Skocz do zawartości

Zmiany w projekcie [Torino - Extradom]


Recommended Posts

Witam,

 

Jakie widzicie możliwości zmian okien dachowych, tak aby jak najwygodniej było przez nie patrzeć? 

Przed działką mam bardzo ładny widok i nie chciałbym tracić możliwości oglądania go z dwóch pokoi na piętrze. A przez okna dachowe ciężko cokolwiek oglądać (np. czytając książkę przy oknie) ;)

Projekt Torino jak najbardziej mi odpowiada (wielkość, rozmieszczenie pokoi), lecz problem stanowią właśnie okna dachowe.

 

Czy np. obniżenie okien, przy jednoczesnym ich poszerzeniu temu zaradzi?  Obniżając musiałbym zrezygnować z jednego okna w jednym pokoju (przeszkadza wewnętrzna krokiew - kosz, nie wiem jak to się fachowo nazywa).

 

image.thumb.png.c1bbcbb225ade2c606dc8257477614dd.png

 

Link do projektu -> https://www.extradom.pl/projekt-domu-torino-BBE1044?gclid=CjwKCAiAkan9BRAqEiwAP9X6USvn1qGhsCePzIkvQrFaq-UguXfGaA_1A25e1bnCu36Bp8oZaDRQlRoC63QQAvD_BwE

 

Z góry dzięki za pomysły i podpowiedzi.

Pozdrawiam,

 

 

Link do komentarza

Zasadnicze znaczenie ma tu wysokość dolnej krawędzi okien nad podłogą. W pozycji siedzącej możemy przez nie wygodnie wyglądać, jeżeli wynosi ona poniżej 1 m. Wobec niezbyt dużego kąta nachylenia dachu (32°) okno będzie musiało być dość wysokie (długie), żeby zapewnić dobry widok także w pozycji stojącej.

Link do komentarza

Dość długie, czyli orientacyjnie ile powinno wynosić? W takim wypadku może zastosować okna łączone (zdj. poniżej) ?

image.png.e9def5b0dac54322dd9c4cd29ec1a203.png

 

Byłem u osoby, która buduje akurat ten projekt, ale nie zmierzyłem na jakiej wysokości się okno zaczyna.

I jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość wstawienia okna szerszego niż odległość między jedna a drugą krokwią? 

Tak, żeby wstawić jedno okno niżej ale za to żeby było szersze?  

 

image.png.bf511308e9db06594d0323451cf243ff.png

Link do komentarza

Dzień dobry,

W tego typu przypadkach istnieją różne rozwiązania. Wyższe przeszklenie można stworzyć poprzez zespolenie pionowe dwóch lub więcej okien dachowych. Pamiętajmy, że na kondygnacjach położonych do 25 metrów nad terenem, aktualne przepisy nakazują montaż okien otwieranych nie niżej niż 85 cm nad podłogą. Poniżej tej wysokości należałoby więc zastosować przeszklenie nieotwierane z szybą wzmocnioną.

Chodzi tu, rzecz jasna, o bezpieczeństwo użytkowników. Można też stosować okna o dużych rozmiarach, jak okno FDY-V Duet proSky, którego dolna część jest nieotwierana i przeszklona szybą bezpieczną lub okna balkonowe jak FHG-V Galeria (w pomieszczeniach gdzie nie ma ścianki kolankowej lub jest bardzo niska). W pomieszczeniach ze ścianką kolankową, jak na zdjęciu powyżej, można też stosować okna kolankowe, czyli pionowe przeszklenia zespalane z oknami dachowymi. Takie zespolenie daje dobry widok na zewnątrz również osobie siedzącej. Okna kolankowe FAKRO są wyposażone standardowo w szybę bezpieczną.

 

Zamieszczam link do okien kolankowych FAKRO:
https://www.fakro.pl/okna-dachowe/typy/kolankowe/

 

Montaż okien szerszych niż rozstaw krokwi jest również możliwy, po zastosowaniu tzw. wymianów w konstrukcji dachu. Zaznaczam jednak, że wszystkie zmiany, o których mowa trzeba koniecznie skonsultować z architektem. Powinien on dobrać najlepsze rozwiązanie i doradzić wymiary przeszklenia potrzebne do spełnienia życzeń inwestora.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza

Dzień dobry,

poniżej przedstawiam dostępne wysokości dolnego skrzydła okien typu Duet proSky FAKRO. 

 

STANDARDOWY:
 do wysokości:
 A     B       C
186 (140-50)
206 (160-50)
235 (160-78)
255 (160-98)

 

NIESTANDARDOWY:
do wysokości:
180 (140-44)
206 (140-70)
235 (140-98)
255 (180-78)

przy czym: 

A- wysokość ościeżnicy okna
B - wysokość górnego skrzydła
C- wysokość dolnego skrzydła
 

Jeśli jest Pan zainteresowany jeszcze innym wymiarem - prosimy o kontakt - nasi specjaliści indywidualnie sprawdzą możliwości specjalnego zamówienia.

Pozdrawiam,

 

Konsultant FAKRO

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam,  z początkiem października złożyłem wniosek o wydanie warunków zabudowy na dom jednorodzinny z garażem w bryle budynku. Dostałem informację z gminy, że decyzja zostanie wydana do 31.03.2025 (ze względu na dużą ilość wniosków spowodowanych zbliżającymi się zmianami). Zastanawiam się teraz jakie mam opcje aby w przyszłości móc postawić jednak też garaż wolnostojący/ budynek gospodarczy. Wolałbym poczekać teraz na tą decyzję która ma zostać wydana do końca marca. Czy później mogę zmienić warunki zabudowy, tak aby postawić garaż wolnostojący? jeżeli tak to za pomocą jakiego wniosku? i czy jeżeli zmiana warunków zabudowy nastąpi po 1 stycznia 2026 to czy warunki z automatu będą miały tylko 5 lat ważności? i jeszcze pytanie ile trwa sama zmiana warunków zabudowy (w internecie jest napisane miesiąc, ale aktualnie na warunki zabudowy w mojej gminy trzeba czekać 5 miesięcy, a teoretycznie mają na to 3 miesiące). Z góry dziękuję za informację :) 
    • Budowa, która powinna zakończyć się co najmniej 3 miesiące temu wciąż nie została skończona. Szef firmy budowlanej ciągle powtarza "nie nasza wina, skaczemy z budowy na budowę, są opóźnienia".   Jesteśmy w trakcie robót dachowych, które przez firmę budowlaną stale są przekładane. Do stanu surowego zamkniętego brakuje nam tylko/aż dachu. Ostatnio zaczął padać śnieg, a nocami słupki rtęci wskazują ujemną temperaturę. Czy może mieć to jakiś zły wpływ na więźbę dachową?
    • Komentarz dodany przez PornKup: Jestem przerażony. Oszuści podkładają papiery pod oczyszczalnie które nie istnieją i z problemem zostaje użytkownik który jest bogu ducha winny. nie dajcie się ludzie nabrać - trzeba żądać papierów i dopiero podejmować decyzje zakupu. modernizacja szamb to tylko wymiana na prawdziwe urzadzenie
    • Wprawdzie nie wywołałeś mnie do tablicy, ale coś napiszę...   Jestem emerytowanym, nie działającym już "remontowcem", który przez ponad trzydzieści lat robił różne rzeczy w różnych lokalach, mieszkaniach, domkach, począwszy od murarki, hydrauliki, elektryki na gładzi i malowaniu skończywszy... z papierami i certyfikatami po różnych szkoleniach... A i umeblowane na miarę również się trafiało (w tej dziedzinie syn przejął pałeczkę i nadal mebluje).   Zmierzam do tego, że moim zdaniem cały Twój wątek sugeruje, że urządzasz statek kosmiczny, który ma zaraz oblecieć układ słoneczny i lecieć dalej w kosmos...   A TO JEST NAJZWYKLEJSZA LOKALÓWKA w najzwyklejszym - chociaż TWOIM - mieszkaniu   Kombinujesz jak Kopcia koń pod górę, a sprawa jest BANALNIE prosta!!!   Od pionu masz 1/2" i bez kombinowania tak prowadź dalej pozostałe kawałki instalacji! Nie wydawaj kasy na rozdzielacze, rozdziel wodę zwykłymi trójnikami w miejscu zamontowania kolejnych odbiorników wody... Poprowadź rurki i zimnej, i ciepłej wody (te w otulinie) najkrótszymi trasami, zamuruj i używaj z całą rodziną w zdrowiu i szczęściu!
    • Niestety nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Tu kilka osób dzieli się radami w podobnym temacie:  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...