Skocz do zawartości

Remont domu z 1920 roku - wzmocnienie fundamentu.


Recommended Posts

Hej wszystkim.

Biorę się właśnie za remont starego 85m2 poniemieckiego domu z 1920 roku. Część domu z cegły, plus wykonana przybódówka z suporeksu przez poprzedniego właściciela, który zaczął remontować ale nie skończył. W planie zmiana więźby, wylanie wieńca, podniesienie poddasza ścianką kolankową oraz druga przybudówka na całej długości domu.

Problemem jest fundament, który może nie przyjąć zmian konstrukcyjnych. Po odkopaniu okazało się, że dom stoi na 60cm fundamencie z kamienia polnego ustawionym na piasku (powyżej czarnoziem).

Szukam rozwiązań jak wzmocnić fundament. Są niewielkie pęknięcia na ścianach ale raczej przez brak nadproży w oknach.

Czy ktoś z Was może wzmacniał taki fundament w swoim domu i ma doświadczenie w temacie?

Miałem taki pomysł, żeby zrobić opaskę fundamentową według rozwiązania ze zdjęcia. Tutaj link do artykułu: https://receptynadom.pl/jak-wzmocnic-zaizolowac-i-ocieplic-fundamenty-starego-domu/

Będę wdzięczny za informacje.

Jeżeli jest tu ktoś kto się zajmuje takimi rzeczami w województwie lubuskim to proszę o kontakt.

opaska 2.jpg

 

 

IMG_4094.jpg

Link do komentarza

To jest temat, z którym nie można się mierzyć popołudniami, i/lub tylko w weekendy. Bo gdyby to było takie proste, to nie było by politechnik i wydziałów budownictwa. Te zagadnienia są zbyt złożone i skomplikowane, a z drugiej strony bardzo odpowiedzialne, bo mają zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo użytkownikom domu. A do tego trzeba mieć odpowiednią wiedzę. 

Dlatego przychylam się do opinii zamieszczonej powyżej:

 

Dnia 24.08.2022 o 09:36, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

 Potrzebne profesjonalna ekspertyza aktualnego stanu i projekt naprawy fundamentów z uwzględnieniem warunków gruntowych oraz planowanych modernizacji/przebudowy.

 

Potrzebne jest wykonanie profesjonalnej inwentaryzacji i dopiero na jej podstawie można planować dalszy tok postępowania.

I musi to zrobić specjalista z uprawnieniami budowlanymi o specjalności konstrukcyjnej.

Link do komentarza

Wątpię czy jest możliwość wzmocnienia takiego fundamentu. Napewno tego nikt nigdy nie liczył, było to budowane z doświadczenia, ale jak sam widzisz bydynek mimo wszystko parcuje. Brak nadrpoża to według mnie jest błąd, ale te pęknięcia według mnie już świadczą o tym, że konstrukcja już jest przeciążona. To czy nadrpoża coś by pomogły, możemy gdybać, ale nie zmienia to faktu, że dołżenie obciążenia jeszcze bardziej tę konstrukcję przeciąży. A co do samego fundamentu, raczej nie ma jak tego wzmocnić. Znalazłem niby w ochronie zabytków coś takiego, ale podejrzewam że koszty konkretne. 3a51b853f19142c2685dd3f508a9cd0b.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...