Skocz do zawartości

Charakterystyka energetyczna


Recommended Posts

Chciałbym zapytać o charakterystykę energetyczną budynku. W projekcie mam podane że rozwiązaniem powinien byc kocioł na gaz lub na biomasę, jednak gazu u mnie w okolicy nie ma, a biomasy bym nie chciał. Chciałbym zastosować pompę ciepłą powietrzną + ogrzewanie podłogowe i pani architekt proponuje mi zlecić charakterystykę energetyczną juz teraz na etapie adaptacji(co wiązałoby sie z dodatkowymi kosztami przeliczania charakterystyki) lub w późniejszym czasie, a na ten moment wybrać biomasę.

Jak to jest, moge to pominąc na etapie adaptacji i poźniej ta charakterystyka nie bedzie wymagana, czy prędzej czy później będe musiał ją wykonać przy zastosowaniu pompy ciepła?

Link do komentarza

Czy w międzyczasie planujesz jakieś zmiany, które wpłynęły by na tę charakterystykę energetyczną? Bo dla mnie to zwykłe naciąganie. Nie wydaje mi się żeby wspomniana charakterystyka miała odniesienie do rodzaju źródła ciepła. Jedyne co może mieć wpływ, to czy będzie zastosowane ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne, to ma zdecydowanie duży wpływ.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza

Tutaj podsyłam świeże akty

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000497/O/D20210497.pdf

 

Ten przepis jest generalnie martwy, o i le nie bedziesz tego budynku sprzedawał. Niektórzy pośrednicy nieruchomości nawet tak twierdzą. Zrób audyt energetyczny pod nowe źródło ciepła. To nie jest istotny wydatek w skali całej budowy a będziesz miał punkt wyjścia do planowania instalacji grzewczej.

 

Wracając do źródła ciepła - tona biomasy poszybowała razem z toną węgla etc. Ja bym na twoi miejscu poważnie zastanowił się nad pompą ciepła powietrze/woda lub/i gazem. Są nawet pompy ciepła hybrydowe w ofertach dwóch producentów - pompa ciepła + kocioł gazowy w jednym opakowaniu.

 

Jeżeli będzie to budynek o niskim zapotrzebowaniu na ciepło - może jednak pompa ciepła. Pompa ciepła jest rozwojowa, bo możesz ja zasilać z paneli PV a kocioł gazowy...wiadomo.

 

Link do komentarza

Dzień dobry,

 

Niezbędną wiedzą przy adaptacji budynku jest znajomość parametru zapotrzebowania energetycznego budynku. Na podstawie tego parametru w sposób właściwy dobierzemy moc źródło ciepła. Właściwie dobrane urządzenie gwarantuje najniższy koszt ogrzewania.

 

Koszt audytu energetycznego jest niewielki w porównaniu ze stratami, jakie poniesiemy poprzez eksploatowanie niewłaściwie dobranego urządzenia w zakresie mocy. Ogrzewanie podłogowe za pomocą nowoczesnych kotłów pelletowych jest ekologiczne i ekonomiczne – w przyszłości można zmienić źródło ciepła na powietrzną pompę ciepła.   

 

Pozdrawiamy

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Da się nawet w warstwie docieplenia. Nie mam teraz czasu szukać, ale kiedyś to widziałem. Poza tym istnieją okna "wysuwane" poza linię ściany, umożliwiające obserwację obszaru 180 stopni. Wiele obiektów ma takie okna, hotele szczególnie.  
    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
    • To dokładanie powinno wyglądać inaczej, żar przesuwasz na bok i układasz drewno, następnie masz dwa wyjścia, albo szufelką wsypujesz żar na górę wsadu bardziej od tylnej ścianki, drugi sposób to przysuwasz żar z boku drewna i spalasz go sposobem kroczącym.  Jak położysz polano na żar, to gaz drzewny się nie spali, tylko ucieknie kominem, a to spora strata w opale.  Ruszt jest zbędny, powoduje stratę w trakcie spalania drewna.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...