Skocz do zawartości

Rozmieszczenie pomieszczeń a koszta ogrzewania domu


Recommended Posts

Dobry wieczór ,

 

Mam pytanie odnośnie rozmieszczenia pomieszczeń w budynku .

Zastanawia mnie ,które z poniższych było by korzystniejsze .

Działka niestety nie jest idealnie położona bo wjazd na nią znajduje się od południowego wschodu - natomiast chciałbym wycisnąć co się da bo innej nie będzie.

Dom będzie budowany w technologi szkieletowej kanadyjskiej i planuję ocieplenie go wełną mineralna od środka 15cm i z zewnątrz 10cm.

Chcę zamontować promienniki podczerwieni i kominek jako awaryjne źródło ciepła.

Czy różnice w rachunkach w przypadku takiego domu są znaczące czy jest to tylko mały procent?

 

Z góry dziękuje za dobrą radę i pozdrawiam .

 

 

 

obraz.png.2ef0207abde3639cd622d7f127f17178.png

 

lub lustrzane odbicie

 

obraz.png.4e57be3ca8811fd49824e6221ec18139.png

 

Położenie działki :

 

obraz.png.37bbe284716d6131152e7d9171b7f99b.png

Link do komentarza

Dach jest dwuspadowy - wygląda to tak :

 

 

 

szerokość działki 27m długość 57m

 

budynek długi 8m szeroki 11m

obraz.png

5 godzin temu, zenek napisał:

No to wrysuj jeszcze, jak ten dom byś ustawił na dzialce - propozycję. którymi bokami, do których boków działki.

 

obraz.png.a179320d09326ebded1702935a09075f.png

 

Obowiązuje plan zagospodarowania

 

obraz.png.b8555390a66da9c429e714542563f122.png

Edytowano przez Darek Szprync (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Największe przeszklenia od południowego zachodu lub południa i wtedy jest szansa, że uzysk ciepła zimą z zewnątrz ogrzeje trochę pomieszczenia. Latem natomiast trzeba będzie się osłaniać na różne sposoby i chronić przed przegrzaniem. To się chyba nazywa kompromis :). Zawsze jednak możesz skorzystać z rozwiązań jak poniżej.

395244-0688-1100x0-sc2x04_markilux-verti

 

395264-735f-1100x0-sc2x04_markilux-1600.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Da się nawet w warstwie docieplenia. Nie mam teraz czasu szukać, ale kiedyś to widziałem. Poza tym istnieją okna "wysuwane" poza linię ściany, umożliwiające obserwację obszaru 180 stopni. Wiele obiektów ma takie okna, hotele szczególnie.  
    • Witam serdecznie pierwszy raz na forum i proszę o poradę.   Chciałbym przeprowadzić kompleksową termo-modernizację sporego domu z lat 80-tych, tj. w pierwszym etapie wymienić okna i docieplić ściany. Dom wybudowany jest w powszechnej wówczas technice ściany 3-warstwowej, patrząc od wewnątrz: warstwa nośna pustak "Max" - pustka powietrzna ~5cm - warstwa osłonowa cegła kratówka Dom wybudowany jest bardzo solidnie bo budował go architekt dla siebie.    I tu pojawia się podstawowy problem na który nigdzie nie znalazłem żadnego fachowego opisu, stąd niniejsze pytanie na tym forum. Chciałbym wymienić okna skrzynkowe na nowoczesne drewniane oraz ocieplić ściany styropianem lub płytami PIR ale nie wiem w którym miejscu ściany zamontować okna. Teoretycznie okna powinny zostać zamontowane w warstwie nośnej, tylko że wtedy bo dodaniu docieplenia płaszczyzna okna będzie oddalona od lica ściany o ponad 30 cm, co będzie wyglądać komicznie. Czy da się zamontować okna w warstwie osłonowej z cegieł żeby uniknąć tego problemu?   Z w/w wiąże się drugie pytanie: czy do warstwy osłonowej z cegły można przymocować ocieplenie?   Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Takie spalanie ma plusy i minusy, na plus to bezpieczniejsze spalanie drewna, na minus niestety z dużą stratą kominową, powietrze niebiorące udziału w procesie spalania wychładza kominek.     Szyber na kominie trzeba usunąć dla własnego bezpieczeństwa.   Procesy spalania paliwa reguluje się doprowadzaniem powietrza do komory spalania, a nie zmniejszaniem przekroju kanału odprowadzającym spaliny.    Powietrze pierwotne w palenisku powinno być podawane  u dołu z „pleców”  kominka.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku).    Powietrze wtórne powinno być podawane od wnętrza paleniska  na szybę wkładu.(Powietrze doprowadzone z zewnątrz budynku, czasami z pomieszczenia, w którym znajduje się kominek, zależne od budowy kominka).   Powietrze do paleniska nie powinno być podawane z wnętrza pomieszczenia to spora strata na ogrzewaniu.   Dno kominka powinno być pełne wyłożone szamotem, ściany boczne również, u góry  nad paleniskiem powinien wisieć  deflektor. Proszę sobie kupić i postawić.   Czujnik tlenku węgla (czadu) Kidde K10LLDCO LCD (10 lat bateria)    https://allegro.pl/oferta/czujnik-czadu-kidde-k10lldco-z-wyswietlaczem-lcd-12171431511?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=YzQxNjE1ZmItNGYxNS00Njk4LWE0MzUtYjYwNzA0YzNkMTExAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=bf605530-0a24-4b81-946b-75cf2d5cd1b8    
    • Napotkałem artykuł https://freelancehunt.com/pl/blog/jak-wystawic-fakture-vat-bez-wlasnej-firmy/. To pierwszy raz, kiedy dowiedziałem się, że nie jest obowiązkowe posiadanie JDG, aby wystawiać fakturę. Czy ktoś już korzysta z takiego rozwiązania? Mój budowlaniec zaproponował i nie wiem jak na to reagować
    • To dokładanie powinno wyglądać inaczej, żar przesuwasz na bok i układasz drewno, następnie masz dwa wyjścia, albo szufelką wsypujesz żar na górę wsadu bardziej od tylnej ścianki, drugi sposób to przysuwasz żar z boku drewna i spalasz go sposobem kroczącym.  Jak położysz polano na żar, to gaz drzewny się nie spali, tylko ucieknie kominem, a to spora strata w opale.  Ruszt jest zbędny, powoduje stratę w trakcie spalania drewna.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...