Skocz do zawartości

Wentylacja w piwnicy


Recommended Posts

Cześć

jestem właśnie po dużym remoncie, pokoje gotowe i teraz czas na piwnicę. 

 

Pomieszczenie ma około 16m², jest jeszcze klatka schodowa powiedzmy 2.5m². Wysokość około 190cm. Okno jest umiejscowione na wysokości parteru w klatce schodowej.

 

 

Ma być ogrzewane, grzejnik ma być zamontowany. Piwnica ma służyć zarówno do przechowywania rzeczy, ale też potencjalnie jako dodatkowe pomieszczenie do spania czy przesiadywania.

 

Dwa pytania:

 

- gdzie umieścić grzejnik? pod oknem, 30cm nad podłogą piwnicy? czy np skoro okno jest na wysokości parteru, to grzejnik zaraz pod nim? 

- jak rozwiązać wentylację (nie chcę tam zaduchu ani pleśni)? czy samo to okno w trybie mikrowentylacji wystarczy? czy dorobić jakąś klatkę wentylacyjną, jakiś wentylator, poprowadzić jakoś rurę spiro?

 

 

 

 

photo_2022-01-12_12-52-18.jpg

photo_2022-01-12_12-52-35.jpg

photo_2022-01-12_12-52-46.jpg

photo_2022-01-12_12-52-50.jpg

Edytowano przez qentinios (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

 

5 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Jest tam jakiś pion wentylacyjny - jest się do czego wkuć. Moim zdaniem potrzebna jest jedna kratka wentylacyjna. Z tym grzejnikiem nie zrozumiałem za bardzo.

 

Nie, nie ma tam właśnie pionu wentylacyjnego.

 

Z grzejnikiem mi chodziło gdzie go umiejscowić - domyślam się że pod oknem, ale chodziło mi na jakiej wysokości

 

1 minutę temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

1. Grzejnik pod oknem będzie grzał parter a nie piwnicę.

2. Wentylacja musi być wymuszona - nawiewno-wywiewna za pomocą np. kanału z wentylatorem (nadmuch do piwnicy wylot na parterze - nawet w formie recyrkulacji) 

 

Hm, czyli na ścianie zewnętrznej zamontować wentylator, od tego wentylatora doprowadzić kanał pod sufit piwnicy i to jest nawiew

 

a jeżeli chodzi o wylot to kratka zwykła? też na tej samej ścianie z oknem? (tylko do niej mam dostęp)

Link do komentarza

Jeśli w piwnicy nie będzie jakichś "smrodzideł" i nadmiernej wilgoci to wystarczy wentylacja pośrednia np. z czerpnią i wywiewem na  parterze z cyrkulacją wymuszoną wentylatorem.  (jeśli parter jest wentylowany).

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
2 godziny temu, qentinios napisał:

 - gdzie umieścić grzejnik? pod oknem, 30cm nad podłogą piwnicy? czy np skoro okno jest na wysokości parteru, to grzejnik zaraz nad nim? 

- jak rozwiązać wentylację (nie chcę tam zaduchu ani pleśni)? czy samo to okno w trybie mikrowentylacji wystarczy? czy dorobić jakąś klatkę wentylacyjną, jakiś wentylator, poprowadzić jakoś rurę spiro? 

 

1.  Jakie masz ogrzewanie reszty budynku? C.o. z obiegiem wymuszonym? Jeśli tak, to grzejnik umieść w miejscu dowolnym. Chyba, że planujesz tam całodniowe pobyty w zimie, wtedy sugerowałbym jednak pod oknem. Dla rzadkich, albo krótkich pobytów w sezonie grzewczym, jego usytuowanie nie ma znaczenia. 

2. Kwestię wentylacji próbowałbym zbadać doświadczalnie. Na razie nawiewnik w oknie i obserwacja. Bo wywiew do góry przez tę przestrzeń, gdzie stoi drabina, będzie duży. Natomiast jeśli to zabudujesz, trzeba będzie rozważać wentylację wymuszoną. 

Link do komentarza
1 godzinę temu, retrofood napisał:

 

1.  Jakie masz ogrzewanie reszty budynku? C.o. z obiegiem wymuszonym? Jeśli tak, to grzejnik umieść w miejscu dowolnym. Chyba, że planujesz tam całodniowe pobyty w zimie, wtedy sugerowałbym jednak pod oknem. Dla rzadkich, albo krótkich pobytów w sezonie grzewczym, jego usytuowanie nie ma znaczenia. 

2. Kwestię wentylacji próbowałbym zbadać doświadczalnie. Na razie nawiewnik w oknie i obserwacja. Bo wywiew do góry przez tę przestrzeń, gdzie stoi drabina, będzie duży. Natomiast jeśli to zabudujesz, trzeba będzie rozważać wentylację wymuszoną. 

 

1. W drugiej piwnicy jest piec gazowy, a jeżeli chodzi o ogrzewanie to w kuchni i łazience podłogówka (wodna), w reszcie pokoi grzejniki pod oknami.

2. Dzięki, w sumie dobry pomysł spróbować z nawiewnikiem. Zabudowywać nie będę, będę robić tylko schody drewniane z zabiegiem.

 

 

54 minuty temu, podczytywacz napisał:

Opcją może być:

 

obraz.thumb.png.4390c4af50f5749448e2ca21a7a18971.png

 

zamontowany na ścianie zewnętrznej...

 

 

trochę droższa opcja ale też wezmę pod uwagę

Edytowano przez qentinios (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...