Skocz do zawartości

Dom za 180 Tyś Metoda Gospodarcza


Recommended Posts

Witam Wszystkich Planuję budowę domu parterowego metodą gospodarczą cel daje Ambitny , ale chce pokazać wszystkim , że się da ,ale trzeba wierzyć w siebie i swoje możliwości ,może zmotywuje kogoś do działania .  Do ceny budowy nie będę  wliczać  zakupu działki . Obecnie dostałem wz i składam o PNB. Dom będzie w rozmiarach 1294x934

Zdjęcia przestawiają rozstawienie pomieszczeń i wygląd   budynku . Zostało sporo zmian zrobionych niż w oryginalnym projekcie. 

Chciałbym jeszcze serdecznie pozdrowić kilku użytkowników tego forum ( retrofood , bajbaga, bobiczek ,daggulka, animus i inncyh którzy Pomagali dawali cenne rady   przy budowie pierwszego domu , mam nadzieję , że teraz też będą dawać cenne rady.  może jeszcze mnie pamiętają ;)

 

I od razu pierwszy mój problem dostałem z przyczyn  ekonomicznych brak zgody na gaz z miejscowej sieci linia gazu biegnie w mojej drodze prywatnej 150m od mojej działki.  budynek ma wyliczone EP (gaz)
63,60 [kWh/(m²*rok)]  ale myślę , że zejdę poniżej bo na pewno będę dobrze ocieplać budynek Styro 20cm Wełny 30cm rolety zewnętrzne  . Myślę o dedykowanych klimatyzacjach z funkcją grzania, ale sam nie wiem. Co Państwo byście polecili ? 

 

 

 

1.jpg

1-1-e1671750411310-1024x576-2-1024x576.jpg

Link do komentarza
10 minut temu, Przemek89 napisał:

I od razu pierwszy mój problem dostałem z przyczyn  ekonomicznych brak zgody na gaz z miejscowej sieci linia gazu biegnie w mojej drodze prywatnej 150m od mojej działki.  budynek ma wyliczone EP (gaz)
63,60 [kWh/(m²*rok)]  ale myślę , że zejdę poniżej bo na pewno będę dobrze ocieplać budynek Styro 20cm Wełny 30cm rolety zewnętrzne  . Myślę o dedykowanych klimatyzacjach z funkcją grzania, ale sam nie wiem. Co Państwo byście polecili ? 

 

Pompę ciepła i fotowoltaikę, ewentualnie plus wiatrak i magazyn energii. Za gazem nie płacz, dawna opinia, ze to paliwo tanie i ekologiczne jest już nieaktualna. Będzie drożej i niepewnie.

 

PS. Dzięki za pozdrowienia! :icon_biggrin:

Link do komentarza
4 minuty temu, retrofood napisał:

 

Pompę ciepła i fotowoltaikę, ewentualnie plus wiatrak i magazyn energii. Za gazem nie płacz, dawna opinia, ze to paliwo tanie i ekologiczne jest już nieaktualna. Będzie drożej i niepewnie.

 

PS. Dzięki za pozdrowienia! :icon_biggrin:

Nie wiem czy Pamiętasz jak ja się wcześniej upierałem , ze chce piec na Paliwo stałe , a nie gaz ;) ale zrobiłem Gaz i to był szczał w 10ke. Przez pierwsze 4 lata mieszkania mój największy rachunek za cały rok był 1400zł w tym Ciepła woda, ogrzewanie domu gazowe  i kuchenka gazowa , aktualnie tamten rok zamknąłem w kwocie 1950zł.  Na pewno będę robić pod całym domem ogrzewanie podłogowe. Myślę jeszcze nad Buforem ciepła do ogrzewania w taryfie nocnej . Co do pompy ciepła to  nie wiem fotowoltanikę  się nie opłaca przy obecnym rozliczeniu a stare zasady chyba nie wrócą.  i chyba będę płakać , ża gazu nie mam :p nie wiem jak to by wyszło z swoim zbiornikiem gazu , ale chyba nie ma co iść w tą stronę .

Link do komentarza

Z pompą ciepła jest ten ból, że nigdy się nie zwróci w stosunku do inwestycji w kocioł gazowy. Nie wiem jak teraz, ale swego czasu się rozglądałem i za Panasonica trzeba było dać 45tys, z czego mieli zwrócić 24tys z Czystego Powietrza, ale na moje szczęście gaz był chyba od zawsze w domu i trochę mniej oszczędnie, ale teraz za luty właśnie płaciłem 560zł z CWU więc to jest śmiech. Też nie mogłem rozstać się ze śmieciuchem. Jak mi go w październiku w tamtym roku odłączali, to czułem się jak Wyderko, jak mu aparaturę sierżant rozbijał, aż mną trzęsło. A za kocioł z zasobnikiem 140L z montażem dałem 12.8tys, także też śmiech.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
4 godziny temu, vlad1431 napisał:

Z pompą ciepła jest ten ból, że nigdy się nie zwróci w stosunku do inwestycji w kocioł gazowy. 

 

Nie patrzmy na to co jest, tylko na to, co ma być. I pod te zapowiedzi trzeba robić rachunek ekonomiczny. Zapowiedzi działań Unii mówią wyraźnie, że na gaz będzie nałożona jakaś opłata i na urządzania gazowe też. Nie śledzę tego dokładnie, bo mnie już niewiele z tego dotyczy, ale coś tam słyszę. I to dlatego uważam, że gaz to nie jest optymalny kierunek na przyszłość.

Link do komentarza

Od 2040 roku zakazane będzie korzystanie w Unii z kotłów na gaz lub węgiel, a od przyszłego roku ich dotowanie, a od 2030 roku nie będą mogły być montowane w nowych nieruchomościach. To jeden z zapisów nowelizacji przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Celem jest obniżenie w ciągu najbliższych 25 lat do zera emisyjności budynków w Unii. To ma przybliżyć Wspólnotę do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej.  

 

https://next.gazeta.pl/next/7,172392,30798573,zakaz-kotlow-gazowych-rzad-obiecuje-nizsze-rachunki-i-straszy.html#s=BoxOpImg1

Link do komentarza

Ta Unia nas tylko wykończy cały ich ład pójdzie w .......  Prąd za chwile będzie droższy x razy tyle więc pompy nie mają sensu ani nic ....  Co roku będzie zapotrzebowanie większe na energię  a skąd ją  weźmiemy ?   Polskie elektrownie bee , atom bee... Chora cała unia brak słów  Sami Zieloni wykończą całą unie . Nie uważam , ze nie trzeba być eko ,ale bez przesady .. Według tego co oni Planują to naprawdę retrofood masz rację, nic tylko robić , zakładać   . Foltowotanika , Magzayn Energi i pompa ciepła  koszt z 100tyś ...... Ale myślę , że ten ich chory ambitny plan upadnie . Nie muszę tłumaczyć dlaczego , ale każdy chyba wie  ile surowców ile czego jest potrzebnych na produkcje tych materiałów , że nigdy się to  nie zwróci a już nie mówiąc o utylizacji.  Myślę na chwile obecną co najkorzystniej założyć za 20 lat będziemy palić w piecu drewnem z lasu ^^ Bo na nic innego nie będzie nas stać 

Link do komentarza
1 godzinę temu, Przemek89 napisał:

 Prąd za chwile będzie droższy x razy tyle więc pompy nie mają sensu ani nic .... 

 

Prąd trzeba se samemu wytworzyć, wtedy pompa się sprawdza.

1 godzinę temu, Przemek89 napisał:

   Polskie elektrownie bee , atom bee... 

Skąd to bierzesz?

 

Spokojnie, właśnie dostałem pismo z PGE, że od sierpnia można sobie zażyczyć taryfę dynamiczną. Poza tym szykowany jest nowy program dotacji do tego wszystkiego. Więc nie narzekaj, tylko trzymaj rękę na pulsie. Bo gdy był pierwszy program, to tu na forum też większość kwękała i marudziła, a ci co zaryzykowali, już teraz są na plusie. 

I nie kwękaj tak na unię, bo gdyby nie unia, to nadal bylibyśmy w czarnej doopie, z konikami u pługa oraz siermięgą na grzbiecie. I byśmy musieli kłaniać się tępym, ruskim sołdatom z jakiejś Buriacji czy innej Kałmucji. Młody jesteś, nie pamiętasz, ale historię warto znać. I wyciągać wnioski.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Przemek89 napisał:

  Myślę na chwile obecną co najkorzystniej założyć za 20 lat będziemy palić w piecu drewnem z lasu ^^ Bo na nic innego nie będzie nas stać 

 

Ale las trzeba będzie mieć, bo drewno kupione wcale tanie nie jest.

Ja na wsi palę drewnem, bo las mam swój. I przyrost coroczny jest o wiele większy niż moje potrzeby. Tylko ja mam piece kaflowe, na centralne drewno jest kiepskie, bo palenia nie ma jak zautomatyzować, więc czasu tracisz masę. A ja palę w tzw. międzyczasie i godzina wystarcza.

Link do komentarza

Do samej uni nie mam nic przeciwko , mam ,ale do Zielonego ładu wału , moim zdaniem to tylko osłabi Europę. 

 

Palenie drewnem była to ironia. Obecnie mam dom 100 użytkowej  i palę gazem , a dokładnie utrzymuję temperaturę na dole 22 na górze 21 przy czym na górze nigdy mi sie nie włącza podłogówka termostaty w każdym pokoju , mam na 20 stopni ustawione  , ale zawsze jest więcej .  Natomiast na parterze  od 6 rana do 830 ustawione mam na 24c więc  zawsze się co dzień włącza podłogówka ,tylko na te dwie i pół godzinny i podłoga cały dzień ciepła.  Czyli mój cykl palenia jest tylko dwie i pół godziny dziennie.

 

Nowy dom na pewno tak samo ocieplę , że będzie ciepło trzymać więc myślę , że wystarczy mi jakieś źródło ciepła aby grzało podłogę przez 150minut na dzień.

 

Co do Foltowotaniki  to się wypowiem i dam radę jedną zakładającym , aby mieć panele na stronę południową . Fotowoltanikę założyłem na początku jak powstał cały bum w 2019 roku . instalację mam 3,1kw dla naszej rodzinny wystarczające za całą instalację zapłaciłem 15 tyś - 5tysięcy zwrot z programu czyste powietrze - około  3000 zwrotu z vat w pitach więc na czysto instalacja mnie wyszła cała  7 tysięcy zł . Od roku 2020 płacę tylko sam podatek i co tam trzeba około 300zł na rok 

 

W jednym dniu jedna firma zakładała u mnie panele i u Wujka tylko ja mam 10 paneli 3,1kw a wujek 15 paneli  4,65kw.  Moja co roku produkcja waha się minimum 3100 do 3400 kw  więcej od prognoz . Natomiast wujek ma Panele na wschód i zachód i zawsze ma prawie taką samą produkcję jak ja.  Bardzo durze znaczenie ma na jaką stronę Panele są obrócone. Przy obecnym rozliczeniu wydaje mi się nie opłacalne chyba , że ktoś ma sporo kasy na magazyn energii.

Zdjęcie WhatsApp 2023-09-10 o 17.41.59_0b763021.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2024-03-16 o 20.07.51_1e9ab57b.jpg

Link do komentarza
39 minut temu, retrofood napisał:

 

Ale to znowu ma się zmienić, dlatego trzeba śledzić wszelkie informacje.

Mam też taką nadzieje dlatego ustawiłem budynek nie frontem do drogi  ,aby dach był na stronę północną i  południową . Wiem , że można już stawiać na gruncie ,ale działki też nie mam za dużej 9200m 38,5x24

 

 Czy można się nie przyłączyć do sieci kanalizacyjnej a zrobić przydomową biologiczną  oczyszczalnię. Jeśli w Warunkach mam  tylko napisane  przyłącze do istniejącej sieci  oddalonej 80m od działki ?

Również do wodociągów nie chcę się przyłączyć ponieważ woda z własnej studni głębinowej na 12m  ma lepsze parametry niż z wodociągów. Obecnie w domu mam wodę Państwową i swoją studnie ,mam drugi licznik i używam tylko wodę swoją i płacę za ścieki .  Ale w nowym domu jak później dom oddać .... Wodę mam do ciągnięcia 160m i rurą fi 110 kazali ciągnąć ^^.

Link do komentarza
1 godzinę temu, Przemek89 napisał:

Myślę że  na chwilę obecną ,  głównym   źródłem  ogrzewania domu będą dwa  klimatyzatory dedykowane z funkcją grzania . Dodatkowym źródłem   będzie  piec elektryczny. 

Układ domu nie sprzyja grzaniem klimą chyba, że kanałową. Masz sporo pokoi a samej przestrzeni otwartej jest dosyć mało. Poszedł bym rzeczywiście w kanałówkę i grzejniki elektryczne no chyba, że musisz mieć koniecznie podłogówkę.

Też mam małą instalację PV 3,15 a w poprzednim sezonie od końca kwietnia wygenerowała 3,6kW. Całość na południe. Jeśli nie masz dużego zużycia na cele bytowe to moim zdaniem nadal warto założyć instalacje biorąc pod uwagę ogrzewanie oparte na prądzie.

11 minut temu, Przemek89 napisał:

 

 

 Czy można się nie przyłączyć do sieci kanalizacyjnej a zrobić przydomową biologiczną  oczyszczalnię. Jeśli w Warunkach mam  tylko napisane  przyłącze do istniejącej sieci  oddalonej 80m od działki ?

Oczyszczalnia raczej nie przejdzie, chyba, że zrobisz zgłoszenie na budowę oczyszczalni i nikt nie zgłosi sprzeciwu. Trzeba popytać w gminie. Ile takie podłączenie kanalizacji 80mb może kosztować? Orientowałeś się?

Link do komentarza
11 godzin temu, Swierol napisał:

Układ domu nie sprzyja grzaniem klimą

 Chodziło mi o to , ze myślę przyszłościowo jak bym miał zakładać panele ,oraz aby dom miał obrócony tarasem  na stronę południową. 

 

Jak myślicie cenny Materiałów juz nie potanieją ? a Będą znowu rosły??

Link do komentarza
4 minuty temu, Przemek89 napisał:

 

 

Jak myślicie cenny Materiałów juz nie potanieją ? a Będą znowu rosły??

Dobrze szukaj, kłam;), oszukuj;) i kupuj. Część hurtowni może mieć jeszcze stare zapasy no i stare (wyższe) ceny. Od stycznia wiele hurtowni narzeka, że jest bryndza, sprzedaż spadła o koło 40%. Wczoraj dzwonił do mnie kolega z branży wentylacyjnej, że proponowano mu blachę ocynk 0,5mm za 3,80 netto, więc i "żebro" pewnie leci w dół. Rozmawiam z ludźmi z hurtowni hydraulicznych ale podejrzewam, że w budowlanych jest to samo. Wieszczą, że cały rok może być taki.

Link do komentarza

Obecnie w Tamtym roku zamówiłem pustaki na cały dom  szalunkowe zalewowe , pustaki 50x24 oraz połówki 50x12  Całość wyszła mnie 12 tyś.

 

Miesiąc temu zamówiłem 30m3 styropianu po cenie 220zł za m3  za Kwotę 6600zł 

Teraz mam sporo czasu do budowy na olx patrzę co ludziom zostało po budowie i odkupiłem od kilku osób łącznie już 100m2 wełny 15cm grubość Isover super mat  033 oraz 035 . Dwie siatki elewacyjne oraz Styropian na fundamenty za kwotę około 50% mniejszą niż bym płacił w sklepie.

 

Najkorzystniej udało mi się kupić dwie siatki elewacyjne w sumie razem 80m2 za kwotę 50zł  Więc trzeba szukać i być pierwszym . 

Obecnie mam możliwość kupić przewody NKT 3x2,5   dwie szpule nie otwarte 200m za kwotę 550 musze poczytać co to za firma przewodów czy są dobre.

 

11.jpg

Link do komentarza

Przemek . A dlaczego upierasz się i chcesz zbudować betonowy skansen? Retro ma rację spójrz w przyszłość i nie marnuj pieniędzy. Na plus że nie robisz co wodnego w nowym domu to obciach. Mieszkam już ponad 20 lat w domu bez co ogrzewanym elektrycznie. Choć miałem obawy i wybrane rozwiązania przeciwne do tzw ,wszystkich, to okazały się super. Dziś nadal dom jest ogrzewany prądem zmielo się to że parter ogrzewa jeden klimatyzator o mocy 2.9 kw. Mam 300 litrowa pc cwu i pv o mocy 6.17 kw. Za prąd już place niewiele ok 200 zł plus opłaty stałe ok 560 zł na rok. Przy ostatnim remoncie ocieilem komin i ścianę od strony garażu. Dalo to spadek zużycia prądu o kolejne 1200 kWh/rok.

Obecnie dom zużywa 2200 kWh na zużycie bytowe i cwu oraz około 3000 kWh na ogrzewanie.

 

To są rozwiązania przetestowane przeze mnie. Gdybym budowal dom dla córki to będzie to dom pasywny z awaryjnym ogrzewaniem elektrycznym . 

 

Rozkład pomieszczeń raczej wyklucza u ciebie klimatyzację jak jedyne ogrzewanie. Przynajmniej typu split.

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
19 godzin temu, Przemek89 napisał:

Ok No ja już Pustaki zamówił , oraz do Ocieplenia styropian 20 cm . Tylko mnie męczy te ogrzewanie i zrozumiałem ,aby nie robić podłogówki ^^ 

Podłogówka nie jest zła ale nie wszedzie i na pewno nie wodna a już na pewno nie akupulacyjna bo to marnowanie energii. 

Głownym źródłem ciepła jak wspomniałem jest klimatyzator 2,9 KW do tego na parterze są 2 podłogówki elektryczne z matą w warstwie kleju w kuchni 0,45 Kw i w łazience 0,3 Kw, Na poddaszu 3 konwektory elektryczne o mocy 1 kw oraz 2x 0,5 kw. Z tym że grzejniki zaczynają grzać co najmniej przy -10 na zewnątrz. Do ciepłej wody użytkowej jest pompa ciepła powietrzna moblok z zasobnikiem 300 l . Klimatyzator ma mozliwośc ogrzewania do -25 na zewnątrz, natomaist PC cwu działa do -7 ale pobiera powietrze z niogrzewanego garażu w któym zawsze jest na + bo podłoga na gruncie go ogzrrwa, 

19 godzin temu, Przemek89 napisał:

Ok No ja już Pustaki zamówił , oraz do Ocieplenia styropian 20 cm . Tylko mnie męczy te ogrzewanie i zrozumiałem ,aby nie robić podłogówki ^^ 

Pustaki nie są zle jak już masz kupione ale zamaist wywalac piniadze na ogzrewanie lepeij wydaj je na dodatowe ociepenie i poprawienie parametrów , Po prostu nie ma teraz i nie będzie na pewno taniego ogrzewania , lepiej nie musieć ogrzewać 

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Dzisiaj projektant miał oddać mi na PNB a okazuje, się, że zjazdu nie mam.... I chyba trzeba go zrobić ,aby oddać papiery, był zajęty mam do niego jutro przyjechać i mi wytłumaczy .. Rozwala mnie ta cała papirologia z drogi gminnej będę zjeżdżać na swoją inna działkę która jest drogą... 

Screenshot_2024-03-19-17-55-10-564_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2024-03-19-17-56-28-173_com.miui.gallery.jpg

58 minut temu, gawel napisał:

zamaist wywalac piniadze na ogzrewanie lepeij wydaj je na dodatowe ociepenie i poprawienie parametrów , 

No to Lipa bo styropian zamówiłem 038 EPS 70 był w tej samej cenie grafit 033 ale uznałem, że przy grubości 20cm to nie ma dużej różnicy z 30zl na rok za ogrzewanie więcej. 

Zamiast współczynnik 0149 będzie 0169

Screenshot_2024-03-19-18-07-49-635_com.miui.gallery.jpg

Edytowano przez Przemek89 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

A powiedz jaki masz zaprojektowany strop? Betonowy lany, teriva, wiązary razem z konstrukcją dachu czy może belkowy? Tu możesz jeszcze zawalczyć izolacją i oczywiście zostaje podłoga ale tutaj przy braku podłogówki nie przesadzałbym. 

Pustaki (jakie by nie były) nie są złe, ważniejszą sprawą jest czas reakcji systemu grzewczego na zmieniające się temperatury zewnętrzne i nasłonecznienie.

Link do komentarza

Strop będzie drewniany i planuje 30-35cm ocieplenia. 

Przy ogrzewaniu podłogowy jest bardzo dobry komfort ciepła i podłoga rozgrzana trzyma długo. Tak jak wspominałem wcześniej ogrzewam podłogę co dzień przed 2,5h i cały dzień jest ciepła. 

Link do komentarza
6 godzin temu, Przemek89 napisał:

Strop będzie drewniany i planuje 30-35cm ocieplenia. 

Przy ogrzewaniu podłogowy jest bardzo dobry komfort ciepła i podłoga rozgrzana trzyma długo. Tak jak wspominałem wcześniej ogrzewam podłogę co dzień przed 2,5h i cały dzień jest ciepła. 

Dnia 18.03.2024 o 20:12, Przemek89 napisał:

W ocieplonym domu podłoga nigdy nie musi i nie jest ciepła i niczego nie musi trzymać. Ma temperaturę ok 22 st a do odczucia ciepła jest bardzo daleko.  Temperatury rzędu 30 stopni są niezdrowe.

 

Edytowano przez gawel (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Myślę , że jeśli będę  stosować do domu podobne parametry do izolacji + dom parterowy brak komina , brak stropu lanego . To spokojnie wystarczy Mi jak będę włączać co dzień w zimę ogrzewanie podłogowe tylko na 2h . Właśnie robię test włączyłem sobie podłogówkę na dwie godziny sprawdzę ile poszło mi m3 gazu za te 2h.

 Czy ja dobrze rozumiem 1m3 gazu to 9,5 kw energi czyli Jeśli zużyje mi 2m3 gazu czyli 19kw  prądu zużyje mi  piec elektryczny do ogrzania tej podłogi przez 2h  temperatura na wylocie do grzania jest ustawiona 44 stopnie 

 

Link do komentarza

Dodam jeszcze , ze nie zawsze na 2h mi się włącza jeśli temperatura o 6 rano jest większa niz 22 stopnie wogole się nie włącza . Mój dom na dzień traci maksymalnie 1,5stopnia ciepła jak się  nie pali w 2022 przez przypadek wyłączyłem ogrzewanie a wyjechaliśmy na 7 dni tem panowała na zewnątrz  od -5 do +5 dom wychłodził się do temperatury 13,5 z 22 , dwa dni po 2h grzania znowu zajęło mi aby uzyskać temperaturę 22c .  Wiem , że mam dziwny tryb grzania ,ale w moim przypadku najbardziej ekonomiczny.  Ogrzewam dom od Listopada 2016.  do dzisiejszego dnia za 8 lat zużyło mi 4285m3 gazu czyli na rok daje 535m3 gazu . Tu muszę dodać , ze te 535m3 gazu to nie tylko ogrzewanie i woda ciepła oraz kuchenka gazowa . W miesiącach wakacyjnych idzie mi 16m3 gazu na miesiąc na wodę ciepłą oraz kuchenkę gazową  możemy założyć , że na rok zużywam  192m3 Do Ciepłej wody oraz kuchenki gazowej a tylko do ogrzewania idzie gazu 343m3 gazu  na rok  Co daje nam 3258kw prądu ...

Gaz.jpg

Nowy dom będzie na pewno bardziej szczelny  , mniej mostków termicznych Tak jak wspominałem brak komina Brak jednych drzwi bocznych i brak stropu lanego .. Więc przy takim zużyciu energi nie opłaca mi się bawienie w pompy ciepła a wystarczy Bufor ciepła lub sam piec elektryczny ...

Link do komentarza

Test Zakończony dużej różnicy nie ma z Moich Obliczeń za ponad 2h grzania zużyło mi 1,5m3 gazu  czyli Na ogrzanie budynku będę potrzebować 14kw energii na dzień Liczmy sezon grzania 200 dni to samo ogrzewanie wyjdzie na rok  około 300m3 gazu lub 2800kw energi maksymalnie 

Zdjęcie WhatsApp 2024-03-20 o 15.06.52_1d758dc3.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2024-03-20 o 15.06.52_595bf039.jpg

Zdjęcie WhatsApp 2024-03-20 o 15.06.53_e12da9a3.jpg

Link do komentarza

Musisz pamiętać, że jeśli dom będzie mniej akumulacyjny (brak lanego stropu) będziesz musiał zmienić przyzwyczajenia i grzać kilka-kilanaście razy na dzień lub nawet ciągle tylko mniejszą temperaturą. 

Jeśli podczas niższych temperatur zewnętrznych grzejesz podłogę czynnikiem o temp 44* to jaką temperaturę ma podłoga pod tych dwóch godzinach? Jakiś dziwny ten system ... . Chyba, że masz bardzo grubą wylewkę.

2 godziny temu, Przemek89 napisał:

 

 Czy ja dobrze rozumiem 1m3 gazu to 9,5 kw energii 

 

To wszystko zależy od sprawności kotła

Link do komentarza

A to strop betonowy nie odbiera temperatury z systemu grzewczego? I nie oddaje go później? Nie wiem jakiej wielkości masz teraz dom ale pamiętaj, że przy dwóch domach o tych samych wielkościach np 100m2, ten z poddaszem użytkowym zawsze będzie wyglądał trochę lepiej pod względem zużycia energii do celów grzewczych. Masz przecież cieplowlasciwie.pl i możesz +/- sobie policzyć.

A co to jest za pomieszczenie bez drzwi bezpośrednio z korytarza?

Link do komentarza
12 godzin temu, Swierol napisał:

Musisz pamiętać, że jeśli dom będzie mniej akumulacyjny (brak lanego stropu) będziesz musiał zmienić przyzwyczajenia i grzać kilka-kilanaście razy na dzień lub nawet ciągle tylko mniejszą temperaturą. 

Jeśli podczas niższych temperatur zewnętrznych grzejesz podłogę czynnikiem o temp 44* to jaką temperaturę ma podłoga pod tych dwóch godzinach? Jakiś dziwny ten system ... . Chyba, że masz bardzo grubą wylewkę.

To wszystko zależy od sprawności kotła

Raczej przy gz50 współczynnik konwersji to 1m3=11 kwh

Link do komentarza
Napisano (edytowany)

Planuję Taki rozstaw tylko się zastanawiam  czy nie będą za małe okna w każdym pokoju planuje 120x140cm pokoje wąskie 270x410

obraz_2024-03-22_224005273.png

 

Nie wiem ile dokładnie ma stopni podłoga , ale jak zaczynam grzać dopiero prawie przy 2h robi się ciepła i trzyma cały dzień na wieczór znów lekko chłodnieje może dlatego ,że mam tak dużo wylewki a pod wylewką styropian 20cm. Natomiast na piętrze wcale  podłogówka się nie załącza bo w pokojach zawsze powyżej 21 stopni.

 

 

Dzisiaj dostałem wiadomość , ze w przyszłym tygodniu przyjdzie do mnie Styropian 100 paczek jak wspominałem biały 038 070eps  Czy jest bezpiecznie go trzymać w garażu metalowym  ?? Ocieplać będę albo późną  jesienią albo wiosną więc trochę będzie leżakować .

Edytowano przez Przemek89 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
20 minut temu, Przemek89 napisał:

Planuję Taki rozstaw tylko się zastanawiam  czy nie będą za małe okna w każdym pokoju planuje 120x140cm pokoje wąskie 270x410

 

Powierzchnia okna winna wynosić ok. jednej ósmej powierzchni doświetlanej, czyli spoko. Masz z naddatkiem.

Link do komentarza

Nie jestem specjalistą od polonistyki ale radze używać więcej interpunkcji - będzie się łatwiej czytało. Czy przy obecnych temperaturach też grzejesz ciągiem przez 2h na dobę? Sam piszesz, że raz jest cieplej a raz chłodniej (wahania w ciągu doby) to świadczy tylko o tym, że ten system, nazwijmy go "dwugodzinnym" nie jest idealny. Gdybyś rozłożył to na powiedzmy 2x1h nie miałbyś takich wahań.

Edytowano przez Swierol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
11 godzin temu, Przemek89 napisał:

Planuję Taki rozstaw tylko się zastanawiam  czy nie będą za małe okna w każdym pokoju planuje 120x140cm pokoje wąskie 270x410

obraz_2024-03-22_224005273.png

 

Nie wiem ile dokładnie ma stopni podłoga , ale jak zaczynam grzać dopiero prawie przy 2h robi się ciepła i trzyma cały dzień na wieczór znów lekko chłodnieje może dlatego ,że mam tak dużo wylewki a pod wylewką styropian 20cm. Natomiast na piętrze wcale  podłogówka się nie załącza bo w pokojach zawsze powyżej 21 stopni.

 

 

Dzisiaj dostałem wiadomość , ze w przyszłym tygodniu przyjdzie do mnie Styropian 100 paczek jak wspominałem biały 038 070eps  Czy jest bezpiecznie go trzymać w garażu metalowym  ?? Ocieplać będę albo późną  jesienią albo wiosną więc trochę będzie leżakować .

Ja mam 120x130 i jest ok ale jednoskrzydłowe odpada 10 cm pasek na środku a to duża róznica w porównnaiu z 2 skrzydlowymi które nic przy tym rozmiarze nie daja 

Link do komentarza
4 godziny temu, gawel napisał:

Wcisną ci 2 skrzydłowe bo droższe a że hujowe to trudno

 

Dwuskrzydłowe mają na środku bardzo szerokie profile, które mocno zmniejszają powierzchnię szyby, a tylko szyba liczy się do zasady "jedna ósma". Nie powierzchnia okna po ramie zewnętrznej.

A jednoskrzydłowe swobodnie otwieram, chociaż rzadziej, bo jednak skrzydło nieco zawadza w pomieszczeniu, częściej okno jest uchylane i nikomu nie przeszkadza.

 

2 godziny temu, Przemek89 napisał:

Czy mógłbym prosić o zdjęcie jak wygląda takie  na elewacji i jaki on doświetla pokój ile m2

Się jutro zobaczy.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...