Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Dzień dobry - chciałabym spróbować  zredukować miesięczne koszy utrzymania domu (prawie 200m2) oraz co równie ważne pozbyć się wilgoci i grzyba - zaczęłam czytać na temat  systemów rekuperacji i jestem bliska zainwestowania w to. Przeglądałam oferty kilku firm , ale może ktoś tutaj - kto ma doświadczenie z tym systemem może mi podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji oraz może ma ktoś jakąś sprawdzoną firmę z okolic Kielc.

 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja to podstawa dla nowoczesnego domu, przy grawitacyjnej wentylacji 70% ciepłego powietrza jest usuwane z domu bez jego odzysku, ci za tym idzie tracimy je bezpowrotnie wraz z pieniędzmi które przeznaczyliśmy na jego ogrzanie. Do tego dochodzą kominy które zawsze po czasie generują problemy , a to trzeba kominiarza co jakiś czas , a to klinkier odpadnie za 10 lat , to znowu masa gdzieś puści i będzie zaciekać itd. Dobrodziejstwem rekuperacji jest natomiast odzysk ciepła z wymienianego powietrza nawet w 96 % , co Za tym idzie to oszczędność , jednak najważniejszym atutem tej instalacji są rzeczy o których się nie wspomina przy sprzedaży. Po pierwsze poranne wstawanie gdy w pokoju po nocy jest mało fajne powietrze, przy rekuperacji jest ono wymieniane zanim wstaniemy ( poranne wietrzenie 20 minut ) , po drugie suszenie prania w domu - na rano jest zawsze suche a wilgoć zostaje wyprowadzona z budynku. Po trzecie mokre okna dachowe i w pokojach na dolnym odcinku , przy instalacji ten problem nie istnieje  po czwarte i naj najważniejsze smog - w urządzeniach są filtry klasy PM5 i 50%?syfu mniej dostaje się do naszego domu a to ogromna różnica , efekt widać i czuć przy wymianie filtrów - śmierdzą sadzą po zimie o to przeraża na myśl o tym co mogliśmy wdychać .

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Trudno się nie zgodzić z informacjami zawartymi w tej wypowiedzi, ale warto rozwinąć ją o przykładowe wydajności dla domów o wskazanej kubaturze, koszty zużycia energii i mozliwośc adaptacji kanałów wentylacyjnych na potrzeby wyrzutni i czerpni. O ile to mozliwe. Samo zachwalanie rozwiązania to kolejny kamyczek do tego samego stawu. Czasem chcemy też otworzyć okna. Warto wspomnieć o takiej możliwości. Ja bym też rozwinął temat współpracy rekuperacji z GWC.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rekuperacja to wg mnie w XXI wieku - obowiązkowy system, który powinien znaleźć się w każdym nowym domu! Fajnie schładzała o te kilka stopni, a teraz, jak już na dworzu jest zimniej i jest po te 6-7C - temperatura nawiewu to 18-19C, więc dogrzewać musimy tylko czasami. Naprawdę - komfort mieszkania w takim domu z rekuperacją jest nie do opisania. I wbrew pozorom nie jest to jakiś duży koszt - nie mamy komina/kominów w domu, nie ma wentylacji grawitacyjnej - więc te (wg firmy budującej dom) 12k odeszło za to wszystko.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

coraz więcej czytam o tym i dowiaduję się u specjalistów i faktycznie prawie jestem już przekonana, ale cały czas nurtuje mnie temat montażu - w nowym domie możemy zaplanować na etapie projektu rozprowadzenie instalacji, ale ja mam dom już gotowy i zastanawia mnie czy może się okazać montaż nie możliwy - jak długo trwa takie rozprowadzenie dla domu 2poziomowego, czy zostaję z wielkim bałaganem i bólem głowy z "łataniem ścian"???

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...