Skocz do zawartości

inteligentny dom


Dziadol

Recommended Posts

Napisano
Polecam ci użycie systemu takiego, który istnieje już jakiś czas (czyli został już przez kogoś sprawdzony) i równocześnie będzie jeszcze rozwijany, żebyś nie zastał za 5-10 lat na lodzie. Weź pod uwagę, że żadna elektronika nie będzie wieczna i kiedyś trzeba będzie ją wymienić na nową.
Tu chyba będziesz musiał się zdecydować na jakąś firmę i pod nią uszyć okablowanie, bo układanie kabli "na oko" może skończyć się fatalnie - nawet niepotrzebnym przepłaceniem w materiał.
Najlepszym rozwiązaniem będą peszle, w które zawsze można coś dociągnąć.
--
Ja rozpocząłbym od wyboru firmy i od nich uzyskałbym wycenę i projekt.
Chyba że lubisz eksperymenty :-)
No i oczywiście trzeba sobie odpowiedzieć na pytania:
"Co chcę uzyskać, czy na pewno jest mi to potrzebne i czy warto tyle za to zapłacić"
--
  • 1 rok temu...
Napisano
Cytat

No dobrze. Mam budynek 170m2. Jakiego systemu mam uzyć do tzw.Inteligentnego Budynku? Wiem że jest ich wiele i też trochę czasu upłynęło od tej wypowiedzi. Chciałbym żeby system był sprawdzony,pewny w działaniu i stosunkowo niedrogi - tzn.stosunek jakość/cena.
Bardzo proszę o podpowiedz. Na wiosnę chce ruszyć z okablowaniem, ale do tego czasu muszę wiedzieć co i jak !!!




Na tak ogólne pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy co chcesz automatyzować. Sterowniki PLC są dobre do sterowania urządzeniami elektrycznymi ale już z ogrzewaniem jest różnie - dużo zależy od tego jak masz zrealizowany układ grzewczy.
Kluczowe pytanie czy chcesz system kablowy czy radiowy ? Ma to ogromne znaczenie.
Mam system kablowy w domu letniskowym ale tylko dlatego że był kapitalny remont i było można zamontować okablowanie - wada to brak możliwości rozbudowy - zmiany. W tej chwili pewne drobiazgi zrobił bym inaczej n. pomiar temperatur.
Radiowy jest bardziej elastyczny np z-wave - czasami mogą być problemy z zasięgiem ale zakładając że zakładamy sterowanie roletami to problem jest rozwiązany ponieważ każdy sterownik rolet robi za przekaźnik sygnału i mamy pokryty cały dom włącznie z ogrodem. Ostatnia sprawa to czy masz jakieś podstawy aby zrobić to samodzielnie czy szukasz firmy która CI to zamontuje.
  • 2 lata temu...
Napisano
Cytat

Na tak ogólne pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy co chcesz automatyzować. Sterowniki PLC są dobre do sterowania urządzeniami



Zobacz sobie na sterowniki PLC https://plcstore.pl
Nadają się i do alarmu i do ogrzewania i do pomiarów i do sterowania domem.
  • 2 miesiące temu...
Napisano
ja polecam do sterowania domem komponenty przemysłowe sterowniki plc regulatory itp.
firma za inteligentny system gdzie jest wszystko bezprzewodowe wyliczyła mi 65 tys zl
zakup sterownika jaki mam wyszedł 4 tys zł do tego okablowanie szafa elektryczna materiał który w większości miałem z innych budów które
prowadziliśmy i własna robocizna wyszło dużo taniej niż propozycja bezprzewodowa i trzeba pamiętać że inteligentny dom zbudowany na komponentach znanych producentów zwłaszcza bezprzewodowych okrada się najszybciej

  • 3 tygodnie temu...
Napisano
W inteligentnych domach świetnie sprawdza się ogrzewanie na podczerwień. Można w prosty sposób nimi sterować ? wystarczy tylko zastosować termoregulatory. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że jest zdecydowanie bardziej oszczędne od klasycznego ogrzewania elektrycznego. Przede wszystkim straty są znacznie mniejsze, nie marnujemy energii na ogrzewanie powietrza.
Napisano
Cytat

W inteligentnych domach świetnie sprawdza się ogrzewanie na podczerwień. Można w prosty sposób nimi sterować ? wystarczy tylko zastosować termoregulatory. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że jest zdecydowanie bardziej oszczędne od klasycznego ogrzewania elektrycznego. Przede wszystkim straty są znacznie mniejsze, nie marnujemy energii na ogrzewanie powietrza.



Ogrzewanie promiennikami także powoduje podgrzewanie się powietrza. Energia przekazywana jest na jakąś powierzchnie a ta ogrzewa się i ogrzewa powietrze. Nie ma wiec mowy o tym aby nie marnować energii na ogrzewanie powietrza.

Pozdrawiam
Rafał

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...