Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wygłuszenie pokoju - prośba o pomoc


Recommended Posts

Witam, mam poważny problem i bardzo proszę o pomoc. 

Najbliższe pół roku spędzę w pomieszczeniu budynku znajdującego się bardzo blisko drogi wykonując pewną pracę umysłową wymagającą skupienia. Hałas od drogi nie pozwala mi się odpowiednio skoncentrować. Wymiana okien nie wchodzi w grę, montaż zewnętrznych rolet również. 

Proszę doradźcie mi jakieś tymczasowe rozwiązanie pośrednie. Nie potrzebuję w pomieszczeniu światła słonecznego ale nie mogę okien zamurować. Myślałem nad budową czegoś w rodzaju paneli izolujących hałas zamontowanych w głębokiej wnęce okna ( około 25 cm parapetu ). Takie prostokątne panele które po prostu postawię na parapecie które będą możliwie ściśle przylegać do wnęki. Dodatkowo na karniszu jakieś grube zasłony.

Proszę o radę, jakich materiałów, pianek, gotowych paneli akustycznych, folii itd mógłbym użyć ? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest taki prosty sposób a w zasadzie skuteczny.

Pierwszy - Płyty Simfofit®

387549-d237-1100x0-sc2x04_recticel-simfo

Drugi sposób zaczerpnięty ze studiów nagrań - kabina wygłuszona specjalnymi gąbkami.  Temat się toczy na forum tematycznym redakcji Estrada i Studio.

https://forum.estradaistudio.pl/viewtopic.php?t=18428

I na oknach jakieś ciężkie zasłony.

 

Prowizorycznie bez większych kosztów wystarczy na ścianach od strony źródła przymocować płyty lub grube maty z wełny mineralnej i nawet nie przyklejać a zastawić regałami z książkami i docisnąć do ściany. Istotne jest jednak, żeby materiał przylegał do ściany i dobrze izolował + tłumił określone czestotliwości.

Gąbka od strony pomieszczenia zwrócona wypustami wygłuszy pogłosy z pomieszczenia dodatkowo. Ta płyta z obrazka bardzo skutecznie izoluje - tak twierdzi producent na podstawie badań.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście problem dotyczy izolacji akustycznej okna a nie ścian, Tu każda dźwiękochłonna przegroda będzie skuteczna np. w formie grubych kotar,  wełny mineralnej (np w workach , osłonie przed pyleniem)  czy nawet tzw szarpanki dziewiarskiej . Ważne jest zapewnienie szczelnego zakrycia otworu okiennego - nawet niewielka szpara znacznie osłabia skuteczność  wyciszenia.  

  • Lubię to 1
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, reditodie napisał:

Dodatkowo na karniszu jakieś grube zasłony.

Dobry pomysł.

Na twoim miejscu zastosowałbym dwie, trzy takie kotary - jedną bezpośrednio na ramiakach okna, druga najlepiej osadzona w prowadnicach listwowych dla szczelności (do parapetu, jeśli tam jest grzejnik - musisz go odsłonić).

Trzecia na całej scianie z oknem (10 cm od ściany).

To chyba najtańsze rozwiązanie.  

Musisz też jakoś wietrzyć to pomieszczenie, kotary daja łatwy dostęp i jednak przewiew. Inaczej może ci sie skraplać para na szybach. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...