony, może siostra ma dokładnie podobne problemy z Tobą? :scratching:

Link do komentarza
Dnia 24.03.2024 o 23:01, Pani Margaret napisał:

Bardzo dziękuję , niestety będzie sąd nas dzielił bo współwłaściciel uparcie zasłania się moim istniejącym oknem , nie zgadza się na osobny wjazd ,nie chce oddać tyle metrów działki ile się mi należy z udziałów,zamiast granicy w linii prostej proponuje jakieś łamańce ,zawijasy . Szkoda gadać .Geodeta ( a nawet dwóch )się nie podjął podziału  ze względu na brak zgody między stronami .Wniosek muszę napisać do sądu i aż się boję co to będzie gdy przyjedzie biegły sądowy geodeta i jego opinia będzie podważana przez mojego "sąsiada" pieniacza.

Tylko współczuć.

 

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie, czy w tym budynku obok, od strony granicy są okna, jak współwłaściciel ich nie ma, to minimalna odległość miedzy budynkami to 7m.

Czyli twoje 4m+3m spółwłaściciela.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...