Skocz do zawartości

Rekuperacja - czy warto?


Recommended Posts

Dzień dobry - chciałabym spróbować  zredukować miesięczne koszy utrzymania domu (prawie 200m2) oraz co równie ważne pozbyć się wilgoci i grzyba - zaczęłam czytać na temat  systemów rekuperacji i jestem bliska zainwestowania w to. Przeglądałam oferty kilku firm , ale może ktoś tutaj - kto ma doświadczenie z tym systemem może mi podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji oraz może ma ktoś jakąś sprawdzoną firmę z okolic Kielc.

 

Link do komentarza

Rekuperacja to podstawa dla nowoczesnego domu, przy grawitacyjnej wentylacji 70% ciepłego powietrza jest usuwane z domu bez jego odzysku, ci za tym idzie tracimy je bezpowrotnie wraz z pieniędzmi które przeznaczyliśmy na jego ogrzanie. Do tego dochodzą kominy które zawsze po czasie generują problemy , a to trzeba kominiarza co jakiś czas , a to klinkier odpadnie za 10 lat , to znowu masa gdzieś puści i będzie zaciekać itd. Dobrodziejstwem rekuperacji jest natomiast odzysk ciepła z wymienianego powietrza nawet w 96 % , co Za tym idzie to oszczędność , jednak najważniejszym atutem tej instalacji są rzeczy o których się nie wspomina przy sprzedaży. Po pierwsze poranne wstawanie gdy w pokoju po nocy jest mało fajne powietrze, przy rekuperacji jest ono wymieniane zanim wstaniemy ( poranne wietrzenie 20 minut ) , po drugie suszenie prania w domu - na rano jest zawsze suche a wilgoć zostaje wyprowadzona z budynku. Po trzecie mokre okna dachowe i w pokojach na dolnym odcinku , przy instalacji ten problem nie istnieje  po czwarte i naj najważniejsze smog - w urządzeniach są filtry klasy PM5 i 50%?syfu mniej dostaje się do naszego domu a to ogromna różnica , efekt widać i czuć przy wymianie filtrów - śmierdzą sadzą po zimie o to przeraża na myśl o tym co mogliśmy wdychać .

Link do komentarza

Trudno się nie zgodzić z informacjami zawartymi w tej wypowiedzi, ale warto rozwinąć ją o przykładowe wydajności dla domów o wskazanej kubaturze, koszty zużycia energii i mozliwośc adaptacji kanałów wentylacyjnych na potrzeby wyrzutni i czerpni. O ile to mozliwe. Samo zachwalanie rozwiązania to kolejny kamyczek do tego samego stawu. Czasem chcemy też otworzyć okna. Warto wspomnieć o takiej możliwości. Ja bym też rozwinął temat współpracy rekuperacji z GWC.

Link do komentarza

Rekuperacja to wg mnie w XXI wieku - obowiązkowy system, który powinien znaleźć się w każdym nowym domu! Fajnie schładzała o te kilka stopni, a teraz, jak już na dworzu jest zimniej i jest po te 6-7C - temperatura nawiewu to 18-19C, więc dogrzewać musimy tylko czasami. Naprawdę - komfort mieszkania w takim domu z rekuperacją jest nie do opisania. I wbrew pozorom nie jest to jakiś duży koszt - nie mamy komina/kominów w domu, nie ma wentylacji grawitacyjnej - więc te (wg firmy budującej dom) 12k odeszło za to wszystko.

Link do komentarza

coraz więcej czytam o tym i dowiaduję się u specjalistów i faktycznie prawie jestem już przekonana, ale cały czas nurtuje mnie temat montażu - w nowym domie możemy zaplanować na etapie projektu rozprowadzenie instalacji, ale ja mam dom już gotowy i zastanawia mnie czy może się okazać montaż nie możliwy - jak długo trwa takie rozprowadzenie dla domu 2poziomowego, czy zostaję z wielkim bałaganem i bólem głowy z "łataniem ścian"???

Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...

To jest temat na niejedną grubą książkę - odpowiem w zarysie...

 

Zależy od tego jaki to dom...

 

Budynek musi być szczelny, dobrze zaizolowany termicznie  Z KAŻDEJ STRONY - od podłoża, ściany zewnętrzne, stropy, dach - do tego instaluje się wentylację mechaniczną, to znaczy z grubsza:

- wentylator zasysający świeże powietrze z zewnątrz budynku, wdmuchujący je do pomieszczeń,

- wentylator zbierający zużyte powietrze z pomieszczeń "brudnych" ( kuchnia, łazienka, pralnia) i wydmuchujący je na zewnątrz budynku...

To oznacza konieczność instalowania i rozprowadzenia kilkudziesięciu metrów rur dość dużej średnicy, zamontowania anemostatów...

 

Żeby nie wyprowadzać ciepłego powietrza do atmosfery (strata energii zużytej na podgrzanie dużej ilości powietrza) i nie wdmuchiwać zimnego do pomieszczeń i dogrzewać do temperatury komfortu termicznego mieszkańców (znowu strata energii na podgrzanie dużej ilości powietrza) - instaluje się wymiennik ciepła, który odbiera ciepło z wydmuchiwanego powietrza i oddaje to ciepło zasysanemu, świeżemu powietrzu... Ten wymiennik ciepła, to właśnie rekuperator...  Dobrej jakości rekuperator potrafi wykorzystać ponad 80% ciepła, które bez niego wyleciałoby do atmosfery... Czysta oszczędność energii :blowup:- zatem WARTO pomyśleć o takiej wentylacji!

Tak jak wcześniej napisałem - budynek musi spełniać szereg warunków, aby opłaciło się instalować taki układ z rekuperatorem... ALE DA SIĘ :yahoo:

 

 

1 godzinę temu, demic napisał:

Co trzeba tak po krótce zrobić,przerobić itp

Żeby na to pytanie SENSOWNIE odpowiedzieć, musimy DUŻO wiedzieć o budynku, rozkładzie pomieszczeń, sposobie ich użytkowania itp

 

 

 

 

Popytaj wujka Google i poczytaj... Zaglądaj tutaj i pytaj...

Link do komentarza
2 godziny temu, demic napisał:

Przy spełnieniu wszystkich warunków, jaki jest koszt roczny utrzymania domu np.150m² lub 200m² ??

Ile się zaoszczędzą? 

No, co Ty??? :icon_eek:

 

3 godziny temu, podczytywacz napisał:

Żeby na to pytanie SENSOWNIE odpowiedzieć, musimy DUŻO wiedzieć o budynku,

Czym ogrzewasz dom? ile i jakich osób mieszka? CO TO ZA DOM?

Link do komentarza
3 godziny temu, demic napisał:

Dzięki.

Przy spełnieniu wszystkich warunków, jaki jest koszt roczny utrzymania domu np.150m² lub 200m² ??

Ile się zaoszczędzą? 


Nie tyle, ile by zaoszczędzili polepszając izolację termiczną przegród (ściany, dach, podłoga).
WM działa na prąd. Wiec powiedzmy zysku nie ma, bo zjada go koszt prądu.
Ale jest świeże powietrze bez grzyba.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...