Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Rozpiętość konstrukcji w prawie budowlanym


Recommended Posts

Witam, mam pytanie jak jest liczona rozpiętośc konstrukcji w budyknu( rekreacji indywidualej na zgłoszenie, max 6m rozpiętości) o kształcnie litery L , jak w załączniku. Pomiędzy murłatami będzie 6 m natomiast w miejscu gdzie jest zielona linia będzie większa odległość. Czy ta linia zielona też zaliczana do rozpiętości konstrukcji ?

REKRACJI PYT.png

Link to postu
  • Redakcja changed the title to Rozpiętość konstrukcji w prawie budowlanym

Prawo budowlane nie zawiera definicji rozpiętości konstrukcji. pozostaje kierować się w takich sprawach definicjami ze słowników i tak też przyjmują sądy.

Przykładowo wyrok II SA/Lu 1025/11 - Wyrok WSA w Lublinie z 2012-04-03

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-lu-1025-11/rozbiorka_budowli_lub_innego_obiektu_budowlanego_dokonanie_oceny_stanu_technicznego_doprowadzenie/12bb7a4/6.html?q=&_symbol=601_6014&_haslo=Budowlane+prawo&_sad=Wojewódzki+Sąd+Administracyjny+w+Lublinie&_skarzony=Inspektor+Nadzoru+Budowlanego&_okres=2012_04

 

Tu sąd powołał się na definicję słownikową rozpiętości przęsła jako:

"odległość między dwoma najbliższymi punktami podparcia elementu konstrukcyjnego".

Przy takim rozumieniu rozpiętość konstrukcji tego akurat budynku przekroczy 6 m. Przy czym trzeba zauważyć, że Prawo Budowlane w obecnym brzmieniu (w art. 29 w ust. 1, pkt 16 b) mówi o "rozpiętości elementów konstrukcyjnych", nie zaś o rozpiętości budynku w ogóle.  A w takiej sytuacji, gdyby w miejscu tej najdłuższej przekątnej budynku strop i dach podeprzeć słupami nośnymi, to rozpiętość konstrukcyjna byłaby wówczas mniejsza niż 6 m. Ale to tylko moja opinia. Przepis jest nowy i zobaczymy jak go będą interpretować sądy.  

Link to postu

dywagacje akademickie, zupełnie zbędne

patrząc na rys to w rzucie to to ma pewnie ze 160m2, a przepis mówi, że max 70m2

odnośnie rozpiętości konstrukcyjnej, nie sugerowałbym się li tylko tym czym się nakrywa, ale też tego, na czym się nakrycie opiera

Link to postu
35 minut temu, aru napisał:

dywagacje akademickie, zupełnie zbędne

patrząc na rys to w rzucie to to ma pewnie ze 160m2, a przepis mówi, że max 70m2

odnośnie rozpiętości konstrukcyjnej, nie sugerowałbym się li tylko tym czym się nakrywa, ale też tego, na czym się nakrycie opiera

 

Nie tylko. Ważne jest również do kogo należy.

Czytam właśnie, że w Warszawie MPZP dopuszczał budowę budynku o wysokości do 42 metrów, ale jak w sprawę zainwestowała Kuria, to okazało się, że można budować i do 170 metrów wysokości. Z tego wynika, że wszelkie ograniczenia zależą od statusu inwestora.

Link to postu

Rzut narysowałem taki przykładowy, natomiast budynek będzie miał 70m2. Działka jest w kształcie trójkąta i tylko w kształcie -L budynek najbardzie będzie pasował. Ale zastanawiam się czy Starostwo Powiatowe nie zarzuci własnie że rozpiętość będzie w jedym miejscu większa niż 6m.  W zgłoszeniu uwzględnię słup jako podporę pod belkę o najdłuższej przękotnej  (dziękuję za podpowiedz).   

Link to postu

tia, przykładowy :takaemotka:

to se narysuj coś o szerokości 6m i w formie L-ki i zmierz powierzchnię, no chyba, że będziesz kantował :bezradny:

 

a rozpiętość konstrukcyjna to (dla mnie)  też długość ścian

a, zielona przekątna tu nie byłaby problemem

Link to postu
25 minut temu, aru napisał:

tia, przykładowy :takaemotka:

to se narysuj coś o szerokości 6m i w formie L-ki i zmierz powierzchnię, no chyba, że będziesz kantował :bezradny:

 

a rozpiętość konstrukcyjna to (dla mnie)  też długość ścian

a, zielona przekątna tu nie byłaby problemem

 

REKRACJI PYT.png

Rozpiętośc to odległość między dwoma najbliższymi punktami podparcia elementu konstrukcyjnego, a nie długość ściany. 

Link to postu
52 minuty temu, Mariusz Kupiec napisał:

...

Rozpiętośc to odległość między dwoma najbliższymi punktami podparcia elementu konstrukcyjnego, a nie długość ściany. 

tak, a PiS to Prawica:takaemotka:

niemniej wygląda lepiej, czyli realniej

 a teraz rozwiąż tego kloca funkcjonalnie i zorientuj na wybranej (swojej?) działce

 

pozostaję na stanowisku, że chodzi tu (TEŻ) o długość ścian będących konstrukcją szaleciku, ale jak wiesz lepiej to tylko uznaj, że to forum to lipa :bezradny:

Link to postu
2 godziny temu, Mariusz Kupiec napisał:

 

REKRACJI PYT.png

Rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie większej niż 6 m i wysięgu wsporników nie większym niż do 2 m

 

Rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takim budynku, trzeba przyjąć, że  jest ona mierzone w osiach podpór, czy ścian konstrukcyjnych, budynku,

Chodzi o elementy konstrukcyjne jak belki itd. a nie o szerokość budynku, wystarczy wewnątrz dodać podciąg, ścianę nośną żeby nie przekroczyć tej rozpiętości np, stropu. 

 

Resztę ogranicza  dopuszczalne powierzchnia zabudowy wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, do 70 m²,  ale z tynkiem i np. ociepleniem/styropianem.

 

Link to postu

to Twoja, niekoniecznie prawidłowa interpretacja (o konstrukcji)

1 godzinę temu, animus napisał:

......... czy ścian konstrukcyjnych, budynku,.....

 

 

a to nie konstrukcja i rozpiętość? :scratching:

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...