Skocz do zawartości

DGP grawitacyjne ulepszenie


Recommended Posts

Witam,

Planuje rozprowadzenie DGP grawitacja zgodnie z załączonym rysunkiem. Mam pewien dylemat, czy dorobić dodatkowy wlot na dole do komory z kominkiem od strony korytarza (zrobiłbym otwór przez scianę nośna). Czy usprawni to działanie DGP, czy jest sens?

DOM.png

Link do komentarza

Dom jest stary, murowany, parterowy, aktualnie remontowany. Powietrze do wykładu doprowadzone jest rurą 110. Kanały 90x200 do dgp będą w podwieszanym suficie plus anemostaty w suficie.  Kratkę pod kominek planuje 30x14 lub 50x14 i do tego dorobić dodatkowo przez ścianę z korytarza powiedzmy 100mm średnicy. Chodzi mi o to czy usprawni to w jakiś sposób działanie dgp. Chłodne powietrze z korytarza będzie miało krótsza drogę do zabudowy kominkowej.

Link do komentarza
4 godziny temu, Mathoos napisał:

Chłodne powietrze z korytarza będzie miało krótsza drogę

A skąd to chłodne powietrze weźmie się na korytarzu w takiej ilości, jaką będzie zaciągał cug w kominie??? :scratching:

Wytłumaczysz mu - temu świeżemu powietrzu - , że pierwszeństwo ma ten ciąg z korytarza, a potem ma lecieć to powietrze z dworu? :scratching:Zamontujesz układ regulacyjny, sterujący powietrzem?

 

Przecież jak będzie palić się w kominku, to będzie zaciągać powietrze skąd tylko się da... gotowa cofka w najbliższym kanale wentylacyjnym...

 

4 godziny temu, Mathoos napisał:

czy usprawni to w jakiś sposób działanie dgp

Czyli myślisz, że to mogłoby odzyskiwać/zawracać ciepło z powietrza wcześniej podgrzanego?

Link do komentarza
5 godzin temu, Mathoos napisał:

Chłodne powietrze z korytarza będzie miało krótsza drogę do zabudowy kominkowej.

Nie ma wielkiego znaczenia to że droga krótsza, w DGP wszak powietrze nie krąży grawitacyjnie lecz jego obieg jest wymuszony przez działanie turbiny.

Nie bardzo rozumiem po co Ci ten otwór w ścianie, przecież powietrze nadmuchiwane przez kanały rozprowadzające będzie z pomieszczeń nadmuchiwanych wracać właśnie tym korytarzem i przez drzwi salonu do kominka.

No chyba że masz zamiar te drzwi do salonu szczelnie zamykać to wtedy by to miało jakiś sens, w innym przypadku raczej nie.

Oczywiście wszystkie drzwi do których będzie nawiewane powietrze powinny być uchylone lub mieć podcięcia i otwory wentylacyjne umożliwiające w miarę swobodny ruch powietrza.

 

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
1 godzinę temu, Mathoos napisał:

Nie mówię o powietrzu potrzebnym do spalania tylko o powietrzu które krąży w domu. 

No to po co ono ma trafiać z powrotem do paleniska??? Po co ta rura z korytarza??? Powietrze powinno krążyć, tak jak podpowiada demo

 

2 godziny temu, demo napisał:

właśnie tym korytarzem i przez drzwi salonu do kominka.

a nie dodatkową rurą do paleniska...

 

Ale też

2 godziny temu, demo napisał:

przez drzwi salonu do kominka.

do dogrzewania się w okolicach paleniska, a nie do zasilania procesu palenia... tam trafia powietrze z zewnątrz...

Link do komentarza
39 minut temu, podczytywacz napisał:

 

Ale też

do dogrzewania się w okolicach paleniska, a nie do zasilania procesu palenia... 

Właśnie o tym cała rozmowa. Może wczesniej niedokładnie opisałem swój problem. Dziękuję za pomoc, nie będzie dziury👍

Link do komentarza

Jeżeli to DGP ma działać grawitacyjnie, bez wymuszonego nadmuchu to nie ma sensu robienie tak długich kanałów, szczególnie do tej sypialni po lewej stronie. W układzie grawitacyjnym najlepiej byłoby zrobić wlot powietrza pod obudowę kominka od strony korytarza, nisko przy podłodze. Zaś jeden jedyny wylot także na korytarz, ale w blisko sufitu. Do tego dolot powietrza do spalania wprost wo wnętrza wkładu. Wtedy od strony salonu możemy w ogóle nie robić dopływu powietrza pomiędzy wkład i obudowę. Całe powietrze ogrzewane pomiędzy wkładem i obudową pochodziłoby z korytarza ( przez ścianę u dołu) i ogrzane wracałoby do korytarza (otwór przez ścianę u góry). 

Ogrzewane byłoby wówczas powietrze w korytarzu, a ono trafi do pokoi, jeżeli zostawimy do nich uchylone drzwi. W grawitacyjnym układzie bez dmuchawy ciągnięcie długich poziomych rur do pokoi, gdy dom jest parterowy nie ma sensu. Ruch powietrza w takich rurach i tak będzie bardzo słaby. 

PS. Ewentualnie można pomyśleć o założeniu cichego wentylatora w tym otworze przy podłodze w korytarzu.

DGP.png

Edytowano przez Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Bez wymuszonego nadmuchu działałoby bardzo słabo. Różnica wysokości jest przecież znikoma, zaś poziomy kanał długi. Wątpię, żeby dawało to specjalnie więcej niż otwarcie drzwi do tej sypialni, tym bardziej, że ciepłe powietrze ma krótką drogę od wejścia do salonu do drzwi sypialni. 

Nie robiłbym otworów wlotowych ani wylotowych ciepłego powietrza w salonie. Tam kominek i tak odda dużo ciepła przez promieniowanie. Lepiej zrobić je tylko w korytarzu i ciepłe powietrze skierować wyłącznie na tamtą część domu.

Link do komentarza

Myślę że jest to całkiem dobry pomysł? Tylko teraz zasadnicze pytanie, czy dam radę ogrzać w ten sposób cały dom? Dom stary, w tej chwili remontowany, będzie dobrze docieplony, podłogi 10cm styrodur, strop 30 wełny, ściany 50 cm plus 10 styropian, nowe okna. Jeszcze wracając do tej koncepcji z kratkami w korytarzu. Jakiej wielkości otwory zrobić? Kominek 11kW, według instrukcji, min 700cm2 dolot i 900 wylot. Czy to wystarczy?

Jeszcze dodam że dom ma 80m2.

 

Czy nie kombinować i zrobić Dgp w systemie wymuszonym ?

Link do komentarza

Jeżeli kominek ma być w praktyce głównym źródłem ciepła to lepiej zrobić DGP w systemie wymuszonym (z dmuchawą). DGP grawitacyjne w takim parterowym budynku będzie dobre jako uzupełnienie, dogrzewanie. Jednak praktycznie nie sposób za jego pomocą osiągnąć równomierny rozkład temperatury w całym budynku.

Link do komentarza
9 minut temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

Jeżeli kominek ma być w praktyce głównym źródłem ciepła to lepiej zrobić DGP w systemie wymuszonym (z dmuchawą). DGP grawitacyjne w takim parterowym budynku będzie dobre jako uzupełnienie, dogrzewanie. Jednak praktycznie nie sposób za jego pomocą osiągnąć równomierny rozkład temperatury w całym budynku.

Kominek będzie dodatkiem ale chciałbym "wcisnąć z niego jak najwięcej". Zastosuje chyba pomysł z tymi kratkami od strony korytarza bez dgp.Jakiej wielkości otwory zrobić? Kominek 11kW, według instrukcji, min 700cm2 dolot i 900 wylot. Czy to wystarczy?

Jeszcze dodam że dom ma 80m2.

Link do komentarza

Jak na taką moc to i tak wielkości wg instrukcji są z ogromnym zapasem. Większych bym nie robił. 

I tak jak pisałem w swoim pierwszym poście,  można pomyśleć o założeniu cichego wentylatora w tym otworze przy podłodze w korytarzu. On nie musi być odporny na temperaturę, bo będzie przetłaczał powietrze o temperaturze pokojowej. Szczerze polecam dobrej jakości, ciche wiatraki komputerowe o większej średnicy. Do tego łatwo jest zmieniać ich prędkość obrotową, bo wystarcza zasilacz o regulowanym napięciu (do 12 V).

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...