Skocz do zawartości

Dyskusja na forum: Konieczność pozbycia się eternitu


Recommended Posts

Dawniej eternit stanowił budowlaną podstawę. W drugiej połowie XX wieku powstało bardzo dużo obiektów nim pokrytych. W 2002 roku Unia Europejska podjęła decyzję o usunięciu eternitu z wszelkich budowli w krajach członkowskich. Decyzja ta podyktowana została szkodliwością eternitu, który przyczynia się do rozwoju chorób nowotworowych. Do 2032 roku azbest musi zniknąć. W tym artykule doradzamy, jak bezpiecznie pozbyć się eternitu z dachu. Do kogo powinniśmy zwrócić się o pomoc? Czy prace związane z usunięciem eternitu trzeba gdzieś zgłaszać? Odpowiadamy!


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/porady/106683-koniecznosc-pozbycia-sie-eternitu

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Jołop:
Eternit elegancko potłukliśmy młotkami, potem cały poszedł do betoniarki, jeszcze bardziej się rozpadł mieszany z kamieniem i eleganckie fundamenty ogrodzeniowe z tego wyszły. Szkoda utylizować, do betonów jak znalazł. a jak pytali sąsiedzi to powiedziałem, że to był bezazbestowy, późniejsza produkcja, betonowy, hehe.
Link do komentarza
31 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

 Eternit elegancko potłukliśmy młotkami, 

 Ile pyłu przy tym powstało?

32 minuty temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

 , potem cały poszedł do betoniarki, jeszcze bardziej się rozpadł mieszany z kamieniem i eleganckie fundamenty ogrodzeniowe z tego wyszły.  

Nie sypią się już włókna z dachu, ale sypią się z fundamentu. Ot, "wynalazki" chłopka - roztropka.

Link do komentarza
2 godziny temu, Zdaniem Czytelnika napisał:

Komentarz dodany przez JebaćPolityków:
1 Podstawa to nie zgłosić do urzędu że ma się dach z eternitu Zdemontować i potłuc na mniejsze kawałki  

Co za kretynizm. Zgłoszenie uprawniało do uzyskania dotacji, pozwalającej na zlecenie usunięcia azbestu przez specjalistyczną firmę. I żadnej maski nie było trzeba, tylko piwka do siedzenia przed telewizorem.

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

Co za kretynizm. Zgłoszenie uprawniało do uzyskania dotacji, pozwalającej na zlecenie usunięcia azbestu przez specjalistyczną firmę. I żadnej maski nie było trzeba, tylko piwka do siedzenia przed telewizorem.

:takaemotka:

Cytat

Wsparcie finansowe mogą otrzymać przede wszystkim rolnicy do kwoty 20 tys. zł, ponieważ w gospodarstwach rolnych są tysiące budynków pokrytych płytami zawierającymi azbest. Program ten prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

Dla właścicieli domów jednorodzinnych są prowadzone lokalne (gminne, miejskie) programy usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest, które zapewniają darmowy odbiór i wywiezienie płyt eternitu

https://muratordom.pl/budowa/dach/dofinansowanie-do-wymiany-dachu-2023-ile-wynosi-dla-kogo-doplaty-jak-uzyskac-dofinansowanie-arimr-wniosek-aa-AVpu-ccBx-94M8.html

 

Link do komentarza
3 minuty temu, animus napisał:

:takaemotka:

 

Zanim Ci łzy ze śmiechu popłyną, to sięgnij wstecz, bo programy były różne i w dodatku nierówne w kraju. Niektóre gminy miały specjalne fundusze celowe. Kto głupi to nie skorzystał.

Spróbuj odkopać program utworzenia Jeziora Tarnobrzeskiego. Pod jego dnem jest szczelnie schowana 8-metrowa warstwa azbestu.

Z okolicznych dachów oczywiście.

A tak w ogóle, to Ty jesteś strasznie niewierny. Nic Ci to nie przeszkadza na co dzień?

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Dla spokoju:
Zmianę dachu należy miesiąc wcześniej zgłosić do starostwa powiatowego. Na zgłoszenie . Nie mylić z zezwolenie. Zgłoszenia na miesiąc przed A zezwolenia na trzy miesiące przed. Zawsze tak było. To nic nie kosztuje poza odrobiną naszego czasu. To jest chore wiem, ale w naszym kraju tak k.... mamy. Lepiej to zgłosić bo jak trafimy na niefart to kara finansowa za tzw. Samowole budowlaną . To jest paranoja.
Link do komentarza
12 godzin temu, aru napisał:

 To samo państwo, co wcześniej na to pozwoliło, teraz łachę robią, że zabiorą, a za 10 lat wsadzą mnie za to do więzienia, bo mam, a sami tym handlowall

Ale to była wtedy wredna komuna! I nie możesz najlepszego rządu .... z nią zrównywać.

Teraz mammy wolność, dopóki nie podskoczysz. Bo jeśli stękniesz, to się zara opublikuje jakiego koloru gacie nosisz.

 

 

Link do komentarza
Komentarz dodany przez Madmax:
Przepraszam eternitu w Polsce się nie utylizuje jego poprostu się zakopuje. Czytałem kiedyś że Polak pierwszy na świecie wymyślił urządzenie podobne do mikrofali, które spiękało włókna azbestu co powodowało że przestawały być groźne dla środowiska. Ale kasy na rozwój nie dostał bo w Polsce niema przeróbki azbestu. https://www.polskieradio.pl/23/266/artykul/178755,mikrofale-unieszkodliwia-azbest
Link do komentarza
Dnia 7.08.2023 o 18:49, retrofood napisał:

A tak w ogóle, to Ty jesteś strasznie niewierny. Nic Ci to nie przeszkadza na co dzień?

Nie  zauważyłem. :hahaha2:

 

Dnia 7.08.2023 o 18:49, retrofood napisał:

........sięgnij wstecz, bo programy były różne i w dodatku nierówne w kraju. Niektóre gminy miały specjalne fundusze celowe. Kto głupi to nie skorzystał.

Były.:bezradny:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...