Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Remont domu z 1920 roku - wzmocnienie fundamentu.


Recommended Posts

Hej wszystkim.

Biorę się właśnie za remont starego 85m2 poniemieckiego domu z 1920 roku. Część domu z cegły, plus wykonana przybódówka z suporeksu przez poprzedniego właściciela, który zaczął remontować ale nie skończył. W planie zmiana więźby, wylanie wieńca, podniesienie poddasza ścianką kolankową oraz druga przybudówka na całej długości domu.

Problemem jest fundament, który może nie przyjąć zmian konstrukcyjnych. Po odkopaniu okazało się, że dom stoi na 60cm fundamencie z kamienia polnego ustawionym na piasku (powyżej czarnoziem).

Szukam rozwiązań jak wzmocnić fundament. Są niewielkie pęknięcia na ścianach ale raczej przez brak nadproży w oknach.

Czy ktoś z Was może wzmacniał taki fundament w swoim domu i ma doświadczenie w temacie?

Miałem taki pomysł, żeby zrobić opaskę fundamentową według rozwiązania ze zdjęcia. Tutaj link do artykułu: https://receptynadom.pl/jak-wzmocnic-zaizolowac-i-ocieplic-fundamenty-starego-domu/

Będę wdzięczny za informacje.

Jeżeli jest tu ktoś kto się zajmuje takimi rzeczami w województwie lubuskim to proszę o kontakt.

opaska 2.jpg

 

 

IMG_4094.jpg

Link to postu

To jest temat, z którym nie można się mierzyć popołudniami, i/lub tylko w weekendy. Bo gdyby to było takie proste, to nie było by politechnik i wydziałów budownictwa. Te zagadnienia są zbyt złożone i skomplikowane, a z drugiej strony bardzo odpowiedzialne, bo mają zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo użytkownikom domu. A do tego trzeba mieć odpowiednią wiedzę. 

Dlatego przychylam się do opinii zamieszczonej powyżej:

 

Dnia 24.08.2022 o 09:36, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

 Potrzebne profesjonalna ekspertyza aktualnego stanu i projekt naprawy fundamentów z uwzględnieniem warunków gruntowych oraz planowanych modernizacji/przebudowy.

 

Potrzebne jest wykonanie profesjonalnej inwentaryzacji i dopiero na jej podstawie można planować dalszy tok postępowania.

I musi to zrobić specjalista z uprawnieniami budowlanymi o specjalności konstrukcyjnej.

Link to postu

Wątpię czy jest możliwość wzmocnienia takiego fundamentu. Napewno tego nikt nigdy nie liczył, było to budowane z doświadczenia, ale jak sam widzisz bydynek mimo wszystko parcuje. Brak nadrpoża to według mnie jest błąd, ale te pęknięcia według mnie już świadczą o tym, że konstrukcja już jest przeciążona. To czy nadrpoża coś by pomogły, możemy gdybać, ale nie zmienia to faktu, że dołżenie obciążenia jeszcze bardziej tę konstrukcję przeciąży. A co do samego fundamentu, raczej nie ma jak tego wzmocnić. Znalazłem niby w ochronie zabytków coś takiego, ale podejrzewam że koszty konkretne. 3a51b853f19142c2685dd3f508a9cd0b.jpg

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...