Skocz do zawartości

Dyskusja na forum: Czy wełna mineralna jest szkodliwa?


Recommended Posts

Wełna mineralna to materiał izolacyjny wykorzystywany w budownictwie i przemyśle do izolacji cieplnej i akustycznej. Jest to materiał wyprodukowany z naturalnych surowców mineralnych, takich jak bazalt czy skała wulkaniczna, które są przetwarzane w procesie topienia i strącania włókien. Wełna mineralna charakteryzuje się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi i ognioodpornymi, dlatego jest popularnym materiałem do izolacji w budynkach i instalacjach przemysłowych. Niewątpliwe walory tego materiału często zestawiane są z potencjalnymi zagrożeniami dla osób, które mają z nim styczność. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/108064-czy-welna-mineralna-jest-szkodliwa

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Fan Konopi:
Według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska izolacja z wełny mineralnej jest jednym z najbardziej zanieczyszczających produktów stosowanych w budownictwie mieszkaniowym. Coraz powszechniejszą alternatywą szczególnie w USA i Europie Zachodniej jest wełna konopna, która jest idealnym izolatorem dachowym i można ją łatwo zainstalować między legarami, krokwiami lub kratownicami. Wełna konopna jest również idealną izolacją dla samochodów dostawczych, kamperów i domów modułowych. Izolacja na bazie konopi stanowi dużą przeciwwagę, ponieważ jest uprawiana z odnawialnego materiału roślinnego w ciągu 90 dni. Konopie są również pochłaniaczem dwutlenku węgla, sekwestrując około 5 ton metrycznych CO2 na akr w procesie fotosyntezy podczas wzrostu.
Link do komentarza

 

 

2 godziny temu, Pomocnik napisał:

Niewątpliwe walory

 

Niewątpliwe walory swego czasu miał materiał zwany... azbest - jako składnik eternitu, jako materiał na koce gaśnicze, surowiec okładzin hamulcowych... Przestał mieć pożądane walory... Teraz kolej na wełnę mineralną? Na zaprzestanie produkcji? Na specjalistyczną utylizację?

Link do komentarza

W zasadzie nigdzie nie jest powiedziane, ze leżący na dachu eternit jest szkodliwy... Szkodliwy był przy produkcji płyt eternitowych - przy dozowaniu włókien azbestu...  Dopiero, gdy kruszy się go, tnie, czy teraz demontuje bez zabezpieczenia dróg oddechowych - wydobywają się  włókienka, które mogą doprowadzić do powstania azbestozy i  nowotworów...

I w zasadzie można powiedzieć, że podobnie zachowują się włókienka wełny mineralnej... i któregoś dnia jakiś zespół badawczy ogłosi olbrzymią szkodliwość wełny mineralnej...

Link do komentarza

Być może kiedyś tak właśnie będzie. W zasadzie każdy materiał , z którego wydziela się drobny pył lub drobne włókna jest potencjalnie szkodliwy dla ludzi, ich dróg oddechowych - na jakimś etapie produkcji i/lub jego użytkowania.

Osobiście uważam, że regulacje odnośnie materiałów zawierających azbest są mocno przesadzone. O ile wiem, nie ma danych potwierdzających istotną szkodliwość dla ludzi, poza osobami, które pracowały przy produkcji materiałów zawierających włókna azbestowe. Narażone są też osoby pracujące przy usuwaniu wyrobów z azbestem. U nas najbardziej znany jest eternit, na szczęście płyt termoizolacyjnych z watą azbestową prawie w Polsce nie stosowano. I tu pojawia się pytanie, czy korzyści przeważają nad szkodami i ryzykiem przy obligatoryjnym usuwaniu azbestu. A tym bardziej usuwaniu rur kanalizacyjnych z azbestocementu. 

PS. Nawet na stronie GIS jest informacja o tym, że włókna azbestowe stają się niebezpieczne dopiero, gdy zaczną unosić się w powietrzu. 

https://www.gov.pl/web/gis/dlaczego-azbest-jest-niebezpieczny-dla-zdrowia

Link do komentarza
12 godzin temu, podczytywacz napisał:

W zasadzie nigdzie nie jest powiedziane, ze leżący na dachu eternit jest szkodliwy... 

Nieprawda. Włókna azbestu uwalniają się wraz z korozją lepiszcza cementowego i unosząc się w powietrzu, są wchłaniane do płuc. To jest szkodliwe, a nie leżące na dachu arkusze.

 

1 godzinę temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

 PS. Nawet na stronie GIS jest informacja o tym, że włókna azbestowe stają się niebezpieczne dopiero, gdy zaczną unosić się w powietrzu. 

 

A szkodliwe są dopiero w płucach. Azbest jest w płucach niezniszczalny, stąd jego ogromna szkodliwość. Bo organizm nie potrafi go usunąć. (Ciekawe czy ktoś z was próbował azbest spalić. Ja takie doświadczenia mam za sobą.). To takie coś jak gwóźdź w bucie, którego nie można wyjąć. 

 

Włókna mineralne dają się z czasem rozłożyć i wchłonąć, tak jak woda z różnych wysięków, czy powietrze w jelitach. W końcu espumisan likwiduje jedynie błonę powierzchniową bąbli gazu, a wtedy cząsteczki gazu są wchłaniane przez organizm.

Link do komentarza
12 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

O ile wiem, nie ma danych potwierdzających istotną szkodliwość dla ludzi, poza osobami, które pracowały przy produkcji materiałów zawierających włókna azbestowe.

To dlatego, że nie robi się autopsji każdemu człowiekowi, ustalenie przyczyny śmierci nie jest łatwe, związek przyczynowy z rakiem płuc bardzo trudny, a co dopiero z rakiem jajnika.

Link do komentarza

Dla mnie problem polega na tym, że brakuje konkretnych danych o szkodliwości wyrobów zawierających azbest. Wyjątkiem są dane dotyczące osób pracujących przy ich produkcji. Ale praca w fabryce, przez wiele godzin dziennie to jednak bardzo szczególna sytuacja. Informacji jest więc dość , żeby zrezygnować z produkcji wyrobów azbestowych. Ewentualnie zmienić  technologię ich produkcji, tak aby nie narażać pracowników. 

Zupełnie czym innym jest natomiast obligatoryjne usuwanie wszystkich już gdzieś zastosowanych wyrobów zawierających azbest. Tu już wchodzimy w kwestie:

- poziomu uzyskiwanych dzięki temu korzyści;

- powstającego dodatkowego ryzyka; 

- kosztów całego przedsięwzięcia. 

Tu trzeba się zastanowić czy np. usuwając rury azbestowo-cementowe nie poniesiemy ogromnych kosztów przy raczej znikomych korzyściach. Albo czy przy usuwaniu eternitu nie spowodujemy większych szkód, niż pozostawiając go na miejscu. Zdejmowanie płyt i towarzyszące temu ich uszkadzanie powoduje przecież powstanie pyłu z włóknami azbestowymi. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witajcie Postanowiłem sam wyremontować pokój w bloku z lat 90 z betonowej płyty. Proszę o  porady (zdjęcie ściany jak i sufitu w załączniku). Dodam, że jestem budowlanym laikiem i wszelkie roboty będę wykonywał po raz pierwszy, więc zależy mi na najłatwiejszych rozwiązaniach.   W jaki sposób przygotować ściany do malowania? Czy gładź Knauf fill and finish to dobre rozwiązanie? Myślałem o sposobie nakładania wałkiem. W jaki sposób przygotować jedną ze ścian (chropowaty beton) na naklejenie tapety (Rodzaj : Tapeta Flizelinowa)? Wystarczy zagruntować czy też warto wyszpachlowac?   Dodam, że wcześniej na ścianach była właśnie tapeta przez dekady    Jeśli chodzi o sufit (delikatne załamania) czym polecacie wyrównać?    Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...