Skocz do zawartości

Studnia w rogu domu


Wiktor.dlu

Recommended Posts

Napisano

Witam serdecznie, mam taki problem i szukam rozwiązania . Posiadam dosyć wąską działkę na której zaplanowaliśmy dom , plan budowy został zaakceptowany po czym okazało się że po wytyczeniu w rogu domu wychodzi studnia (6 kręgów)  . Zastanawiamy się co zrobić w takiej sytuacji czy przesuwać dom w planach ? Czy zasypać studnie ? Czy budować na studni (czy tak wogóle można)? Dziękuje za podpowiedzi , ewentualnie mogę dodać zdjęcia planu itp. 

  • Redakcja changed the title to Studnia w rogu domu
Napisano

Czyli sugeruje Pan żeby budować się na studni tylko zasypać ja materiałem przepuszczalnym ? Studnia to 6 kręgów metrowych 3,5 jest zalane wodą .  Czy nie lepiej poprostu przesunąć dom i nie ryzykować studni pod domem ? 

Jeszcze jest koncepcja żeby wyciągnąć studnie i przenieść w inne miejsce , lub zrobić pod domem studnie z okienkiem na zewnątrz . 

Napisano

Widziałem kilka poniemieckich domów ze studnią w piwnicy - w dwóch nawet były czynne. 

A może takie rozwiązanie - rura w wodę, a powyżej zasypać grubymi kamieniami. Będzie woda i będzie stabilizacja przy fundamentach. 

W zasadzie jeśli są kręgi, to one już stabilizują grunt (chyba że w złym stanie) - wtedy nie trzeba zasypywać studni, może tylko jakąś pokrywę betonową, stalową lub choćby z grubych desek. 

Woda ze studni przyda się np. do podlewania ogrodu. 

Napisano

W związku z powyższym nasuwają mi się pytania  , jaką rure zastosować ,czy to ma funkcjonować na zasadzie połączenia z pompą hydroforową ?  rura ma być wbita w dół studni ? na środku kręgu czy przy ściance . Czy jeżeli zasypiemy grubymi kamieniami to nie podniesie poziomu wody ? Co z odwodnieniem ? Co z wilgocią w domu w takim przypadku ?

Czy wcześniej zasięgnąć opini geologa czy wystarczy architekt-kierownik budowy ? 

Czy muszę to zgłaszać do jakiegoś urzędu ? 

 

Napisano
  Dnia 15.02.2021 o 09:50, Wiktor.dlu napisał:

dom nie będzie posiadał piwnicy 

Rozwiń  

Studnię trzeba co kilka lat wyczyścić - chyba że sie wbijesz w źródło rurą.

Chyba musisz zapytać o szczegóły studniarza.

Z drugiej strony 6 kręgow to 3 m. Więc to chyba jednak woda gruntowa - piszę chyba, bo różnie bywa.

Ale skoro jest  tak płytko - to powinna być gdzieś obok też - to możesz tą studnie zasypać i wykopać gdzieś obok nową, jak ci zależy na wodzie.

 

napisałeś 6 kręgów - to jest do wody, czy do dna - ile jest do lustra, a ile do dna wymiaru?  

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...