Skocz do zawartości

Recommended Posts

Konkretnej marki nie będziemy polecać. Trzy najważniejsze sprawy na początek to:

- to nowy budynek, czy już istniejąca instalacja?

- jak ma być przygotowywana c.w.u. (ciepła woda użytkowa), w zasobniku czy przepływowo (na bieżąco, dopiero po odkręceniu kranu);

- jakie jest maksymalne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania pomieszczeń?

To nam da odpowiedź na pytanie jakiej mocy mniej więcej będziemy potrzebować i jaki rodzaj kotła wchodzi w grę. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Wcale nie polecam, bo za dziesięć lat unia obłoży gaz podatkiem i ogrzewanie gazem będzie coraz droższe.

Ustawa dotycząca handlu emisjami (ETS 2) dla sektorów budownictwa i transportu została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r., wprowadzane są zmiany do dyrektywy 2003/87/WE.

Nowy podatek od ogrzewania gazem lub węglem zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2027 w ramach rozszerzonego systemu handlu emisjami – ETS 2. Ten system, wcześniej dotyczący przemysłu, zostanie rozszerzony na budynki, włączając w to również budynki mieszkalne, oraz transport drogowy. Związane z tym zmiany przewidują znaczący wzrost cen energii wytworzonej z paliw kopalnych, co przełoży się na wyższe opłaty dla użytkowników. Wspomina się o wprowadzeniu nowego podatku od ogrzewania gazem i węglem w związku z tymi regulacjami.

https://www.noel.pl/nowy-podatek-od-ogrzewania-weglem-lub-gazem-jest-juz-pewny-kto-i-od-kiedy-zaplaci-w-polsce-nowy-podatek/

Link do komentarza

Panowie

1.To remontowany dom parterowy z poddaszem użytkowym.

 

2.Instalacja będzie całkowicie nowa.

 

3.Ogrzewanie będzie podłogowe .

 

4.Ciepla woda będzie przygotowywana w zasobniku.

 

W projekcie kocioł gazowy ma ok 24kw

Jednak jest w projekcie ogrzewanie mieszane, a wedle wielu osób to nie jest ekonomiczne rozwiązanie.

 

 

Powierzchnia całkowita to 180m2

 

Link do komentarza

Policz sobie z grubsza https://cieplo.app/ to coś zaproponujemy. Jak dom dobrze zaizolowany, to nawet połowę z tych 24kw będzie za dużo. Ja mam kocioł 19kw i zasobnik 140L i tej zimy nawet 1/4 mocy nie użyłem na 90m2, a dom w połowie zaizolowany. Najważniejsza jest moc minimalna. Też się dziwiłem, jak to jest możliwe, że ta strona pokazywała mi zapotrzebowanie średnio na poziomie 9kw na 160m2, bo tyle docelowo będę ogrzewał, ale okazało się tak jest.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...