Skocz do zawartości

Dyskusja na forum: Koniec z węglem i gazem? Czym będziemy ogrzewać domy w przyszłości?


Recommended Posts

Ogrzewanie to najczęściej najbardziej skomplikowana spośród domowych instalacji. Przy tym również najdroższa - zarówno na etapie inwestycji, jak i eksploatacji. Chociażby z tych względów warto poświęcić mu naprawdę dużo uwagi. Co będzie tu najistotniejsze dla budujących swój pierwszy dom lub decydujących się na termomodernizację?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kotly-i-podgrzewacze/a/109163-koniec-z-weglem-i-gazem-czym-bedziemy-ogrzewac-domy-w-przyszlosci

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Adi:
Unia wymyśliła już zbyt proste banany, zbyt krzywe ogórki, okienka z powiadomieniem o cookiesi i Rodo. O ile walka o czystsze powietrze ma sens, to raczej powinna polegać na zachęcaniu do ekotechnologii i dążeniu do tego, żeby była opłacalna, a nie dokładaniu podatków ludziom, których nie stać żeby wydać kilkadziesiąt tysięcy na psuedo ekotechnologię, bo prąd mamy też ze spalania węgla. Ale przecież oni tam siedzą tylko po to żeby brać astronomiczne pensje i wymyślać głupoty.
Link do komentarza
5 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

 , bo prąd mamy też ze spalania węgla. 

No mamy, ale to my mamy, a inni nie mają z węgla. A z kolei my to nie cała unia.

 

Cytat

przecież oni tam siedzą tylko po to żeby brać astronomiczne pensje i wymyślać głupoty.

Jacy "oni"?? To znane nazwiska. Przecież np. pan Janusz Wojciechowski, unijny komisarz rolnictwa, publicznie się chwalił, ze unijny ZIELONY ŁAD w rolnictwie wymyślono w Warszawie, a nie w Brukseli I teraz rolnicy w całej unijnej Europie wyrażają na drogach swoją głośna radość z istnienia tego ŁADU. Zielonego, żeby nie było. Cieszą się, że aż iskry idą.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

No mamy, ale to my mamy, a inni nie mają z węgla. A z kolei my to nie cała unia.

Ty też chyba jesteś inny a nie tutejszy.

 

1 godzinę temu, retrofood napisał:

Jacy "oni"?? To znane nazwiska. Przecież np. pan Janusz Wojciechowski, unijny komisarz rolnictwa, publicznie się chwalił, ze unijny ZIELONY ŁAD w rolnictwie wymyślono w Warszawie,

Ty chyba czytałeś coś ale nie bardzo rozumiałeś co czytasz, dlatego wypisujesz takie głupoty.:tease2:

Link do komentarza
50 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez ah18:
Ja tam słucham założenia ma dobre tylko otoczył się niestety nienapasionymi chytrusami i teraz lewactwo co się wepchało do Sejmu wszystko wywlekają na światło dzienne.

 

Pamiętam, że to samo i tak samo mówili w 1980-tym o Gierku. Że też chciał dobrze, ale otoczenie mu to spieprzyło. Ech, to były czasy! Dziewczyny były wtedy młode i miały jędrne co nieco...

Link do komentarza
1 godzinę temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

lewactwo co się wepchało do Sejmu wszystko wywlekają na światło dzienne.

A powinien mieć takich ludzi, żeby "lewactwo" nie miało co wywlekać...

 

W związku z jego założeniami i jego

1 godzinę temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

nienapasionymi chytrusami

 niektórzy kiedyś mówili, że założenia religii są idealne - dla idealnych ludzi, a tu nawet "pasterze" owieczek - jak widać nie byli, nie są i zapewne nie będą idealnymi ludźmi, więc czego można się spodziewać po owieczkach :zalamka:

Podobnie założenia, takiego na przykład komunizmu - ustroju idealnego i utopijnego - były i są idealne, ale znowu dla idealnych ludzi... tylko gdzie takich znaleźć :scratching:

Link do komentarza
1 godzinę temu, podczytywacz napisał:

A powinien mieć takich ludzi, żeby "lewactwo" nie miało co wywlekać... 

 

Przecież jeszcze  niedawno twierdził, że takich ma. I tylko takich, sprawdzonych jak należy.

Jak to leciało? Pokora, praca, umiar  już po paru miesiącach przeszło w To im się po prostu należało! :takaemotka:

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Mat:
Docelowo - za kilka, kilkadziesiąt lat, wszyscy zaczniemy przechodzić na pompy ciepła. Czasami wspomagane innymi źródłami ciepła np. gazem, czy kotłami na pelet. Tego procesu raczej nie unikniemy. Nie uważam, że to złe - wprost przeciwnie. Wybudowałem dom 15 lat temu. Budynek wysokoenegooszczędny z grubym styropianem, oknami 3-szybowymi, ociepleniem dachu za pomocą pianki, rekuperacją oraz pompą ciepła i z ogrzewaniem podłogowym. Moi sąsiedzi, znajomi, a nawet ekipy fachowców u mnie zatrudnionych - wszyscy pukali się w czoło pytając - po co mi to wszystko ? Tak samo było, gdy kilka lat temu jako jeden z pierwszych w okolicy założyłem dużą instalację PV. A teraz najciekawsze - wszystko założenia, które były inspiracją do moich działań pochodziły z lektury czasopisma Budujemy Dom. Aż przyszła zima 2022-2023 i sąsiedzi zapisywali się na węgiel po 3.000 zł/tona. Kupowali po kilka ton (maksymalnie ile się dało). Wtedy ja pukałem się w czoło i pytałem ich - co robią, co uczynili, że muszą teraz robić zapisy, by ogrzać dom ? Ile na to wydają ? Pytali mnie ile kosztuje moje ogrzewanie - odpowiadałem zgodnie z rachunkiem z ENEI, że 484 zł. Na rok !!! W tym absolutnie wszystkie urządzenia domowe są elektryczne. I prawie brak jakiejkolwiek obsługi systemu grzewczego z mojej strony - niczego nie podkładam, nie nasypuję, wynoszę itd. Oj, jak miny rzedły pytającym. Nawet największym krytykantom. Tak więc obecnie pompy ciepła są najlepszym rozwiązaniem. No chyba, że zostanie wymyślone coś lepszego - np. jakieś formy kogeneracyjne lub trigeneracyjne. A może będą systemy grzewcze bazujące na wodorze, albo domowe mikroelektrownie atomowe ?
Link do komentarza
1 minutę temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

  Tak więc obecnie pompy ciepła są najlepszym rozwiązaniem. No chyba, że zostanie wymyślone coś lepszego  

 

Nie ma wątpliwości "chyba, że", jest tylko pytanie kiedy to się stanie? Bo o sztucznej inteligencji też dywagowano, że kiedyś, że może, że musimy poczekać... Postęp techniczny jest nieubłagany, czego nie pojmują (albo tak udają) na przykład górnicy.

Albo zrozumieć nie chcą.

6 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez Mat:
Docelowo - za kilka, kilkadziesiąt lat, wszyscy zaczniemy przechodzić na pompy ciepła. 

 

Kilka, kilkanaście lat. Najwyżej kilkanaście.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...