Skocz do zawartości

Jak oszczędzać pieniądze na prądzie? Wilo pomaga obniżyć rachunki za energię elektryczną


Recommended Posts

Napisano

W ostatnich miesiącach obserwujemy stały wzrost cen energii elektrycznej. Nie mając bezpośredniego wpływu na ceny energii, szukamy rozwiązań pomocnych w oszczędzaniu zużycia kWh. W celu redukcji do minimum poboru ilości kWh można na przykład coś wyłączyć, aby zminimalizować rachunek za energię elektryczną. Nie jest to jednak rozważne i dobre rozwiązanie w przypadku posiadania w domu chociażby tak niezbędnej w codziennym funkcjonowaniu lodówki, nie można sobie pozwolić na wyciągniecie przewodu z gniazdka. Kluczowym elementem przy zakupie urządzeń staje się szukanie i wybór tych najbardziej energooszczędnych.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/polecane/104099-jak-oszczedzac-pieniadze-na-pradzie

Napisano
Takie oszczędności za 15 lat... A ile by ich było za sto lat...
Napisano

Niedawno, patrzac na rachunek za prad, przyszla mi do glowy taka refleksja: produkuje sie urzadzenia coraz mniej energochlonne. Od bodajze 20-tu lat na kazdej lodowce czy pralce jest podane, czy jest oszczedna, czy nie. Wprowadzono zarowki led, wykrywacze ruchu, oszczedza sie, gdzie tylko mozna. Ale jest pewien problem: zaklady energetyczne nie moga mniej zarabiac. Wiec wymyslaja rozne dodatkowe oplaty za bogwico, i najnormalniej w swiecie podnosza ceny. Dlatego, mimo oszczedzania, rachunki wcale sie nie zmniejszaja. Co oczywiscie nie znaczy, ze nie nalezy oszczedzac...

Napisano
  Dnia 18.11.2022 o 10:31, ariaprimo napisał:

 Ale jest pewien problem: zaklady energetyczne nie moga mniej zarabiac.  

Rozwiń  

 

No właśnie. Podobnie było jak wprowadzono liczniki wody. Ludzie zaczęli oszczędzać, więc Wodociągi tak podniosły ceny, żeby zarabiać tyle co wcześniej, bo tyle zysku zaplanowali i koniec. Tak to się kręci.

Napisano
Powiem tak, to prawda że produkuje się urządzenia coraz bardziej energooszczędne ale trzeba też pamiętać że przybywa więcej różnych takich urządzeń oraz to że np kiedyś zmywarka większości ludzi budziła mieszane uczucia i była uważana za niepotrzebna rzecz to dzisiaj praktycznie w każdej rodzinie jest zmywarka. Co do fotowoltaiki to nie jest prawdą że ZE na tym interesie traci bo nie zagłębiając się w szczegóły to z góry już widać że oddając 100% wytworzonej energii do ZE odbieramy tylko 80%, czyli już tzw haracz zapłaciliśmy dla ZE w postaci 20% wytworzonej energii. Co do rachunków to wystarczy sobie porównać procentowo ile przeciętna rodzina płaciła za prąd np 30 lat temu a ile płaci dzisiaj, wyjdzie że dzisiaj nie płacimy dużo podłóg tego co 30 lat temu. A co do wody to tak na marginesie, kiedyś było płacone ryczałtem, kiedy ludzie pozakładali liczniki płacili dużo mniej i nie jest prawdą że cena wody poszła do góry z powodu zainstalowania liczników wody.
Napisano
  Dnia 18.11.2022 o 14:39, Gość Bartek napisał:

Co do fotowoltaiki to nie jest prawdą że ZE na tym interesie traci bo nie zagłębiając się w szczegóły to z góry już widać że oddając 100% wytworzonej energii do ZE odbieramy tylko 80%, czyli już tzw haracz zapłaciliśmy dla ZE w postaci 20% wytworzonej energii.

Rozwiń  

Oczywiście nie masz racji i ZE tracą, a sięgając jeszcze głebiej to wszyscy inni dotują posiadaczy fotowotaiki. Taka jest prawda niestety.

Dla jasności dodam że też jestem posiadaczem fotowoltaiki.

Napisano
  Dnia 18.11.2022 o 14:39, Gość Bartek napisał:

  dzisiaj praktycznie w każdej rodzinie jest zmywarka. 

Rozwiń  

Nie mam.

  Dnia 18.11.2022 o 14:39, Gość Bartek napisał:

 Co do fotowoltaiki to nie jest prawdą że ZE na tym interesie traci bo nie zagłębiając się w szczegóły to z góry już widać że oddając 100% wytworzonej energii do ZE odbieramy tylko 80%, czyli już tzw haracz zapłaciliśmy dla ZE w postaci 20% wytworzonej energii. 

Rozwiń  

To nie jest takie proste jak Ci się wydaje. A kto niby ponosi koszty przesyłu energii biernej i energii odkształceń? 

  Dnia 18.11.2022 o 14:39, Gość Bartek napisał:

 Co do rachunków to wystarczy sobie porównać procentowo ile przeciętna rodzina płaciła za prąd np 30 lat temu a ile płaci dzisiaj,  

Rozwiń  

Odnieś to do płacy procentowo, a nie kwotowo. 

  Dnia 18.11.2022 o 14:39, Gość Bartek napisał:

 A co do wody to tak na marginesie, kiedyś było płacone ryczałtem, kiedy ludzie pozakładali liczniki płacili dużo mniej i nie jest prawdą że cena wody poszła do góry z powodu zainstalowania liczników wody.

Rozwiń  

Płacenie ryczałtem przeliczono na ceny jednostkowe i ludzie płacili tyle samo. I nie było żadnych "dużo mniej". Ale zauważyli, że mogą zaoszczędzić ograniczając zużycie, a dopiero wtedy ceny wzrosły.

 

I goowno zaoszczędzili.

Napisano
  Dnia 18.11.2022 o 14:39, Gość Bartek napisał:

A co do wody to tak na marginesie, kiedyś było płacone ryczałtem, kiedy ludzie pozakładali liczniki płacili dużo mniej i nie jest prawdą że cena wody poszła do góry z powodu zainstalowania liczników wody.

Rozwiń  

Cena wody poszła do góry bo wodkany to spółki komunalne a włodarze tych komun uczynili sobie z podległych sobie spółek maszynki do produkcji kasy. Im bardziej pazerni tym więcej zdzierają z ludzi kasy w cenach za wodę i odprowadzenie ścieków.

Taka Polska samorządowa.;)

Napisano
Ja też ma fotowoltaikę od ładnych kilku lat i wiem co mówię, ZE nie dokłada i nie będzie dokładała do interesu a dokładniej nie traci na tym że dużo gospodarstw posiada fotowoltaikę. Co do słów które napisał retrofood to czytaj rozważnie i z uwagą to co napisałem a napisałem że praktycznie w każdej rodzinie co nie oznacza w domyśle że w wszystkie gospodarstwa domowe posiadają zmywarkę. Co do porównywania cen za energię obecnie i 30 lat temu to wyraźnie napisałem że PROCENTOWO a nie kwotowo. Co do ryczałtu to o czym Ty piszesz, wiesz co to ryczałt? W tamtych latach mój wuje miał na wsi gospodarstwo rolne, krowy, świnie, kury i coś tam jeszcze i pamiętam że ryczałtem płacił jak on to mówił majątek za wodę a gdy założył licznik to prawie o połowę mniej więc nie mów mi że na ryczałcie płaciło się tyle samo co na liczniku.
Napisano
  Dnia 18.11.2022 o 15:47, Gość Bartek napisał:

  czytaj rozważnie i z uwagą to co napisałem 

Rozwiń  

Ja napisałem wyraźnie, że nie mam wujka i jego opowiadań, tylko znam temat z autopsji. a demencji starczej też nie mam. Dlatego wiem co piszę. Stawki za wodę ustalono tak, aby przychody (a więc i dochody) wodociągów  po zainstalowaniu wodomierzy były na zbliżonym poziomie. Bo co jak co, ale ile w sumie one wody dostarczały, to wiedziano dokładnie. I przez miesiąc, dwa, te sumy się bilansowały. Ale ludzie zorientowali się, że dość prosto można na wodzie zaoszczędzić (znałem takie lokale, gdzie kran odkręcano do umycia warzyw przed przygotowaniem obiadu, a zakręcano dopiero po umyciu obiadowych naczyń), a wtedy przychody wodociągów spadły o połowę. Więc w efekcie podniesiono cenę wody dwukrotnie. 

Proszę se poczytać prasę z tamtego okresu, wtedy jeszcze królowała papierowa, w czytelniach bibliotecznych jest dostępna.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry,   Cześć, szukam właśnie sobie jakiegoś projektanta/firmy, która zaprojektuje mi mieszkanie. I interesuje mnie nadzór inwestorski. Mieszkanie w Warszawie - 67 metrów  - Firma 1 - projekt 19430 PLN(290 p m2) + nadzór 11250 PLN(4500 za miesiąc) - Firma 2 - projekt 13400 (200 m2) + nadzór 13400 PLN (200 za m2)   Waszym zdaniem - dużo - za mało? jak to stoi rynkowo w Warszawie.  
    • Naprawa podłogi olejowanej produktem Osmo jest stosunkowo prosta, ponieważ jedną z największych zalet olejowanych powierzchni (w przeciwieństwie do lakierowanych) jest możliwość miejscowej renowacji bez konieczności cyklinowania całej podłogi. Oto jak krok po kroku naprawić olejowaną podłogę Osmo: 1. OCENA USZKODZENIA Drobne zarysowania lub matowość – wystarczy odświeżenie powierzchni. Głębokie rysy lub plamy – konieczne będzie miejscowe szlifowanie i ponowne olejowanie. 2. CZYSZCZENIE PODŁOGI Użyj środka Osmo Wisch-Fix (koncentrat do czyszczenia i pielęgnacji podłóg olejowanych), by usunąć brud, tłuszcz i resztki poprzednich środków pielęgnacyjnych. 3. MIEJSCOWA NAPRAWA (punktowa renowacja) Jeśli masz do czynienia z lokalnymi uszkodzeniami (np. rysa, plama): Delikatnie zeszlifuj uszkodzone miejsce drobnym papierem ściernym (np. 180–240). Oczyść pył – najlepiej odkurzaczem lub ściereczką z mikrofibry. Nałóż cienką warstwę odpowiedniego oleju Osmo (np. Osmo TopOil, Osmo Olej do Podłóg lub Hardwax-Oil – ten sam, którym była wcześniej olejowana podłoga). Pozostaw do wyschnięcia (ok. 8–12 h). W razie potrzeby powtórz. Uwaga do w/w - nowość w ofercie Osmo 1. środek do usuwania plam 2. pasta do usuwania rys 4. ODŚWIEŻENIE CAŁEJ PODŁOGI (jeśli całość wygląda na zużytą) Użyj Osmo 8019 (do usunięcia trudnych plam) oraz Osmo Olej do Renowacji np. 3079: Umyj całą podłogę Intensywnym środkiem myjącym nr 8019. Nałóż cienką warstwę renowacyjnego oleju Osmo za pomocą pada lub szmatki np. 3081. Poleruj do równomiernego rozprowadzenia. Pozostaw do wyschnięcia. Nie ma potrzeby całkowitego szlifowania ani zdejmowania starych warstw, co oszczędza czas i materiał. Wskazówki: Zawsze wykonuj próbę na niewidocznym fragmencie. Używaj tylko oryginalnych produktów Osmo, ponieważ są one ze sobą kompatybilne. Unikaj stosowania zwykłych środków czystości – mogą zniszczyć powierzchnię olejowaną.
    • Bez przesady... Przecież to na pierwszy rzut oka ten "przepis utylizacji" wygląda nacytat/zrzut ekranu z FB...
    • Ale innym czytającym sugerujesz że ja manipuluję. To jest niezbyt uczciwe.
    • Nie ma żadnej zabudowy, również działka na sprzedaż lecz ona względem sąsiada tego z lewej strony jest jakieś 5 m poniżej bo myśleliśmy nad nią również ale niestety dla nas jest zbyt nisko.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...