Skocz do zawartości

wykucie drzwi w ścianie nośnej


Recommended Posts

Mam do wykucia przejście miedzy kuchnia a salonem które będzie w ścianie  nośnej na paterze.

nad tym otworem na pierwszym  piętrze jest przejście do pokoju.

Czy te drzwi na pierwszym piętrze  odciążą mój otwór na parterze i spokojnie będę mógł 

wykuć bez dawania belki wspornej pod sufitem.

Link do komentarza
1 godzinę temu, panpytalski napisał:

Mam do wykucia przejście miedzy kuchnia a salonem które będzie w ścianie  nośnej na paterze.

nad tym otworem na pierwszym  piętrze jest przejście do pokoju.

 

Takich rzeczy nigdy się nie wykuwa. Otwory w ścianach nośnych się wycina. A technologia pracy winna być opracowana przez konstruktora budowlanego. Przeważnie wycina się najpierw wnękę na ułożenie i zamocowanie nadproża i dopiero po przejęciu przez nadproże obciążeń, prace można kontynuować z resztą otworu.

Link do komentarza

ja to rozumiem  dlatego się pytam czy jeżeli mam drugie drzwi nad ta wnęka która przyszłościowo chce zrobić to będą opciążenia owiele mniejsze przecież nad sufitem (1 piętro nie ma tam opciażeń bo tam są drzwi. z tąd moje pytanie czy w takiej sytuacji  niemuszę mątowac nadproża.

 

Link do komentarza
38 minut temu, panpytalski napisał:

 czy w takiej sytuacji  niemuszę mątowac nadproża.

 

Nie ma takiej opcji. Nadproże być musi, a rozkładu obciążeń to Ty nie znasz. Drzwi nad wnęką o niczym nie mówią. Nie wiesz jak obciążenia się tam rozkładają, szczególnie pod wpływem np. naporu wiatru. One mają składową zmienną, dlatego nie wolno tego pomijać.

Link do komentarza

Ale nadal masz tam strop. Jeśli nie chcesz bawić się z wylewaniem belki, użyj dwuteownika (właściwie to dwóch) Ja podpierałem tak przejście w ścianie nośnej o szerokości 1,8m Najpierw wyciąłem w ścianie otwór na połowę grubości muru, osadziłem belkę na betonowych poduszkach, a jak beton zastygł to druga połowa. Dopiero jak beton porządnie zastygnie, można wycinać drzwi. Ale mi rozmiar dwuteowników liczył znajomy konstruktor.

Link do komentarza

https://www.castorama.pl/belka-nadprozowa-termalica-120-x-24-cm-id-1021548.html

Belka nadprożowa to element wykorzystywany w czasie tworzenia otworów okiennych oraz drzwiowych – przyda się podczas prac budowlanych. Produkt odporny na uszkodzenia mechaniczne zapewni konstrukcji doskonałą stabilność na długi czas. W proponowanym asortymencie znajdziesz belki nadprożowe charakteryzujące się różnymi wymiarami.

 

Belka_nadprozowa_Termalica_120_x_24_cm-9

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • a samej decyzji nie da się przepisać
    • Zdaje sobie z grubsza sprawę jak wygląda standardowa procedura dokończenia odbioru, która istniała od zawsze. Są to bardzo konkretne koszty i sporo zachodu.    Moje pytanie dotyczyło bardziej możliwości wykorzystania nowych przepisów uchwalonych w 2020 roku. "Legalizacja uproszczona" przewidziana dla budynków, których budowę ukończono ponad 20 lat temu, nie wymaga wnoszenia opłaty za legalizację, a jedynie dostarczenia n/w dokumentów: - oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane; - geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektu budowlanego; - ekspertyza techniczna sporządzona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane.   Czy ktoś może to przerabiał w odniesieniu do budynku bez końcowego odbioru (nie dla takiego, który od początku był budowany "bez papierów")?
    • Moja najlepsza historia była, jak mieliśmy problem z babcią żony, która miała dożywocie wpisane. Babcia powiedziała, że nie chce być zawadą i zrzecze się dożywocia. Ale żaden notariusz nie chciał się tego podjąć. Byłem czy dzwoniłem chyba do 25ciu, różnie kombinowali, ale ogólnie ciężki temat. I ten, który wydawał mi się największym służbistą, który miał biuro vis a vsi sądu powiedział, że jak babcia chce się zrzec, to on nie wiedzi przeciwskazań. Za 25zł to załatwiliśmy. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Ja dopiero zobaczę jak mnie potraktują. Byłem w urzędzie złożyć wniosek w pewnej sprawie, w której do wniosku trzeba dołączyć kilka dokumentów. Sprzed lat. No i pani zauważyła, ze adresy zamieszkania na nich są różne. I nie chciała tego przyjąć, kazała se zmienić dokumenty. Wtedy zapytałem jak mam to zrobić nie kłamiąc i nie oszukując, skoro w dniu wydawania tych dokumentów, adresy były aktualne i prawidłowe. Kto mi więc to teraz, po latach, zmieni? I na jakiej podstawie? I zapytałem po co, do jasnej cholery, istnieje system PESEL, który w teorii ma identyfikować obywatela bez wszelkich innych danych?   Zakrzyczałem ją, więc dokumenty przyjęła, ale decyzji na razie nie mam.
    • Podobnie było z Czystym Powietrzem. Jakby nie dziewczyna w biurze w Gminie, to leżymy. Nie wierzę w, to że komuś udało się wypełnić wniosek i dostać kasę za pierwszym razem. Czytałem o tym sporo i zwykle ludzie średnio po półtorej roku rezygnowali. Chodzi między innymi o takie absurdy, że naklejkę klasy energetycznej, którą autoryzowany serwisant Termeta przykleił na kocioł, miałem dołączyć do wniosku. Podobnie z klasą energetyczną styropianu. Zanim dokończyliśmy prace z wniosku przepisy się zmieniły i tak samo było ze styropianem, trzeba było przynieść kawałek papieru wyciętego z opakowania, chyba jako dowód. My elewację robiliśmy 1.5 roku wcześniej i wszystkie opakowania poszły z dymem. Na szczęście dziewczyna w Gminie wiedziała jak to obejść i sobie wydrukowała z neta. Jej decyzji o obejściu tego przepisu nie podważą, ale zwykłemu Kowalskiemu wniosek przez taką bzdurę pewnie by odrzucili. A niby bardzo im zależy, żeby tych dotacji wypłacić jak najwięcej. Z jednej strony rozumiem, bo Polak na każdym kroku kombinuje jak tylko może. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...