Skocz do zawartości

Remont domu z 1920 roku - wzmocnienie fundamentu.


Recommended Posts

Hej wszystkim.

Biorę się właśnie za remont starego 85m2 poniemieckiego domu z 1920 roku. Część domu z cegły, plus wykonana przybódówka z suporeksu przez poprzedniego właściciela, który zaczął remontować ale nie skończył. W planie zmiana więźby, wylanie wieńca, podniesienie poddasza ścianką kolankową oraz druga przybudówka na całej długości domu.

Problemem jest fundament, który może nie przyjąć zmian konstrukcyjnych. Po odkopaniu okazało się, że dom stoi na 60cm fundamencie z kamienia polnego ustawionym na piasku (powyżej czarnoziem).

Szukam rozwiązań jak wzmocnić fundament. Są niewielkie pęknięcia na ścianach ale raczej przez brak nadproży w oknach.

Czy ktoś z Was może wzmacniał taki fundament w swoim domu i ma doświadczenie w temacie?

Miałem taki pomysł, żeby zrobić opaskę fundamentową według rozwiązania ze zdjęcia. Tutaj link do artykułu: https://receptynadom.pl/jak-wzmocnic-zaizolowac-i-ocieplic-fundamenty-starego-domu/

Będę wdzięczny za informacje.

Jeżeli jest tu ktoś kto się zajmuje takimi rzeczami w województwie lubuskim to proszę o kontakt.

opaska 2.jpg

 

 

IMG_4094.jpg

Link do komentarza

To jest temat, z którym nie można się mierzyć popołudniami, i/lub tylko w weekendy. Bo gdyby to było takie proste, to nie było by politechnik i wydziałów budownictwa. Te zagadnienia są zbyt złożone i skomplikowane, a z drugiej strony bardzo odpowiedzialne, bo mają zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo użytkownikom domu. A do tego trzeba mieć odpowiednią wiedzę. 

Dlatego przychylam się do opinii zamieszczonej powyżej:

 

Dnia 24.08.2022 o 09:36, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

 Potrzebne profesjonalna ekspertyza aktualnego stanu i projekt naprawy fundamentów z uwzględnieniem warunków gruntowych oraz planowanych modernizacji/przebudowy.

 

Potrzebne jest wykonanie profesjonalnej inwentaryzacji i dopiero na jej podstawie można planować dalszy tok postępowania.

I musi to zrobić specjalista z uprawnieniami budowlanymi o specjalności konstrukcyjnej.

Link do komentarza

Wątpię czy jest możliwość wzmocnienia takiego fundamentu. Napewno tego nikt nigdy nie liczył, było to budowane z doświadczenia, ale jak sam widzisz bydynek mimo wszystko parcuje. Brak nadrpoża to według mnie jest błąd, ale te pęknięcia według mnie już świadczą o tym, że konstrukcja już jest przeciążona. To czy nadrpoża coś by pomogły, możemy gdybać, ale nie zmienia to faktu, że dołżenie obciążenia jeszcze bardziej tę konstrukcję przeciąży. A co do samego fundamentu, raczej nie ma jak tego wzmocnić. Znalazłem niby w ochronie zabytków coś takiego, ale podejrzewam że koszty konkretne. 3a51b853f19142c2685dd3f508a9cd0b.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...