Skocz do zawartości

Papa na izolacje poziomą


Recommended Posts

Napisano

Witajcie,

 

Na wstępie napisze ze mamy dosyć wysoki poziom wody gruntowej. Sam fundament staraliśmy się zabezpieczyć różnymi mazidłami ale wyszło to średnio złapała nas zima i mrozy. 

 

Szukam dobrej Papy do izolacji poziomej najlepiej jednowarstwowej ścian nośnych od fundamentów. Która później zostanie połączona z izolacja podłogi ( również papa ).

 

Pierwsza Papa jaką znalazłem i podobno dobra, to ICOPAL szybki profil SBS Fundament - cena trochę zabija 230zł rolka 7,5 m2

 

ale również polecana jest 
Nexler PREMIUM 47 – PYE PV250 S47 - cena sporo mniejsza ok 100 zł 


 

moze coś pomożecie. 

 

Napisano
  Dnia 6.03.2021 o 18:10, Maratoro napisał:

Pierwsza Papa jaką znalazłem i podobno dobra, to ICOPAL szybki profil SBS Fundament - cena trochę zabija 230zł rolka 7,5 m2

 

ale również polecana jest 
Nexler PREMIUM 47 – PYE PV250 S47 - cena sporo mniejsza ok 100 zł 

Rozwiń  

Icopal to dobra papa.

Jaka jest różnica w grubości -  te z Icopalu są zwykle grube i wzmacniane.

Weź pod uwagę,że wiele ci tej papy nie wyjdzie, rolka ma 1m szerokości, więc to możesz chyba podzielić na dwa lub trzy pasy.

Ale Icopal nie jest jedyny i na pewno można zaleźć porównywalną tańszą jakość.

  Dnia 6.03.2021 o 18:10, Maratoro napisał:

Sam fundament staraliśmy się zabezpieczyć różnymi mazidłami ale wyszło to średnio złapała nas zima i mrozy. 

Rozwiń  

A po co fundament smarować, jeśli będzie i tak pod spodem, pod izolacją?

 

  Dnia 6.03.2021 o 18:10, Maratoro napisał:

a wstępie napisze ze mamy dosyć wysoki poziom wody gruntowej.

Rozwiń  

Jeśli tak, to może pomyśl o drenach, jeśli jest gdzie odprowadzić wodę. Najlepiej o tym myśleć na etapie budowy ścian fundamentowych, piwnicy....

Napisano

Drenaż był w planach ale niestety nie mamy co zrobić z wodą. Myślałem o wykopaniu jakiegoś zbiornika i w lato wykorzystywać wodę do podlewania i ewentualnie zrobić przelew do kanalizy ( tak wiem ze teoretycznie nie wolno ).

 

a jeżeli chodzi o grubości Papy to Icopal 4mm a Nexler 4,7 wiec nawet grubsza. 
 

icopal jest typowo na fundamenty Nexler do ogólnego stosowania ale w specyfikacji ma również fundamenty. 
 

Nie patrzę tylko na cenę ale dużo ludzi mówi że icopal przesadził z cena bo są porównywalnie dobre papy a płaci się za gwarancje. Może masz doświadczenie z jakąś dobrą papą ? 

Napisano
  Dnia 6.03.2021 o 19:31, Maratoro napisał:

Drenaż był w planach ale niestety nie mamy co zrobić z wodą.

Rozwiń  

Kwestia jest, czy masz co bronić przed tą wodą.

Masz tam jakąś piwnicę?

Jeśli nie, to nie ma się czym przejmować - jeśli poziom zerowy, parter, masz nad ziemią - to woda gruntowa nie ma znaczenia.

  Dnia 6.03.2021 o 19:31, Maratoro napisał:

a jeżeli chodzi o grubości Papy to Icopal 4mm a Nexler 4,7 wiec nawet grubsza. 

Rozwiń  

Jeśli ma w specyfikacji - no to można rozpatrzyć.

Dawniej dawało się zwykłą papę nalepiku 3 x  - i działa dotąd. 

Ale zgrzewalna jest wygodniejsza.

 

Z icopalem mam doświadczenie z  zgrzewalną dachową papą - zrobiłem chyba z 7 lat temu i dotąd działa bez usterki.

 

Napisano

Szczerze to niewiem co robić. Teoretycznie izolacje poziomą robisz tylko raz i chciałbym to zrobić jak trzeba ale z drugiej strony niechciałbym przepłacać tylko za reklamę/gwarancje. 
 

Druga sprawa to czy wystarczy jedna warstwa papy tego typu, oraz czy muszę ją przygrzewać po całości, może wystarczy tylko na zakładach. Boje się trochę o styropian bo już przyklejony do ściany fundamentowej. 

Napisano

Hydroizolacja to studium przypadku i nie ma jednego rozwiazania, a metody/technologie zależne od sytuacji - rodzaju gruntu, poziomu wody etc.

Na poczatek krótki artykuł

https://budujemydom.pl/stan-surowy/fundamenty-i-piwnice/a/461-hydroizolacje-typu-lekkiego-sredniego-czy-ciezkiego

W artykule tym padają nazwy , o których uczyłem się jeszcze w szkole średniej a potem na studiach. Izolacja typu lekkiego, średniego i ciężkiego.

W Twoim przypadku bardziej ważna jest izolacja pozioma i zachowanie ciągłości warstwy izolacji poziomej z izolacją podłogi na gruncie.

Pap do izolacji fundamentów jest prawdopodobnie tyle, ile jest producentów. Jeśli chodzi o izolację fundamentów - nie styropian a XPS i ma być przyklejony na produkt bezrozpuszczalnikowy.

Alternatywą dla papy jest folia fundamentowa a izolacja powinna wyglądac np. TAK.

403052-355a-970x0_izowinyl-naroznik-fund

Napisano (edytowany)
  Dnia 7.03.2021 o 14:58, Maratoro napisał:

Druga sprawa to czy wystarczy jedna warstwa papy tego typu, oraz czy muszę ją przygrzewać po całości, może wystarczy tylko na zakładach. Boje się trochę o styropian bo już przyklejony do ściany fundamentowej. 

Rozwiń  

Moim zdaniem - trzeba robić wg wskazań producenta.

 

Przede wszystkim powierzchnia na którą dajesz papę - musi być równa, bez jakichś ostrych wypustów mogących uszkodzić papę.

Przyklejanie częsciami moim zdaniem nie jest właściwe, bo może wpływać na nierównomierne potem obciążenie izolacji i narazić ją na uszkodzenia mechaniczne. 

Jeśli jest to papa zgrzewalna - producent pewnie chce ją przykleić również po to, by lepik stworzył idealnie równą powierzchnię dla pozostałych warstw papy (bo taka papa ma kilka warstw). 

(przy wspomnianej metodzie dawnej "3xpapa na lepiku na gorąco" przekładaniec taki tworzył właśnie taka wielowarstwową przegrodę, zwartą w sobie i elastyczną).

 

Styropianem bym się nie przejmował, nawet, jak trochę z tej papy zgrzewalnej jak trochę gorącego lepiku spłynie na styropian - nic się nie stanie - uzupełnisz pianką natryskową i z głowy.

 

Jak wyżej napisał kolega "Redakcja Budujemy Dom" w #6 - nie wolno stosować przy styropianie lepików na zimno, czy podobnych chemii z zawartością rozpuszczalników.

 

  Dnia 8.03.2021 o 08:45, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Alternatywą dla papy jest folia fundamentowa a izolacja powinna wyglądac np. TAK

Rozwiń  

Osobiście nie jestem entuzjastą folii fundamentowej (nie dowierzam jej odporności na mechaniczne uszkodzenia i trwałości)) - ale może to kwestia uprzedzeń?

 

Edytowano przez zenek (zobacz historię edycji)
Napisano

Papa kupiona, zdecydowałem się jednak na icopal różnica w cenie spora ale mam nadzieje że będzie spokój. Po rozmowie z przedstawicielem dowiedziałem się ze pod ściany teoretycznie wystarczy zgrzać na zakładach w moim przypadku będą dla bezpieczeństwa po 50 cm akurat tak wychodzi z rolki. Ale później ważne przy izolacji podłogi żeby już grzać po całości i dobrze połączyć jedną izolacje z drugą.

 

 

Napisano
  Dnia 8.03.2021 o 20:04, Maratoro napisał:

Po rozmowie z przedstawicielem

Rozwiń  

Tak - z nimi to jest korzystne, że przedstawiciele firmy doradzają. W moim przypadku też sięradziłem :12_slight_smile:

 

Możesz wejść na ich stronę - sa tam też (przynajmniej były) filmy instruktażowe i pdf z opisem - do poszczegolnych robót i pap. Warto sie doinformować..

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Prof. Łukasz Łuczaj, botanik z Uniwersytetu Rzeszowskiego, co roku zachęca, by nie kosić trawy wiosną. W tym roku poszedł o krok dalej, zaapelował na portalach społecznościowych, by zakazać używania kos i kosiarek spalinowych na cztery wiosenne tygodnie. Na swoim profilu na Facebooku napisał: "Nasza planeta potrzebuje radykalnych działań. Bioróżnorodność terenów nieleśnych potwornie spadła w ostatnich latach. Zanikły bogate w gatunki łąki i pastwiska zamiast tego większość terenów trawiastych w Polsce to albo trawniki koszone nisko co tydzień nawet, albo zarośla zupełnie niekoszone porośnięte inwazyjną nawłocią kanadyjską".   Zwrócił uwagę na hałas, który produkujemy, używając kosiarek spalinowych: "Wręcz nie da się żyć po prostu w miejscowościach, gdzie zabudowa jest gęstsza: co chwilę słychać warkoczące kosiarki". Zaproponował wprowadzenie zakazu koszenia jakichkolwiek terenów, także traktorami, do 1 czerwca. Jak uzasadnił "umożliwi to odrodzenie się Flory Łąkowej, zwiększenie bioróżnorodności trawników i zwiększy ilość pokarmu dla ptaków. Stworzy także kryjówki dla owadów".   Profesor przypomina, że nisko skoszony trawnik jest niemal martwym ekosystemem: "W bardzo krótko skoszonej trawie rozwija się tylko kilka gatunków pospolitych kwiatuszków i kilka gatunków traw. Tak krótka trawa nie może też być pokarmem dla gąsienic motyli, a takie organizmy jak mrówki czy koniki polne nie mogą się schować przed ptakami". I apeluje: Wzywam polski rząd do delegalizacji kos spalinowych i kosiarek elektrycznych. - Delegalizacja maszynowych kosiarek także umożliwi odrodzenie się zwyczaju koszenia kosą ręczną. Mechaniczne dozwoliłbym jedynie dla rolników, którzy wykaszają większe tereny, ale tylko po 1 czerwca. Okres do 1 czerwca powinien być wypełniony śpiewem ptaków, a nie warkotem kosiarek - podkreśla.   Na Zachodzie Europy i w Ameryce jest ruch, który nazywa się "No Mow May", czyli "Maj Bez Koszenia". Bardzo wiele szkody robi się majowym koszeniem, kiedy trawa dopiero rośnie. Takie koszenie jest bardzo inwazyjne, szczególnie kiedy jest powtarzane. Ono eliminuje wiele gatunków. Gdybyśmy pozostawili trawę do czerwca, zakwitłyby w niej złocienie, firletki, jaskry, bodziszki, dzwonki, a tak mamy mało zróżnicowany i ubogi garnitur gatunków: mniszek, kilka gatunków do niego podobnych, kilka gatunków koniczyny i traw. W tym roku jest taka wielka susza, a ludzie niemiłosiernie koszą już trawę, na razie nic nie odrasta.
    • Takie trzy żarłacze pasiaste wyłowiłem wczoraj z oczka.  
    • Zgadza się, ale 1/3 połączeń zwykle nie jest fabryczna i tu robią się schody. Farba tania nie jest, a obstawiam, że bez gładzi na całości dwie warstwy nie przykryją tych połączeń. Wiadomo że więcej roboty jest położyć gładź na całości i do tego też trzeba mieć w miarę wprawę, ale uważam że lepiej zużyć więcej gładzi niż malować 3 razy. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Ze styropianową będzie więcej roboty, żeby ją ostatecznie wykończyć. Z takim choćby ćwierćwałkiem z tworzywa lub drewna zachodu będzie mniej. Można je nawet wkleić używając masy akrylowej.
    • Z zasady tylko połączenia i wkręty. Ale celowo boczne krawędzie, czyli te, którymi stykają się płyty są tak ukształtowane,żeby dało się tam zmieścić szpachlę i siatkę wzmacniającą. Ostatecznie, po zaszpachlowaniu, miejsce połączenia i środkowa część płyt mają tworzyć dzięki temu jedną równą płaszczyznę. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...