Skocz do zawartości

Zmiany w projekcie [Torino - Extradom]


Recommended Posts

Napisano

Witam,

 

Jakie widzicie możliwości zmian okien dachowych, tak aby jak najwygodniej było przez nie patrzeć? 

Przed działką mam bardzo ładny widok i nie chciałbym tracić możliwości oglądania go z dwóch pokoi na piętrze. A przez okna dachowe ciężko cokolwiek oglądać (np. czytając książkę przy oknie) ;)

Projekt Torino jak najbardziej mi odpowiada (wielkość, rozmieszczenie pokoi), lecz problem stanowią właśnie okna dachowe.

 

Czy np. obniżenie okien, przy jednoczesnym ich poszerzeniu temu zaradzi?  Obniżając musiałbym zrezygnować z jednego okna w jednym pokoju (przeszkadza wewnętrzna krokiew - kosz, nie wiem jak to się fachowo nazywa).

 

image.thumb.png.c1bbcbb225ade2c606dc8257477614dd.png

 

Link do projektu -> https://www.extradom.pl/projekt-domu-torino-BBE1044?gclid=CjwKCAiAkan9BRAqEiwAP9X6USvn1qGhsCePzIkvQrFaq-UguXfGaA_1A25e1bnCu36Bp8oZaDRQlRoC63QQAvD_BwE

 

Z góry dzięki za pomysły i podpowiedzi.

Pozdrawiam,

 

 

Napisano

Zasadnicze znaczenie ma tu wysokość dolnej krawędzi okien nad podłogą. W pozycji siedzącej możemy przez nie wygodnie wyglądać, jeżeli wynosi ona poniżej 1 m. Wobec niezbyt dużego kąta nachylenia dachu (32°) okno będzie musiało być dość wysokie (długie), żeby zapewnić dobry widok także w pozycji stojącej.

Napisano

Dość długie, czyli orientacyjnie ile powinno wynosić? W takim wypadku może zastosować okna łączone (zdj. poniżej) ?

image.png.e9def5b0dac54322dd9c4cd29ec1a203.png

 

Byłem u osoby, która buduje akurat ten projekt, ale nie zmierzyłem na jakiej wysokości się okno zaczyna.

I jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość wstawienia okna szerszego niż odległość między jedna a drugą krokwią? 

Tak, żeby wstawić jedno okno niżej ale za to żeby było szersze?  

 

image.png.bf511308e9db06594d0323451cf243ff.png

Napisano

Dzień dobry,

W tego typu przypadkach istnieją różne rozwiązania. Wyższe przeszklenie można stworzyć poprzez zespolenie pionowe dwóch lub więcej okien dachowych. Pamiętajmy, że na kondygnacjach położonych do 25 metrów nad terenem, aktualne przepisy nakazują montaż okien otwieranych nie niżej niż 85 cm nad podłogą. Poniżej tej wysokości należałoby więc zastosować przeszklenie nieotwierane z szybą wzmocnioną.

Chodzi tu, rzecz jasna, o bezpieczeństwo użytkowników. Można też stosować okna o dużych rozmiarach, jak okno FDY-V Duet proSky, którego dolna część jest nieotwierana i przeszklona szybą bezpieczną lub okna balkonowe jak FHG-V Galeria (w pomieszczeniach gdzie nie ma ścianki kolankowej lub jest bardzo niska). W pomieszczeniach ze ścianką kolankową, jak na zdjęciu powyżej, można też stosować okna kolankowe, czyli pionowe przeszklenia zespalane z oknami dachowymi. Takie zespolenie daje dobry widok na zewnątrz również osobie siedzącej. Okna kolankowe FAKRO są wyposażone standardowo w szybę bezpieczną.

 

Zamieszczam link do okien kolankowych FAKRO:
https://www.fakro.pl/okna-dachowe/typy/kolankowe/

 

Montaż okien szerszych niż rozstaw krokwi jest również możliwy, po zastosowaniu tzw. wymianów w konstrukcji dachu. Zaznaczam jednak, że wszystkie zmiany, o których mowa trzeba koniecznie skonsultować z architektem. Powinien on dobrać najlepsze rozwiązanie i doradzić wymiary przeszklenia potrzebne do spełnienia życzeń inwestora.

 

Pozdrawiam

Napisano

Dzień dobry,

poniżej przedstawiam dostępne wysokości dolnego skrzydła okien typu Duet proSky FAKRO. 

 

STANDARDOWY:
 do wysokości:
 A     B       C
186 (140-50)
206 (160-50)
235 (160-78)
255 (160-98)

 

NIESTANDARDOWY:
do wysokości:
180 (140-44)
206 (140-70)
235 (140-98)
255 (180-78)

przy czym: 

A- wysokość ościeżnicy okna
B - wysokość górnego skrzydła
C- wysokość dolnego skrzydła
 

Jeśli jest Pan zainteresowany jeszcze innym wymiarem - prosimy o kontakt - nasi specjaliści indywidualnie sprawdzą możliwości specjalnego zamówienia.

Pozdrawiam,

 

Konsultant FAKRO

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...