Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Charakterystyka energetyczna


Recommended Posts

Chciałbym zapytać o charakterystykę energetyczną budynku. W projekcie mam podane że rozwiązaniem powinien byc kocioł na gaz lub na biomasę, jednak gazu u mnie w okolicy nie ma, a biomasy bym nie chciał. Chciałbym zastosować pompę ciepłą powietrzną + ogrzewanie podłogowe i pani architekt proponuje mi zlecić charakterystykę energetyczną juz teraz na etapie adaptacji(co wiązałoby sie z dodatkowymi kosztami przeliczania charakterystyki) lub w późniejszym czasie, a na ten moment wybrać biomasę.

Jak to jest, moge to pominąc na etapie adaptacji i poźniej ta charakterystyka nie bedzie wymagana, czy prędzej czy później będe musiał ją wykonać przy zastosowaniu pompy ciepła?

Link to postu

Czy w międzyczasie planujesz jakieś zmiany, które wpłynęły by na tę charakterystykę energetyczną? Bo dla mnie to zwykłe naciąganie. Nie wydaje mi się żeby wspomniana charakterystyka miała odniesienie do rodzaju źródła ciepła. Jedyne co może mieć wpływ, to czy będzie zastosowane ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne, to ma zdecydowanie duży wpływ.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link to postu

Tutaj podsyłam świeże akty

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000497/O/D20210497.pdf

 

Ten przepis jest generalnie martwy, o i le nie bedziesz tego budynku sprzedawał. Niektórzy pośrednicy nieruchomości nawet tak twierdzą. Zrób audyt energetyczny pod nowe źródło ciepła. To nie jest istotny wydatek w skali całej budowy a będziesz miał punkt wyjścia do planowania instalacji grzewczej.

 

Wracając do źródła ciepła - tona biomasy poszybowała razem z toną węgla etc. Ja bym na twoi miejscu poważnie zastanowił się nad pompą ciepła powietrze/woda lub/i gazem. Są nawet pompy ciepła hybrydowe w ofertach dwóch producentów - pompa ciepła + kocioł gazowy w jednym opakowaniu.

 

Jeżeli będzie to budynek o niskim zapotrzebowaniu na ciepło - może jednak pompa ciepła. Pompa ciepła jest rozwojowa, bo możesz ja zasilać z paneli PV a kocioł gazowy...wiadomo.

 

Link to postu

Dzień dobry,

 

Niezbędną wiedzą przy adaptacji budynku jest znajomość parametru zapotrzebowania energetycznego budynku. Na podstawie tego parametru w sposób właściwy dobierzemy moc źródło ciepła. Właściwie dobrane urządzenie gwarantuje najniższy koszt ogrzewania.

 

Koszt audytu energetycznego jest niewielki w porównaniu ze stratami, jakie poniesiemy poprzez eksploatowanie niewłaściwie dobranego urządzenia w zakresie mocy. Ogrzewanie podłogowe za pomocą nowoczesnych kotłów pelletowych jest ekologiczne i ekonomiczne – w przyszłości można zmienić źródło ciepła na powietrzną pompę ciepła.   

 

Pozdrawiamy

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dostałem wycenę na Fen82 dla całego domu, wersja 3 uszczelkowa. Czy wersja 3 uszczelkowa Fen82 posiada wymienne uszczelki? Widoczny jest tutaj współczynnik prom. g 38%. Czy to jest jakiś pakiet przeciwsłoneczny?   Są tu też drzwi przesuwne tarasowe, z narożnym łączeniem łącznikiem 90st. (taras nie posiada słupka żelbetonowego). Poniżej zdjęcie. Przedstawiciel czy właściwie technolog nie przewiduje łączenia narożnego w systemie FenSlide i zaproponował PSK którego my nie chcemy. Jednak po rozmowie stwierdził że może uda się coś z tym zrobić, aczkolwiek mnie to trochę przeraża, skoro tego nie robią to wygląda na to że będą się uczyć na moim przykładzie. Czy to faktycznie duży kłopot w tym systemie FenSlide? Mało jest danych w internecie na temat FenSlide, czy może ktoś powiedzieć czy to taki sam system jak chwalony przez sporą grupę inwestorów system bodajże Aluplasta SmartSlide?           Poniżej przykład wyceny:            
  • Mam taki rozstaw płatwi dla dachu kopertowego 35 st. Odległość ok 265-270 cm od ścian kolankowych (na czerwono). Ale wydaje się to dość nieporęczne dla przyszłego poddasza użytkowego gdyż słupy wspierające dach wypadały by na stropie zamiast nad ścianami nośnymi. W tych miejscach nad ścianami nośnymi mogły by być stawiane ścianki działowe przyszłych pomieszczeń a co za tym idzie można by słupy dachu ukryć w tych ściankach działowych (aczkolwiek grubość słupów jest nieco grubsza od ścianek działowych bo aż 14x14 cm). Ponadto występują tu też belki stropu, nadciągi (na fioletowo) na których też będą stawiane ścianki działowe. Czy orientuje się ktoś czy bez zmiany kąta można by przestawić nieco rozstaw płatwi do środka na ok 306cm, a niektóre słupy przesunąć nieco w bok jak pokazują oznaczone na żółto "a"? Czy to jest istotna zmiana wpływająca na nośność dachu?        
  • Mam taki wykusz gdzie nie ma narożników betonowych tylko będą łączniki 90st. Majstry zostawili murek z gazobetonu na 23 cm ale wydaje mi się że to za dużo gdyż ocieplenia będzie 20 cm a dodając piankę/klej 1.5cm to murek będzie wystawał spod styropianu. Więc trzeba wyciąć gazobetonu trochę. Ale jeden przedstawiciel po pomiarze okien powiedział żeby nie robić sobie problemu tylko dokleić jakiś pasek styropianu (np. 5x5cm) na ten kawałek muru jak na rys 1.        Ja widzę tutaj kilka problemów: * Mostki - mały doklejony kawałek ok 5x5 cm  to jednak za mało * Wygląd - po narysowaniu to sobie w 3D widzę że nie będzie to ładnie - rys. 4 * Obróbka tego doklejonego kawałka będzie raczej też kłopotliwa     Ja chciałbym to wyciąć by zamiast 23 cm zostawić ok 19 cm (lub doradźcie ile) tak żeby styropian 20 cm polegał na tyle by móc dojść estetycznie do prowadnicy rolet jak na rys 2.      I tu właśnie pytanie. Chciałbym zastosować prowadnice rolet wąskie typu slim, one mają chyba ok 3m zgadza się?. Czy można je zamontować na ościeżnicy tak jak pokazane na niebiesko na rys. 3 czyli ok 2.5 cm od ościeżnicy by styropian zaszedł na ościeżnicę na te 2,5cm? Jeden przedstawiciel uważa że każde prowadnice muszą dolegać prawie do lica ościeżnicy od strony muru więc bez znaczenia czy będą wąskie czy zwykłe, to na ościeżnicę może zajść zawsze taka sama grubość styropianu (jak na rys 5 poniżej)        
  • też mam takie dwa okna 150x150 ale nie wydaje mi się żeby były praktyczne jako jednoskrzydłowe i chyba podzielę je na dwa skrzydła. Co do wagi to czy zawiasy ukryte nie mają większej nośności?
  • Ta część  tematu została wyczerpana przez kolegę Retrofooda.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...