Skocz do zawartości

Działka. Budowa


Gość

Recommended Posts

Dzień dobry

Chciałbym aby ktoś wytłumaczył mi tak na "chłopski rozum" jak mam zrozumieć MPZP mojej działki. Otóż posiadam działkę 1000m2 w MPZP po rozszyfrowaniu legendy wychodzi, że jest to Tereny zabudowy zagrodowej. W akcie notarialnym pisze, że jest to działka zagrodowo, mieszkaniowo, usługowa. Za to w księdze wieczystej widnieje zapis Gruty Orne. Kompletnie nie wiem jak mam to wszystko rozumiem, może ktoś wytłumaczy mi ten urzędowy bełkot, ja jestem tylko prostym człowiekiem. W przyszłości chciałbym postawić tam dom jednorodzinny, czy jest wogole taka możliwość?

Pozdrawiam

Link do komentarza

Dziękuję za zainteresowanie się moim tematem. Przyznam, że jestem w tym temacie kompletnie zielony. W internecie również ciężko znaleźć jednoznaczne odpowiedzi.

Znalazłem trochę dokładniejszy MPZP. Więc tam moja działka jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową. Czyli mam rozumieć, że nie będąc rolnikiem mogę nie dostać pozwolenia na budowę?

Link do komentarza

Jaki dokładnie zapis obowiązuje w takim razie konkretnie dla tego obszaru? Jeżeli przewidziana jest zabudowa wyłącznie zagrodowa to szanse dla nie-rolnika są marne. Natomiast określenie mieszkaniowo-usługowa otwiera pole do interpretacji. Mieszkaniowo-usługowa, czyli na działce dopuszczona jest zabudowa mieszkaniowa tylko w połączeniu z usługami, czy może dopuszczamy zarówno zabudowę mieszkaniową, jak i usługową?

Wszystko zależy od tego na ile dokładne są te zapisy. Niedawno poruszany był podobny temat:

 

Link do komentarza

Dokładnie jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową. Taki sam zapis widnieje w akcie notarialnym. Widocznie wcześniej trafiłem na nieaktualny MPZP. Czyli mam rozumieć, że w takiej sytuacji to "Mieszkaniowo-usługowa" daje mi możliwość uzyskania pozwolenia na budowę nie będąc rolnikiem?

Link do komentarza

O wyjaśnienie tego rodzaju wątpliwości należy pytać w gminie, która przyjęła MPZP - na podstawie fragmentu zapisów nie można ocenić, jak interpretować cytowane zapisy.  To urząd jest uprawniony do interpretacji wlasnych zapisów - można zwrócić się z zapytaniem na piśmie. 

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dnia 28.01.2021 o 12:11, Użytkownik 01 napisał:

Za to w księdze wieczystej widnieje zapis Gruty Orne.

Zapisy w księdze wieczystej nie są podstawą do prawa zabudowy. Tym bardziej że jest aktualny plan miejscowy.

On zwykle dokładnie opisuje, jak może być zagospodarowana dana działka.

Dnia 28.01.2021 o 18:02, Użytkownik 01 napisał:

Dokładnie jest opisana jako (MRj) Tereny zabudowy zagrodowej z mieszkaniowo-usługową.

Jeżeli tak pisze, to wg mnie literka z ogranicza prawo zabudowy do zagrodowej z mieszkaniową-usługową. Gdyby był zamiast  litery z przecinek, byłoby altenatywnie - literka z wskazuje na nakaz łączenia funkcji.

Jednak jest pewne ale - ten nakaz jest do dziwny, bo co z osobami, które chą tylko zagrody?

A więc ja bym jednak zasięgnął zdania odnośnego prawnika, a i w gminie, co oni przez to rozumią. 

Prawo budowlane zrobiło się u nas powikłane i jest pełne furtek do interpretacji - niestety. Może być różnie to interpretowane.

Warto też zobaczyć, co tam stoi, co sie buduje obok!

Link do komentarza

Zenek

Owszem jest to na tyle powikłane, że nawet w gminie nie do końca wiedzą jak to interpretować.

Ale kontaktowałem się z gminą i twierdzą, że nie powinno być problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Aczkolwiek polecają udać się do starostwa i tam się upewnić.

W gminie wyjaśnili, że wszystko zależy od klasy gleby i tego dopisu (mieszkaniowo usługowa J). Gdyby było w MPZP samo RM (zagrodowa)  to nie miałbym szans na uzyskanie pozwolenia jako nie rolnik. Jako że jest to teren RMJ (zagrodowo mieszakniowo itd...) to mam takie prawo pod warunkiem, że klasa gleby jest IV lub V. Gdyby klasa gleby była wyższa od I do III to nawet mimo RMJ nie miałbym prawa się tam budować.

Podsumowując teoretycznie nie powinno być problemu z budową, aczkolwiek w praktyce może być różnie. Na przyszłość przestrzegam przyszłych nabywców aby uważali na oferty działek i dokładnie wszystko sprawdzali w starostwie i gminie

Link do komentarza
3 godziny temu, Użytkownik 01 napisał:

Ale kontaktowałem się z gminą i twierdzą, że nie powinno być problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Napisałeś wczesniej, że masz działkę. Jeśli tak - to jeden problem z głowy. Nie masz wyboru. ma to swoje plusy i minusy :12_slight_smile:

Jednym z plusów jest to, że teraz pozostało ci tylko sprawdzić konkretnie pozwoleniem, czy dadzą ci na to mieszkaniowe-usługowe, bo tego chcesz - prawda.

Zycze powodzenia i myślę że ci dadzą :12_slight_smile:

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Muszę jeszcze wybrać fugi. Czy warto kupować epoksydową do łazienki czy jednak zdecydować się na ceramiczną? A może jeszcze inna? Na balkon to chyba cementowa?
    • Robię listę rzeczy, które muszę spakować na tygodniowy wyjazd pod namiot, aby pobyt był maksymalnie komfortowy. Stacjonować będę na polu namiotowym z dwoma dużymi węzłami sanitarnymi (toalety+prysznice) Nie chciałabym obudzić się na miejscu z brakiem czegoś, czego kupienie będzie problematyczne na miejscu. Jeśli przyjdzie wam do głowy coś, co jest ważne, a przegapiłam, albo może ułatwić pobyt, proszę o info namiot - to najważniejsze, już kupiony Taki:  https://www.decathlon.pl/p/namiot-kempingowy-quechua-arpenaz-4-1-f-b-4-osobowy-1-sypialnia/_/R-p-177332 materac + śpiwory stolik +  krzesła niewielka tekstylna szafa turystyczna na ubrania spray przeciw owadom elektrofumigator turystyczny na komary w namiocie mini-regalik składany z trzema poziomami - postawię obok materaca, będzie można na nim położyć okulary, telefon, książkę lampki LED na baterie do zawieszenia pod sufitem zatyczki do uszu zestaw turystycznych garnków, naczyń i sztućców + kuchenka turystyczna krem z filtrem mokre chusteczki (te dla dzieci są bardzo uniwersalne) odzież na każdą pogodę klapki gumowe duże stojące lusterko ręczniki własnej roboty zestaw solarny do "robienia" prądu + akumulator powerbank Tyle mi przychodzi do głowy .... coś pominęłam? Rady wskazane .... sto lat nie byłam pod namiotem
    • Czy wyjazd pod namiot osoby z entomofobią może się udać? Odpowiedź: musi się udać, gdyż namiot już zakupiony, a termin urlopu zaklepany. Przeszkodą jest tylko lęk przed owadami Wnętrze namiotu przed komarami zabezpieczy mi urządzenie zwane elektrofumigatorem turystycznym. Niewielkie, z wbudowanym wiatraczkiem i paskowym wkładem, nasączonym środkiem odstraszającym komary. Działa na baterie, co jest cennym rozwiązaniem na polu namiotowym z utrudnionym dostępem do prądu w gniazdku. Mam nadzieję, że da radę.   Ale co z owadami, dostającymi się do namiotu po ziemi? Mrówki, kleszcze ... i inne pełzające potwory. Wymyśliłam, że kupię granulat na mrówki i rozsypię w trawie dookoła namiotu, tworząc zaporę przed wszystkim, co pełza. Powstaje pytanie - czy to się sprawdzi, i co najważniejsze - czy to jest bezpieczne? Czy nie zatruję się?   Może ktoś podzieli się sprawdzonymi sposobami na owady na biwaku?  
    • Tyle, że taką perforację (potrzebną przecież), bardzo lubią osy na przykład.  kilka lat temu musiałem czekać na zimę, żeby dostać się do lampy umieszczonej zbyt blisko takich dziurek.
    • Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją, która może być wykonana na dowolny wymiar. Więcej informacji na naszej stronie internetowej:  https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/podbitka/podbitka-z-blachy-trapezowej-tp-7p-z-perforacja/  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...