Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Podwaliny z płyt XPS 300?


Recommended Posts

Szanowni Państwo proszę o opinie czy można wykorzystać płyty Xps 300 lub twardsze jako pierwszą warstwę podwalin pod okna tarasowe układając je poziomo bezpośrednio na bloczkach fundamentowych, a następnie pod okno użyć ciepłych parapetów? Z biegiem lat czy nie dojdzie do wywietrzenia i osiadania materiału i jaki użyć Xps. 

Mam 22 mety bieżące okien o wysokościach 235cm, gdzie waga ich sięgać będzie aż 380Kg przy 450 cm szerokości. Muszę podnieść okna na wysokość 21 cm.

Proszę o radę.

Norbert

Link to postu
34 minuty temu, NorbisPL napisał:

 Mam 22 mety  

 

Sporo.  Szacun.

 

PS. A poza tym, czy Ty nie masz od tych spraw kierownika budowy? On zna sytuację na miejscu, niech więc podpowiada!

Link to postu
Napisano (edytowany)
16 minut temu, retrofood napisał:

Sporo i dlatego wybór materiału to różnica czasem kilku tysięcy zł. Nie wspomnę o problemach z termiką i wilgocią. Chyba że dam podwaliny na 21 cm z firmy nyxon. gotowe. Nie robiąc nikomu zbędnej reklamy. Mam na to góra miesiąc.

 

Sporo.  Szacun.

51 minut temu, NorbisPL napisał:

 

 

23 minuty temu, retrofood napisał:

 

Sporo.  Szacun.

 

PS. A poza tym, czy Ty nie masz od tych spraw kierownika budowy? On zna sytuację na miejscu, niech więc podpowiada!

Mam, ale on osobiście by to podmurował z bloczków :) Tanio i zimno...

Edytowano przez NorbisPL (zobacz historię edycji)
Link to postu
1 godzinę temu, NorbisPL napisał:

Szanowni Państwo proszę o opinie czy można wykorzystać płyty Xps 300 lub twardsze jako pierwszą warstwę podwalin pod okna tarasowe układając je poziomo bezpośrednio na bloczkach fundamentowych, a następnie pod okno użyć ciepłych parapetów? Z biegiem lat czy nie dojdzie do wywietrzenia i osiadania materiału i jaki użyć Xps. 

Mam 22 mety bieżące okien o wysokościach 235cm, gdzie waga ich sięgać będzie aż 380Kg przy 450 cm szerokości. Muszę podnieść okna na wysokość 21 cm.

Proszę o radę.

Norbert

W systsmach ciepłego montazu są specjalne podkładki "ciepłe parapety". Wracając do obciążenia https://termoorganika.pl/plyty-z-polistyrenu-ekstrudowanego-xps

W zależnonści od odmiany - od ponad 300 do ponad 700 kPa. Czyli min 3.0591 kg/cm2 powierzchni lub 30591.486 kg/m2 powierzchni. Myślę, że z zapasem.

Link to postu

Okna opierane są na trwałych stabilnych  elementach  (klocki, kliny, wsporniki ) rozmieszczone punktowo zgodnie z instrukcją montażu okna. Natomiast styropian - nawet XPS -  absolutnie nie nadaje się jako jedyne  oparcie  - może być tylko elementem wypełnienia zwłaszcza przy takiej wysokości podniesienia .

PS Podawane wytrzymałości odnoszą się do nacisków przy 10% odkształceń, a ramy okienne nie  są dostatecznie sztywne i wymagają podparcia np. pod profilami  pionowymi i zapewnienia stabilności na obciążenia dynamiczne. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link to postu
1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Okna opierane są na trwałych stabilnych  elementach  (klocki, kliny, wsporniki ) rozmieszczone punktowo zgodnie z instrukcją montażu okna.  

 

Zamiast stwierdzenia winno być pytanie. Bo założę się, że nie są. 

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ale stanie się coś jak są takie przekroje kabli? Nie uśmiecha mi się kuc teraz i zmieniać instalacji 
  • Według mnie deweloper chałupę sprzedał - teraz to już Twój problem. Oczywiście, że przekrój przewodów jest minimalny, dla obwodów gniazdek za mały. Tak się "oszczędza" na kosztach budowy, wpędzając w kłopoty nabywcę. I prawdopodobnie instalację elektryczną masz w wersji minimalnej, czyli teraz jest czas na jej rozbudowę dostosowującą do Twoich potrzeb i planów.
  • Witam kupiłam dom w stanie deweloperskim .  W całym domu pod gniazdka jak i pod włączniki oświetlenia mam kable o przekroju 1,5. Projektu instalacji elektrycznej wewnętrznej nie widziałam . Zastanawiam się czy nie poprosić inwestora o przestawienie - fachowiec który wykonuje mi remont twierdzi ze jest za mały przekrój kabli. Mogą być czy nie takie kable?
  • Chodzi o cwu i co, myślałem o korzystaniu z taryfy nocnej i potem korzystania z tego bufora ciepła za dnia.
  • Drzwi do gospodarstwa domowego można podzielić na trzy rodzaje:   Zewnętrzne - wejściowe, które możemy z kolei podzielić na drzwi zewnętrzne dwuskrzydłowe i jednoskrzydłowe,   Wewnętrzne - drzwi prowadzące do poszczególnych pomieszczeń  Gospodarcze - prowadzące do pomieszczeń użytkowych takich jak garaż, piwnica, czy kotłownia.   Każdy rodzaj drzwi ma do spełnienia inne funkcje. Stąd też w zależności od tego gdzie drzwi mają prowadzić, powinniśmy je odpowiednio dostosować pod względem bezpieczeństwa, wytrzymałości i wizualnym.     Czym kierować się przy wyborze drzwi gospodarczych?   Wybierając drzwi gospodarcze jak przy wyborze każdych drzwi bardzo ważna jest z pewnością estetyka i dopasowanie do wystroju innych pomieszczeń. Nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na wyglądzie. Parametry techniczne drzwi i dostosowanie ich do warunków jakie panują w pomieszczeniu, do którego prowadzą jest bardzo ważne. Szczególnie w przypadku drzwi prowadzących do pomieszczeń gospodarczych. Przykładowo, kotłownia znajdująca się wewnątrz domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed pożarem, tak aby w razie jego wystąpienia, płomienie nie rozprzestrzeniły się do kolejnych pomieszczeń. Poniżej znajduje się lista czynników, nad którymi powinniśmy się szczególnie zastanowić przed wyborem drzwi do pomieszczenia gospodarczego.   Bezpieczeństwo   Złodzieje bardzo często dostają się do domu przez pomieszczenia gospodarcze, jak garaż przylegający do części mieszkalnej, czy przez piwnicę. Z tego powodu warto zainwestować w drzwi gospodarcze o odpowiedniej klasie antywłamaniowej. Mogą one być wyposażone w specjalne klamki z gałką uniemożliwiającą jej rozwiercenie i wyciągnięcie wkładki czy inne zabezpieczenia chroniące.      Izolacja termiczna   W piwnicy czy garażu zwykle panuje niższa temperatura niż w części mieszkalnej. Aby zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, które będą powodować większe wydatki na ogrzewanie, warto zamontować w pomieszczeniach gospodarczych drzwi, które zapobiegają utracie ciepła z pomieszczenia, dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych.       Ochrona przed pożarem   W przypadku pomieszczeń takich jak kotłownia, lub garaż, w przypadku których występuje zwiększone ryzyko wystąpienia pożaru, powinno ono być dobrze zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się płomieni. Zastosowanie drzwi przeciwpożarowych może wydłużyć czas w jakim płomienie i dym przedostają się do kolejnych pomieszczeń nawet o pół godziny.       Wybór drzwi hybrydowych   W zależności od wykorzystanych materiałów, drzwi mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań. każdy materiał ma swoje wady i zalety. W celu wyeliminowania wad jakie niesie za sobą wykorzystanie różnych materiałów, warto zdecydować się na drzwi hybrydowe, które dzięki połączeniu różnych materiałów dostosowują się jak najlepiej do funkcji, którą mają pełnić.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...