Skocz do zawartości

Wentylacja grawitacyjna obok okapu z wyciągiem mechanicznym


Recommended Posts

15 minut temu, rett napisał:

Czy jest sens robienia wentylacji grawitacyjnej w sytuacji, gdzie metr dalej będzie zamontowany okap z wyciągiem mechanicznym ?

To pytanie  powinno brzmieć:

Cytat

Czy można zrobić okap z wyciągiem mechanicznym w sytuacji, gdzie metr dalej jest zamontowana wentylacja grawitacyjna.

 

Link do komentarza
9 godzin temu, retrofood napisał:

Tym samym kominem??? :icon_eek:

Nie, nie tym samym kominem, chociaż jest to możliwe. W kominie mam jeden szyb dymny - do podłączenia kozy od strony salonu po prawej stronie i trzy szyby wentylacyjne. W przekroju wygląda to tak :

DSCN6846a.thumb.JPG.31a078cd1aa2d7b5f1525313942a19b4.JPG

Kratka od wentylacji grawitacyjnej będzie w kuchni na ściance kominowej (na pierwszym zdj. oznaczona na czerwono) natomiast połączenie okapu z szybem wentylacyjnym będzie przechodziło przez sufit na poddasze i tam dalej podłączę je z którymś z tych szybów wentylacyjnych innych niż wentylacja grawitacyjna. 

 

Pytanie o sens wyciągu i wentylacji gr. zadałem, bo wydaje mi się, że nawet kiedy wyciąg będzie wyłączony, to wtedy przez tą tubę powietrze będzie i tak uchodzić na zewnątrz, tyle że grawitacyjnie i trochę wolniej. Mam przez to obawę, że zimą szybciej będzie się pomieszczenie wychładzać.

Link do komentarza
9 godzin temu, animus napisał:

To pytanie  powinno brzmieć:

Czy można zrobić okap z wyciągiem mechanicznym w sytuacji, gdzie metr dalej jest zamontowana wentylacja grawitacyjna.

Wentylacji grawitacyjnej, jak widać na załączonych zdjęciach, jeszcze nie ma. Jest to na razie tylko opcja. Natomiast pewne jest, że będzie okap z wyciągiem (już kupiony i czeka na zamontowanie).

Kuchenka to będzie płyta grzewcza elektryczna (żadnych urządzeń gazowych w domu nie ma), więc i okap i wentylacja gr. będą spełniać podobne funkcje i niejako się dublowały. W tej sytuacji, czy jest to potrzebne bo zimą może to doprowadzić do większego wychładzania pomieszczenia.

Link do komentarza
9 godzin temu, rett napisał:

Wentylacji grawitacyjnej, jak widać na załączonych zdjęciach, jeszcze nie ma.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA to nie jest to samo co KRATKA WENTYLACYJNA!!!

 

9 godzin temu, rett napisał:

czy jest to potrzebne bo zimą może to doprowadzić do większego wychładzania pomieszczenia.

Możesz ten zakupiony okap zainstalować bez podłączenia do kanału wentylacyjnego, z ustawieniem na cyrkulację wewnątrz pomieszczenia z zastosowaniem filtracji na węglu aktywnym. Okap na pewno ma filtr przeciwtłuszczowy i miejsce na filtr węglowy...

 

A i tak jestem głęboko przekonany - z doświadczeń wieloletnich - że okapu tego, jeśli nie będziecie gotowali dla rodziny wielkości plutonu wojska, użyjesz w pierwszym roku z dziesięć razy, a w następnych po trzy do czterech...

Ale wygląd będzie powalał!!! Was, w pierwszych dniach po zamieszkaniu, no i wszystkich wizytujących Was - gości:yahoo:

 

jpeg.thumb.jpg.98cb0f5a7411e468ec1b629668d92df7.jpg

Link do komentarza
12 godzin temu, rett napisał:

Wentylacji grawitacyjnej, jak widać na załączonych zdjęciach, jeszcze nie ma. Jest to na razie tylko opcja. Natomiast pewne jest, że będzie okap z wyciągiem (już kupiony i czeka na zamontowanie).

Kuchenka to będzie płyta grzewcza elektryczna (żadnych urządzeń gazowych w domu nie ma), więc i okap i wentylacja gr. będą spełniać podobne funkcje i niejako się dublowały. W tej sytuacji, czy jest to potrzebne bo zimą może to doprowadzić do większego wychładzania pomieszczenia.

To zajrzyj do projektu, czy rzeczywiście wentylacji grawitacyjnej nie zaprojektowano w tej kuchni, może  nie został "otwarty kanał" w tym kominie, o którym piszesz, w tym pomieszczeniu.  

12 godzin temu, rett napisał:

Kratka od wentylacji grawitacyjnej będzie w kuchni na ściance kominowej (na pierwszym zdj. oznaczona na czerwono) natomiast połączenie okapu z szybem wentylacyjnym będzie przechodziło przez sufit na poddasze i tam dalej podłączę je z którymś z tych szybów wentylacyjnych innych niż wentylacja grawitacyjna. 

 

Pytanie o sens wyciągu i wentylacji gr. zadałem, bo wydaje mi się, że nawet kiedy wyciąg będzie wyłączony, to wtedy przez tą tubę powietrze będzie i tak uchodzić na zewnątrz, tyle że grawitacyjnie i trochę wolniej. Mam przez to obawę, że zimą szybciej będzie się pomieszczenie wychładzać.

Kratka wentylacyjna umiejscowiona jest pod sufitem, wydajność takiej wentylacji jest o wiele większa, niż takiego okapu.

Sporo okapów ma też klapki odcinające przepływ, gdy nie pracuje wentylator.

 

Co do okapu i jego wentylatora, jeżeli  okap będzie wrzucać powietrze na zewnątrz, to wytworzy podciśnienie w twoim domu i okap zacznie zasysać powietrze z istniejących kanałow wentylacyjnych, a nawet z kozy.  

Masz jakieś nawiewniki w oknach?

Link do komentarza
9 godzin temu, podczytywacz napisał:

A i tak jestem głęboko przekonany - z doświadczeń wieloletnich - że okapu tego, jeśli nie będziecie gotowali dla rodziny wielkości plutonu wojska, użyjesz w pierwszym roku z dziesięć razy, a w następnych po trzy do czterech...

 

Hmm, to ciekawe co piszesz, a dlaczego tak, u mnie praktycznie codziennie chodzi przy gotowaniu.

 

6 godzin temu, animus napisał:

Sporo okapów ma też klapki odcinające przepływ, gdy nie pracuje wentylator.

To prawda, ale je można dość łatwo wymontować.

 

6 godzin temu, animus napisał:

Co do okapu i jego wentylatora, jeżeli  okap będzie wrzucać powietrze na zewnątrz, to wytworzy podciśnienie w twoim domu i okap zacznie zasysać powietrze z istniejących kanałow wentylacyjnych, a nawet z kozy.  

To prawda, dlatego może lepiej żeby była czynna ta kratka choć wtedy będzie działać na ciągu wstecznym.

Bo jak nie to będzie zasysać z innych kratek wentylacyjnych obecnych w innych pomieszczeniach i z kozy.

Chyba że dom nieszczelny to wszystkimi innymi szczelinami.

A jak nie to trzeba w kuchni otwierać okno w czasie pracy wyciągu, bo one mają naprawdę dużą wydajność nawet na niskich biegach.

U mnie jest w kuchni też wyciąg z rekuperatora, który w czasie pracy wyciągu jest wyłączany i działa wtedy odwrotnie, czyli kanałem wyciągowym wchodzi powietrze a kanałami wlotowymi też. Mam na ssaniu z drugiej strony wymiennika dodatkowy filtr żeby nie brudzić wymiennika i kanałów.

Dobry wyciąg przeciągnie wszystko.:icon_wink:

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Nawiewników w oknach nie mam a co do podciśnienia, które zacznie zasysać powietrze z innych kanałów wentylacyjnych, to również przeszła mi taka myśl i dlatego zacząłem myśleć o wentylacji gr. w dodatkowym kanale na kominie.

Turbinka w okapie ma wydajność od 220 m3/h na najniższym biegu więc to zasysanie powietrza jest tu całkiem realne i jeśli już musi zasysać, to niech zasysa z wentylacji, która jest obok okapu a nie na przykład z łazienki. A po wyłączeniu wyciągu w okapie, wydaje mi się, kierunek przepływu powietrza w kanale wentylacji gr. powróci do prawidłowego kierunku, to znaczy zacznie wyciągać na zewnątrz. 

 

Jeśli dobrze zrozumiałem, to niedogodność z wychładzaniem pomieszczenia jest niwelowana poprzez współdziałanie wyciągu w okapie z szybem wentylacji grawitacyjnej i jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż tylko sam wyciąg w okapie.

Czy dobrze to zrozumiałem ?

 

Link do komentarza
1 godzinę temu, rett napisał:

Nawiewników w oknach nie mam a co do podciśnienia, które zacznie zasysać powietrze z innych kanałów wentylacyjnych, to również przeszła mi taka myśl i dlatego zacząłem myśleć o wentylacji gr. w dodatkowym kanale na kominie.

Turbinka w okapie ma wydajność od 220 m3/h na najniższym biegu więc to zasysanie powietrza jest tu całkiem realne i jeśli już musi zasysać, to niech zasysa z wentylacji, która jest obok okapu a nie na przykład z łazienki.  

A niby jak to zrealizujesz? Rodzajów wentylacji się nie miesza, tym bardziej w jednym pomieszczeniu, zresztą projekt techniczny pewnie coś o tym mówi, wypadałoby poczytać. Tak samo przepisy WT.

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf

Rozdział 6.

Link do komentarza
2 godziny temu, rett napisał:

Jeśli dobrze zrozumiałem, to niedogodność z wychładzaniem pomieszczenia jest niwelowana poprzez współdziałanie wyciągu w okapie z szybem wentylacji grawitacyjnej

To źle zrozumiałeś... przecież tym szybem - jeśli już - będzie zaciągać z zewnątrz powietrze zimne, tak jakby zaciągał przez okno, czy inne otwory...

 

2 godziny temu, rett napisał:

A po wyłączeniu wyciągu w okapie, wydaje mi się, kierunek przepływu powietrza w kanale wentylacji gr. powróci do prawidłowego kierunku, to znaczy zacznie wyciągać na zewnątrz

Nie tak szybko i nie od razu... powietrze w pomieszczeniu musi się nagrzać tak, aby powstała różnica ciśnień, spowodowana różnicą gęstości powietrza, zależną właśnie od jego temperatury... no i żeby PRZEPŁYW mógł powstać, to MUSI którędyś napłynąć świeże, zimniejsze powietrze...

 

Dobrze byłoby, gdybyś poczytał CO TO JEST WENTYLACJA GRAWITACYJNA... pozornie jest to prosta sprawa...

 

https://onninen.pl/artykul/jak-dziala-wentylacja-grawitacyjna?gclid=EAIaIQobChMIopy17vKggQMVe1eRBR2RSwPqEAAYASAAEgIO3fD_BwE

 

https://www.extradom.pl/porady/artykul-wentylacja-grawitacyjna-czym-jest-i-jak-dziala

 

 

 

Edytowano przez podczytywacz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
12 godzin temu, podczytywacz napisał:

To źle zrozumiałeś... przecież tym szybem - jeśli już - będzie zaciągać z zewnątrz powietrze zimne, tak jakby zaciągał przez okno, czy inne otwory...

Ale lepiej jak wychłodzi trochę tylko w tej kuchni, a nie wtedy gdy będzie zaciągać z różnych innych miejsc oddalonych od kuchni i przy okazji wychładzać cały domek.

 

Link do komentarza
5 godzin temu, demo napisał:

No jasne że mam.

To guziczek który wyłącza wyciąg, jak go naciśniesz to przestanie wychładzać.:icon_mrgreen:

Też tak myślę, choć nie jestem tego 100% pewien. Dla tego, na wejściu komina wentylacyjnego zamontowałbym kratkę z zasuwką, taką która całkowicie blokuje przepływ powietrza.

 

 

Link do komentarza

Dziś o wentylacji w kuchni rozmawiałem z projektantem i powiedział mi, że mój okap z wyciągiem to nie wentylacja mechaniczna a jeśli dobrze zapamiętałem, jest to wentylacja mieszana więc problem, który wskazał retrofood , że "rodzajów wentylacji się nie miesza w jednym pomieszczeniu" niejako odchodzi.

 

 

Link do komentarza
13 godzin temu, rett napisał:

Też tak myślę, choć nie jestem tego 100% pewien. Dla tego, na wejściu komina wentylacyjnego zamontowałbym kratkę z zasuwką, taką która całkowicie blokuje przepływ powietrza.

 

 

Dobrze myślisz, kratka zamykana jest zawsze dobra.

 

14 godzin temu, podczytywacz napisał:

 

 

 

BZDURA!!!

 

Ale RÓWNOCZEŚNIE przestaje odprowadzać opary znad garów, a przecież właśnie  po to wydaje się kupę kasy na zakup, instalację i eksploatację tego wyciągu...

 

To nie ten "guziczek" :bezradny:

 

No ale u Ciebie to prawie wcale nie chodzi, więc czym się tak martwisz i jednocześnie podniecasz. xD

Wyłączasz jak nie gotujesz, to oczywiste przeca.

W czasie gotowania ma chodzić, co jeszcze nie rozumiesz?.

Myślisz że młodzi ludzie nic nie robią tylko całymi dniami stoją przy garach???.

Nie rozumiem Twojego nierozumienia. :bezradny:

 

Link do komentarza
19 godzin temu, rett napisał:

Też tak myślę, choć nie jestem tego 100% pewien. Dla tego, na wejściu komina wentylacyjnego zamontowałbym kratkę z zasuwką, taką która całkowicie blokuje przepływ powietrza.

 

 

Dom to nie balon i gdzieś musi wlecieć powietrze, żeby wyleciało, tym czy innym kanałem wentylacyjnym.

Więc intensywność przewietrzania mieszkania może próbować realizować od strony napowietrzania.  

Jak będzie mieszkanie nowe, szczelne to powinieneś mieć napowietrzanie.

Jak nie będzie, to jeden z kanałow wentylacyjnych przejmie rolę napowietrzacza, będzie cofka, a to najgorsze co może się przytrafić w systemie wentylacyjnym.  

Link do komentarza

Nie mam zamiaru "już teraz" rozkuwać tego kanału wentylacyjnego, który jest na kominie obok zaprojektowanego okapu. Pozostanie on nie aktywny aż do chwili zamontowania okapu i przetestowania jak się sprawuje cyrkulacja powietrza w domu, w czasie, kiedy wentylator w tym okapie jest włączony. 

Pytanie na forum podałem na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Wtedy mógłbym otworzyć ten kanał wentylacyjny na kominie i zobaczyć, czy jest poprawa. Zawsze mogę go zamurować na powrót.

Jest jeszcze jedna możliwość poprawy cyrkulacji powietrza w całym domu. Mogę przewiercić otwór w suficie kuchennym i połączyć go rurą spiro z dodatkowym kominkiem wentylacyjnym w poszyciu dachowym. Byłby to wtedy kanał dopływy powietrza z zewnątrz.

AAAA.JPG.3b17a4fd9e2ec7e3287e1682caede51a.JPGAAAAB.thumb.JPG.1ce5973b57512759a9e5a7eb0dec5915.JPG

Która z tych opcji jest bardziej sensowna i jeśli ta z otworem w syficie, to gdzie powinien być umiejscowiony ten otwór, bliżej okapu czy jak najdalej ?

 

Link do komentarza
16 godzin temu, animus napisał:

Jak nie będzie, to jeden z kanałow wentylacyjnych przejmie rolę napowietrzacza, będzie cofka, a to najgorsze co może się przytrafić w systemie wentylacyjnym.  

Tylko w czasie pracy okapu, no i dlaczego to takie straszne w systemie wentylacyjnym?.

 

3 godziny temu, rett napisał:

Byłby to wtedy kanał dopływy powietrza z zewnątrz.

Czyli to samo co kratka tylko trzeba się narobić i dziurawić dach, zamiast korzystać z tego co już jest.

3 godziny temu, rett napisał:

Pozostanie on nie aktywny aż do chwili zamontowania okapu i przetestowania jak się sprawuje cyrkulacja powietrza w domu, w czasie, kiedy wentylator w tym okapie jest włączony. 

Bardzo rozsądna decyzja.

Link do komentarza
5 godzin temu, rett napisał:

Nie mam zamiaru "już teraz" rozkuwać tego kanału wentylacyjnego, który jest na kominie obok zaprojektowanego okapu. Pozostanie on nie aktywny aż do chwili zamontowania okapu i przetestowania jak się sprawuje cyrkulacja powietrza w domu, w czasie, kiedy wentylator w tym okapie jest włączony. 

Pytanie na forum podałem na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Wtedy mógłbym otworzyć ten kanał wentylacyjny na kominie i zobaczyć, czy jest poprawa. Zawsze mogę go zamurować na powrót.

Najważniejsza jest świadomość, jak powinien działać system wentylacyjny, a decyzje należą do Pana jak ostatecznie to będzie funkcjonować.

 

Cytat

Jest jeszcze jedna możliwość poprawy cyrkulacji powietrza w całym domu. Mogę przewiercić otwór w suficie kuchennym i połączyć go rurą spiro z dodatkowym kominkiem wentylacyjnym w poszyciu dachowym. Byłby to wtedy kanał dopływy powietrza z zewnątrz.

Trudno jest się wypowiedzieć jak to będzie działać, żeby stworzyć dobry system wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, kanały napowietrzające powinny być rozproszone, po tych pomieszczeniach  i  dalej oddalone od systemu wentylacji odprowadzającej zużyte powietrze.

Pamietajmy, że wykorzystujemy różnicę ciśnień do spowodowania naturalnego przepływu powietrza. 

Link do komentarza
10 minut temu, animus napisał:

wykorzystujemy różnicę ciśnień do spowodowania naturalnego przepływu powietrza

To jest istota wentylacji grawitacyjnej... tylko jeszcze trzeba UŚWIADOMIĆ sobie i ZROZUMIEĆ jakie muszą być spełnione warunki w budynku - CAŁYM BUDYNKU - aby wytworzyć korzystną dla nas różnicę ciśnień, tzn aby naturalny przepływ powietrza był w kierunku przez nas oczekiwanym!!!

 

COFKA również powstaje przez różnicę ciśnień :bezradny:,

Link do komentarza
2 godziny temu, demo napisał:

Tylko w czasie pracy okapu.

Nie tylko,  przy większym wietrze również, albo paleniu w kominku, brakiem nawiewu powietrza, itd. 

2 godziny temu, demo napisał:

... i dlaczego to takie straszne w systemie wentylacyjnym?.

Mniejsza ilość kanałów wentylacyjnych, to mniejsza wymiana, w  budownictwie PRL-u to na mieszkanie przypadają dwa lub trzy kanały. Wstawiamy szczelne okna PCW i zabieramy jeden kanał na ciąg wsteczny, to mamy spadek wentylacji o nawet 50%.  

Jak źle działa to podnosi wilgotność w pomieszczeniach, powoduje złe samopoczucie, zmęczenie, a nawet słyszymy, co pewien czas o morderczym tlenku węgla z piecyków kąpielowych, itd.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...