Skocz do zawartości

Taras z deski kompozytowej na gruncie - konstrukcja


Recommended Posts

Hej wszystkim,
w małym ogródku obok bloku chciałbym wykonać taras z deski kompozytowej.
Grunt w ogródku to około 35-40cm, potem jest hydroizolacja i strop garażu podziemnego.

W związku z tym że podłoże w mokre dni przesiąka "do dna" i robi się błoto taras trzeba chyba wykonać na słupach betonowych. Taras ma mieć wymiary 5m x2,2m (szer x xdl). Pierwotnie myślałem żeby na słupki betonowe położyć od razu legary WPC, ale wyszło mi że na tak mały taras musiałbym narobić z 70 słupków...

Podłoże przesiąka więc pod tarasem będzie wilgotno - z tego względu wykluczyłem konstrukcję drewnianą i skupiłem się na zamkniętych profilach ze stali lub aluminium.

Narysowałem konstrukcję którą chciałbym wykonać (załącznik). Okrągłe na rysunku to słupki betonowe, na biało legary 30x50x2 (aluminium lub stalowe).
Rozstaw pomiędzy legarami co 45 cm, natomiast punkty podparcia co około 50cm.
Na legary aluminiowe chcę położyć legary systemowe WPC (kolor czerwony). Ich rozstaw to 45cm, a punkt podparcia będą miały co 45cm.

Do opracowania korzystałem z poradnika firmy GAMRAT, bo ich deski najbardziej mnie przekonują. Link do instrukcji:
https://gamratwpc.pl/wp-content/uplo...Deski-2021.pdf

Starałem się zastosować do wszystkich wytycznych producenta ale:
Wg nich podparcie legara powinno być co 35cm (info na str.3) - tu trochę naciągam aby zmniejszyć ilość słupków, która jak na tak mały taras wydaje mi się spora. Próbowałem stawać na takich legarach podpartych co 50cm - ugięcie wydawało się minimalne.

Podparcie legarów właściwych - tu znów odwrotnie - wg instrukcji pod konstrukcję kratową wystarczą punkty podparcia w postaci słupów co metr - tu wydaje mi się że profil aluminiowy na metrze ugnie się jednak dlatego dałem na środku podporę.

Deska jaką planuję zastosować ma grubość 2.5cm.

Prośba o opinię, czy to będzie ok czy za słabe czy może totalnie przesadzone?

taras.JPG

Link do komentarza

Jeśli chodzi o uzgodnienia - jest zgoda na budowę takiego tarasu od wspólnoty mieszkaniowej. Jest tam kilka warunków, m. in. maksymalne obciążenie, ale jest to dalekie od wagi takiego tarasu. Nie mozna też uszkodzić hydroizolacji, dlatego słupki mają być zrobione na izolacji bez jej przerywania. 

Link do komentarza

Mam film z układania tarasu kompozytowego na dystansach. Najpierw była trawa przed domem, a potem.....sam zobacz...powstał taras. Ta firma z filmu ma kilka systemów tarasowych i prawdopodobnie na każdym gruncie zrobią (poza bagnem i torfowiskiem :), ale z tym też nic nie wiadomo ). Link do filmu:

https://budujemydom.pl/irbj/filmy/93027-montaz-nawierzchni-tarasu-z-kompozytu-drewna-na-podlozu-przyogtowanym-w-sposob-innowacyjny

Ramka z YT. Może coś podpatrzysz.

 

Link do komentarza

Na początek  sprawa formalna. Być może najważniejsza. Zgoda ze strony wspólnoty mieszkaniowej to za mało. Budowa tarasu jest zwykle traktowana jako rozbudowa budynku. Tym bardziej w tej sytuacji, kiedy będzie on trwale związany z gruntem. A jako taka wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Technicznie to zaś lekka konstrukcja. Osobiście zrobiłbym w związku z tym posadowienie na bloczkach betonowych po prostu ułożonych na powierzchni gruntu. Odizolowanych od niego folią fundamentową PVC ułożoną zarówno pod bloczkiem, jak i na bloczku. To znacznie łatwiejsze do wykonania i wcale nie gorsze. Na ile słupki będą ponad gruntem? Bo nie wiem czy jest sens bać się układać legary z dobrze zaimpregnowanego drewna. 

Natomiast zwiększenie rozpiętości pomiędzy punktami podparcia legarów systemowych jest z założenia nieco ryzykowne. Przecież producent wie jaka jest wytrzymałość takich elementów i nie stawia określonych wymogów bez przyczyny. O utracie gwarancji przy montażu niezgodnie z instrukcją już nie wspominając.

 

Link do komentarza
  Dnia 12.05.2021 o 07:55, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

będzie on trwale związany z gruntem.

Rozwiń  

 ???

  Dnia 11.05.2021 o 20:24, podczytywacz napisał:

Trudno powiedzieć, że to TARAS NA GRUNCIE... chyba...

Rozwiń  

 

Słupki betonowe będą stały na hydroizolacji na stropie garażu podziemnego... czy to można interpretować jako "trwałe związanie z gruntem"? może...

 

 

  Dnia 12.05.2021 o 07:55, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

posadowienie na bloczkach betonowych po prostu ułożonych na powierzchni gruntu.

Rozwiń  

To chyba TUTAJ nie jest dobrym pomysłem ze względu na:

  Dnia 11.05.2021 o 20:17, fazowy napisał:

podłoże w mokre dni przesiąka "do dna" i robi się błoto

Rozwiń  

oraz wątpliwości

  Dnia 12.05.2021 o 07:24, aru napisał:

czy zimą grunt Ci "nie wstaje", tj nie zamarza i nie wybula?

Rozwiń  

 

Link do komentarza

Hej, z góry dziękuję za odpowiedzi. 

Kolejne odpowiadając :

- jeśli chodzi o pozwolenia to nie drążyłem tematu dalej jeśli spółdzielnia nie miała nic przeciw - nie chciałem robić sobie pid górkę, ale jeszcze doczytam. 

- tak jak pisałem ziemia w trakcie obfitych opadów przesiąka do dna i robi się dość miękka (noga lekko wpada). Patrzcie załączone foto. Czy zimą jest problem - nie wiem bo jest to nowe mieszkanie. 

 

- pierwotnie chciałem wykorzystać bloczki, ale z racji grząskiego podłoża, musiałbym je pewnie do dna i tak podsypać jakimś suchym betonem, więc stwierdziłem, że dokupię parę worków i zrobię słupki. 

 

- słupki wyjdą prawie równo z gruntem, tak aby położone na to legary/legary wpc i deski z wyszły na równo z drzwiami wyjściowymi. Dlatego obawiam się drewna które będzie stało w tej kałuży ze zdjęcia. 

 

IMG_20210502_125329.jpg

Link do komentarza
  Dnia 12.05.2021 o 12:30, fazowy napisał:

dokupię parę worków i zrobię słupki

Rozwiń  

Słupki również musisz "posadowić" na stropie garażu... w KAŻDYM wyznaczonym miejscu na słupek musisz dokopać się do stropu, wymyśleć jakiś szalunek (np. https://allegro.pl/oferta/rura-tuba-tuleja-szalunkowa-szalunkowa-fi-300-1m-10562829432), ustawić/ustabilizować, zalać... Myślę, że taniej i szybciej będzie ułożyć/skleić trzy bloczki fundamentowe - to da ok. 40 cm i wtedy mocować legary...

Obawiam się tylko o firmową hydroizolację stropu - łatwo będzie ją pokaleczyć, co będzie dramatem dla kieszeni, żeby ją odtworzyć:zalamka:

Pod słupki/bloczki - profilaktycznie dałbym podwójną warstwę np. wodera DUO, rozłożonego na odkrytym stropie (https://www.atlas.com.pl/produkt/atlas-woder-duo-465-525/ ),

Link do komentarza

ja właśnie obawiałbym się tego dokopywania do stropu. Bo jeżeli zacznie on z czasem przeciekać to kto zostanie wskazany jako winny? I co wtedy powie deweloper? Zrobi naprawę na swój koszt, czy spróbuje przerzucić odpowiedzialność na budowniczego tarasu?

A co do samego gruntu to bym się go nie obawiał. Taki taras na bloczkach ułożonych na powierzchni gruntu to konstrukcja niewrażliwa na wysadziny mrozowe i bardzo lekka. Wątpię żeby się zapadła. Jej główna masa to właśnie bloczki.

Link do komentarza

Czyli co, zrobić podkop na załóżmy 15 cm, wsypać ze 3cm suchego betonu pod spod bloczków tak, żeby odpowiednio je wypoziomowac (bloczek ma 12cm) i olać grunt pod bloczkami? Nie zaczną się one zapadać? Pomiędzy stropem a suchym betonem zostanie tak około 15cm gruntu 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Siema wszystkim, Planuję ogarnąć pompę ciepła do nowego domu (150 m², pod Warszawą) i trochę w tym temacie raczkuję. Niby teraz wszyscy to montują, ale jak przychodzi co do czego, to człowiek głupieje od tych wszystkich opcji i cen.   Macie może jakieś doświadczenia? Ile Was wyniosła pompa razem z montażem? Bo jak patrzę na oferty, to czasem różnice są po 20-30 tys. zł między firmami i nie wiem o co chodzi.   Dom będzie dobrze zaizolowany, nowa technologia, więc myślę że pompa powietrze-woda da radę, ale jak macie jakieś tipy typu co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy albo czego unikać, to będę wdzięczny za każdą radę.   Z góry dzięki!
    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...