Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Saubers

Uczestnik
 • Posty

  34
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

1 Neutralny

O Saubers

 • Ranga
  Początkujący
 1. Ciekawy motyw z tą nakładką. Na ile intensywne jest to oświetlenie? Przypuszczam że niewielkie, ale po domu poruszać się da... Widziałeś coś takiego w działaniu? Prawdę mówiąc nigdy o tym nie słyszałem. Ile trzeba dać za takie cudo? Może nie o coś dojechanego, czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zamiast czegoś dojechanego raczej może coś o czym nie piszą na każdej stronie z o IB. Jakiś nietypowy pomysł, tak jak na przykład z tymi nakładkami - już wiem coś nowego i będę się nad tym zastanawiał w dalszym etapie Co do kontaktów to w większości pomieszczeń chcę je założyć zaraz nad podłogą - kwestia pzyzwyczajenia. Wyjątkami są kuchnia, łazienka, dwa gniazdka w sypialni i jedno/dwa w dużym pokoju, gdzie planuję 50cm - powodem jest ch umieszczenie nad szafkami, plus kwestie bezpieczeństwa w łazience. Przełączniki wszystkie na ok 90cm.
 2. Vision ma już swoją bazę danych, więc to czego bym ewentualnie potrzebował jest. Ewentualnie, bo jak już wcześniej pisałem sam nie mam w planie RFID. Przykłady wypisałem na prośbę kolegi autorushd, bo temat IB rozpoznaję już od dłuższego czasu. To co sam mam w planie instalować to już inna kwestia. Ja też nie widzę w tym nic złego. Sam uważam że pogląd na działanie systemu w moim domu jest dobry i niewiele tam nadmiarowych "wodotrysków". Na te ostatnie można sobie pozwolić jeśli ma się do tego warunki. Mimo że sam nie jestem fanem rozwiązań tego typu, to uważam że jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, to tylko pozazdrościć i patrzeć jak działa całość Inną sprawą jest to, że jeśli ktoś ma dobry pomysł potrafi z czegoś co wydaje się zbędnym gadżetem wykombinować całkiem sprytny mechanizm. To mi się w IB podoba najbardziej - ma się całkowitą dowolność jeśli chodzi o wymyślanie funkcjonalności i ich modyfikację (to drugie pod kątem oprogramowania, kuć nikt nie będzie jak już instalacja położona). autorushd - możesz napisać co Ty ciekawego wymyśliłeś? Jakieś ciekawe rozwiązania które wpadły Ci do głowy.
 3. RFID - kontrola dostępu. Rozwiązań jest wiele, ja podam to które sam znam. Najlepiej się to sprawdza w biurach, ale w domu jak już pisałem też można pokombinować jeśli ma się taką potrzebę. Masz sobie sterownik który umieszczasz przy drzwiach. Do sterownika podłączasz max dwa czytniki - jeden od zewnątrz drugi od wewnątrz drzwi. Do czytnika przykładasz tag (jakiś brelok, karte, "zegarek") i w tym momencie sterownik wie z kim ma do czynienia. W zależności od tego jak się go skonfiguruje może potem wysterować jedno z wyjść (elektrozamek w drzwiach i/lub jakieś wyjścia cyfrowe). Taki sterownik musi mieć pamęc w której przechowuje bazę danych użytkowników, a raczej tych tagów. Dodatkowo definiuje się co ma robić jeśli nie ma połączenia z systemem, komu ma otwierać (po to ta baza), komu nie, a komu zapalić tylko lampkę, itd. Jeśli połączenei z systemem jest, to można kombinować wszelkie wariacje związane z logiką działania. To taki podstawowy zamysł, ale stosuje się to bardzo szeroko - parkingi, baseny, szlabany - wszędzie tam gdzie przydaje się identyfikacja z breloka. Co się z tym potem zrobi zależy od tego co sobie wymyślisz. Od kontroli czasu pracy w biurze, przez listę samochodów na parkingu, aż po rozwiązania w domu. W tym ostatnim można fajnie pokombinować z "obsługą" domownika w zależności od tego kto się odbije. W necie znajdziesz pełno przeróżnych rozwiązań z tym związanych. @banzai - nie mam w planie używać PLC, pisałem już kilka razy wyżej że zakładam system właśnie z centrala na PC Czy wykorzystam to się okaże. Staram się podchodzić od tego tak, żeby wprowadzać rozwiązania których jestem pewien że się przydadzą. No może kilka to "wodotryski", ale czasem i wodotrysk cieszy.
 4. "nieszczęsne" bo tyle je wałkowaliśmy Z funkcjonalności które ostatnio udało mi się zaplanować: - Tą uważam za jedną z ważniejszych - czujnik temperatury/czujka ppoż w okolicach kuchenki i elektrozawór do gazu. Wcześniej myślałem że takie rozwiązania są bardziej reklamowe (jak to wyłączanie żelazka wspomniane wcześniej), ale po ostatnich przeżyciach kolegi stwierdziłem że to pierwsza rzecz którą instaluję. Dla zainteresowanych krótka hiostoryjka: Wrócił kolega do domu, nastawił sobie frytki i poszedł oglądać tv. Przed tv zasnął, a frytki się robiły i robiły. Gdyby nie sąsiad to by się zaczadził zanim zdążył by się usmażyć. - Programowe wykrywanie ruchu w kamerze - bardzo fajna sprawa, chociaż nie każdemu może przypaść do gustu. Obraz można podzielić na różnego rodzaju i kształtu obszary, w których ruch będzie wykrywany z róźną czułością lub w ogóle. W efekcie mamy połączenie monitoringu z czujką ruchu i możliwość bardzo precyzyjnego określenia na jaki ruch i w jakich obszarach obrazu system ma reagować. Czyli np ustawiam kamerę przed domem. Obszar obrazu w którym widać podwórko reaguje na ruch, obszar obejmujący ulicę już nie, itd... - Sekwencje. Czyli np. podjeżdżam do domu, RFID wykrywa że to ja, otwiera bramę i zapala światła na podjeździe jeśli to noc. Jeśli podjadę pod garaż, otworzy się brama, jeśli zaparkuję na podjeździe, zapala się światło przy chodniku. Powinny to być właśnie sekwencje, żeby uniknąć sytuacji w których np chodzę przed garażem w ciągu dnia, a tu brama otwiera się nie wiadomo po co. Takie zaplanowanie sekwencji może być całkiem wygodne i jeśli chodzi o mnie to prawdopodobnie może sprawiać niezłą frajdę - Tu akurat nie mój pomysł i nie mam w planie stosować, ale wydaje mi się sensowne - RFID w domu. Nawet nie po to żeby stosować tzw kontrolę dostępu, bo moim zdaniem w domu to pomyłka, ale np żeby system wiedział kto wszedł i na tej podstawie reagował. Np: Jeśli ma się dziecko, dajemy mu taki breloczek z tagiem i po każdym przyjściu ze szkoły (jak już otworzy drzwi tradycyjnym kluczem) musi się odbić w RFID. W przeciwnym wypadku ni będzie prądu w gniazkach. Jak już się odbije i system pozna że to młode, to uruchomi tylko część gniazdek (np nie włączy zasilania kuchenki, pralki, malaksera czy innego sprzętu którym może sobie zrobić krzywdę). - Tygodniowe sterowanie roletami (lub czym innym, zależy kto co wymyśli). W tygodniu kiedy wstaję do pracy o 6 rolety otwierają się właśnie o tej godzinie, a w weekend np o 9. Na razie wystarczy, w wolnej chwili coś dopiszę. Mam nadzieję że coś Ci podpasowało, albo wpadłeś czytając na jakiś pomysł. Ja bym prosił o rewanż i napisanie co Ty fajnego masz w planie
 5. W sumie mam sporo pomysłów, chociaż część jest pewnie dosyć oklepana. Tak czy inaczej mam zaplanowane mniej więcej co jak ma działać i jest tego sporo. Pytasz o funkcjonalność a propos tych nieszczęsnych gniazdek, czy ogólnie?
 6. Myślę że tak czy inaczej nie zrezygnuję z tych gniazdek - przynajmniej z części. Ale tą kwestię mamy już chyba obgadaną. Dzięki za wszelkie sugestie i wskazówki. Jak by mnie naszły jeszcze jakieś pytania to znowu napiszę. Tak, widziałem ten sterownik i trochę już o tym poczytałem jakiś czas temu. Na początku nawet się trochę napaliłem, ale jak przeszło mi. Rozwiązanie wygląda nieźle, ale po 1 jest całkiem nowe i nie wiadomo ile pociągnie. Jak coś pójdzie nei tak to gwarancja i tym podobne sprawy pójdą w niepamięć. 2 - na razie ma jeszcze mało możliwości. Nie podłączę do tego monitoringu, modemu gsm itd. Przypuszczam też że programowanie takiego sterownika do najłatwiejszych nie należy. Czy któryś z kolegów ma może pojęcie o sterowaniu ogrzewaniem? Elektrozawory i te sprawy?
 7. Z czego wynikają takie przekłamania? Wejścia izolowane optycznie akurat są, więc nie ma problemu. Swoja drogą to dlaczego muszą być właśnie takie? Wygląda na to że instalacja się trochę skomplikuje... A już na pewno dojdzie sporo kabla. Zastanawiam się czy faktycznie potrzeba tych przekaźników bistabilnych. Albo inaczej - czy są potrzebne we wszystkich wypadkach. Wydaje mi się, że sterowanie obwodami gniazdek kończy się zazwyczaj tak, że przez większość czasu obwody są załączone. Wyłącza się je tylko w jakiś tam wyjątkowych sytuacjach. Może wystarczą przekaźniki NC? Tylko tam gdzie to niezbędne podrzucił bym bistabilne. Podobnie będzie z obwodami oświetlenia. Zaczynam się też zastanawiać czy koszty zabawy z tymi przekaźnikami bistabilnymi nie będą większe niż oszczędności związane ze zużyciem energii. Co prawda z czasem będzie to działało na ich korzyść, ale nachodzą mnie wątpliwości. Tak poza tematem przekaźników - co myślicie o sterowaniu systemem z androida?
 8. Na czynnik ludzki nawet najlepsze instalacje nie mają odporności Hmm z tymi przekaźnikami bistabilnymi może być problem. dodawanie kolejnego kabla kontrolnego trochę skomplikuje sprawę. Trzeba je to jeszcze podłączyć do wejścia cyfrowego, bo chciał bym mieć w systemie info o aktualnym stanie. Zastanawiam się czy będę mógł polegać na kontroli stanu przekaźnika bez przewodu pomiarowego. W systemie który planuję zakładać jest możliwość definiowania odpowiednich zmiennych. Każde wysterowanie przekaźnika zmieniało by wartość zmiennej na stan przeciwny. Biorąc pod uwagę fakt że chcę żeby wszystko przechodziło przez w.w. system (wszystkie przyciski, przekaźniki itd), raczej nie powinny wystąpić żadne przekłamania. FATEK mnie nie dotyczy, mam w planie Vision BMS. Radę zapamiętam, tam są przekaźniki 3A.
 9. Ok, chyba jednak źle zrozumiałem kolegę. Dlatego prosiłem o rozwinięcie, bo nie byłem pewien czy chodzi o sam zamysł podziału systemu na moduły, czy o instalowanie modułów w puszkach itd. Co do puszkowych rozwiązań to nie mam na tyle wiedzy żeby dyskutować, ale wydaje mi się że jeśli takie urządzenie jest przeznaczone do puszki, to takie rzeczy jak brak chłodzenia są wzięte pod uwagę. Chociaż nigdy nie wiadomo co am ludzie chcą wcisnać Może i 30 takich urządzeń już pobiera dużo prądu, ale żeby PLC realizowały tyle funkcji co tych 30 modułowych, musiało by ich też być, więcej. Myślę że ostatecznie wyjdzie na to samo. Przekaźników nie mam zamiaru wsadzać do puszek, jak już to szyna i do rozdzielni. Żeby było jasne - nie jestem zwolennikiem chowania wszystkiego po puszkach, raczej odwrotnie Dzięki za info ze stycznikami, pooglądam sobie i zobaczę co jest ciekawego. Z tym osiadaniem domu i pekaniem ścian to już chyba lekko przesadzone. Idąc tą myślą można by w ogóle nic nie instalować, bo i tak się zepsuje.
 10. -Możesz rozwinąć? Masz na myśli to, żeby stosować jedno urządzenie z wieloma wejściami/wyjściami zamiast kilku modułów? Może się mylę, ale z tego co wiem to takie pojedyncze moduły prądu pobierają niewiele. A w ten sposób można by uprościć instalację. Napisz proszę dlaczego uważasz że powinno się unikać takich rozwiązań. - Zawsze można (w zasadzie to nawet taka jest chyba idea) jeden obwód 16A podzielić na kilka mniejszych rozgałęzień które będą obsługiwane przez pojedyncze przekaźniki. Ja bym tak łatwo nie rezygnował ze sterowania gniazdkami, można na tym sporo zdziałać. Zresztą idąc za tym można by równie dobrze rezygnować ze sterowania oświetleniem, bo też przechodzi to przez przekaźnik.
 11. Zgadzam się z autorushd - jeśli w jakikolwiek sposób chcemy sterować światłem, to trzeba mieć możliwość sterowania zarówno z przycisku jak i jak ktoś chce na wszelkie inne sposoby (pilot, telefon, czujka ruchu itd.). To na ile jest to "intymne" to już kwestia indywidualna. Jak dla mnie jeśli podejdzie się do planowania logiki działania domu sensownie, to można fajnie połączyć zarówno załączanie obwodów oświetlenia z przycisków jak i z "automatu". Ustawienia zawsze można pozmieniać jeśli dojdę do wniosku że obecne działanie mi nie pasuje, więc żadna to zmora. Po co sterować obwodami oświetlenia z przekaźników? wypisałem wyżej już kilka przykładów, można by ich podać jeszcze więcej - wszystko kwestia pomysłu. Oczywiście musi to być praktycznie a nie sztuka dla sztuki. I tak jak napisał m_f - zawsze można stwierdzić, że pstryczek na ścianie ma zapalać oprócz światła jeszcze muzyczkę, albo otwierać rolety, bramę garażu, albo jeszcze jeden obwód oświetlenia. Mi osobiście właśnie to w IB podoba się najbardziej - jeśli raz położy się dobrą i przemyślaną instalację, można z nią potem działać cuda - zmieniać, dopasowywać do aktualnych wymagań i kombinować w każdą stronę Symulacja obecności - tak, myślę że niejeden złodziej jest taki głupi. Sekwencje symulacji potrafią być całkowicie losowe, więc niełatwo się zorientować że to symulacja. Oczywiście że bardziej rozgarnięty włamywacz zorientuje się jeśli będzie chciał, ale jeśli odstraszy to chociaż część z nich, to warto. Alarm i security swoja drogą - jedno drugiego nie wyklucza. Jeśli już mamy sensowną instalację IB to trzeba korzystać z wszystkich jej możliwości.
 12. Trochę mnie tu nie było, a że poruszono kilka kwestii które mnie interesują, więc trochę swojego naskrobię. W temacie sterowania światłem - wszystko zależy od tego jakie mamy oczekiwania i wyobraźnię. Sterowanie oświetleniem za pomocą elektroniki na zasadzie chodzenia z telefonem, lub podłączenia przełącznika do systemu który zrobi to samo co przełącznik w tradycyjnej instalacji (bez dodatkowej logiki działania) faktycznie mija się z celem. Ale jeśli dodać do tego kilka pomysłów, można zrobić całkiem praktyczną funkcjonalność. 1 - Wspomniana wyżej symulacja obecności - ma swoich zwolenników i przeciwników - ja uważam że w połączeniu ze sterowaniem sprzętem RTV (telewizor, wieża itd..) może skutecznie odstraszyć włamywacza, a przynajmniej ich część, co już jest pewnym sukcesem. Do tego można by dołożyć włączanie wszystkich świateł przy wykryciu naruszenia itd. 2 - Sterowanie światłem "na co dzień" można też rozwiązać na kilka sposobów, sam dużo się nad tym nakombinowałem. Np: jeśli chcę tak jak do tej pory w ciągu dnia załączać światło przełączniem dzwonkowym, to podłączam go do systemu i działa to tak jak tradycyjna instalacja. W trybie nocnym mogę dodać do tego sterowanie z czujek ruchu - wstanę zaspany i nie szukam włącznika, tylko po wykryciu ruchu światło zapala się samo i razem ze mną "podąża" przez kolejne pokoje za potrzebą. Do tego można dołożyć kolejne rzeczy - jeśli zainstaluję kamerę wykrywającą ruch w odpowiednich strefach obrazu i ściemniacz oświetlenia, to nie dość że uniknę sytuacji zapalenia światła kiedy przewracam się w nocy w łóżku, to przy zapaleniu nie zostanę oślepiony, bo natężenie oświetlenia będzie się zwiększać powoli. 3 - Takich przykładów można by wymyślać dużo więcej, tak jak mówiłem - zależy to od wyobraźni i upodobań osobistych. Odnośnie sterowania telefonem /WWW - Takie połączenia są szyfrowane i tak jak zostało wspomniane wyżej zabezpieczane hasłem. Jedynym mankamentem jest to, że faktycznie nie należy zostawiać telefonu z wbitym hasłem, ale to już kwestia pomyślunku właściciela Jestem w domu - mam wbite hasło, wychodzę - wylogowuje się. Jak już nie daj boże zgubię telefon to zmieniam hasło i tyle. Jedno jest pewne - telefon z hasłem jest bezpieczniejszy niż pilot, który hasła raczej nie miewa... Podgląd kamer z telefonu i www to kolejna kwestia sporna - jak ktoś ma dzieciaki i lubi sprawdzić czy nic nie przekombinowały to czemu nie. Albo siedząc w ogrodzie podejrzeć w telefonie czy obiad się nie pali na kuchence Na czas obecności gości faktycznie wyłączał bym podgląd - kwestia zdrowego podejścia do wszystkiego.
 13. W sumie to ściem wielkich nie ma, ale popatrz na panele Nexo, nie widziałem innych niż 8,4 cala, to dość małe. Wygodne, ale małe, a powiem, że z tymi dotykowymi panelami to różnie bywa, klikasz tu, a skaczesz tam. W Visionie panel możesz mieć dowolnej wielkości. Ciekawe, czy można podłączyć więcej domofonów do Nexo i czy da się oglądać obraz z kilku kamer jednocześnie. Wiesz, coś takiego, że widzisz jak ludzik idzie korytarzem i wchodzi do garażu. Uważaj na pewno na centralkę alarmową, trzeba wiedzieć, czy można podłączyć do Hexo taką certyfikowaną. Wiem, że do Vision można podłączyć Satela. Jak masz certyfikowany system alarmowy, to dostajesz zniżki na ubezpieczeniu.
 14. Widzę, że jesteś na podobnym etapie jak ja jakiś czas temu Robiłem podobne rozeznanie i w zasadzie rozważałem podobne systemy do tych których wyminiłeś (oprócz Homeiq, ten odpadł jak już znalazłem Vision). U mnie był Nexwell, Vision, Xcomfort i coś jeszcze... jak mi się przypomni to napiszę. Xcomfort odpadł ze względu na ograniczenia - jest jak na razie mało rozbudowany. Ale jeśli Tobie będzie odpowiadać jego zakres to wziął bym na Twoim miejscu pod uwagę. Nexwell ze względu na to, że natknąłem się na parę marketingowych ściem Ale to kwestia indywidualna. Vision najbardziej mi podpasował i na niego się zdecydowałem. Jak byś miał jakieś pytania co do tych systemów, to mogę Ci odpowiedzieć to co będę wiedział, ale jak łatwo się domyślić najwięcej wiem o tym ostatnim.
 15. Proszę bardzo Sam nie miałem zaufania do obsługi przez pc więc zainteresowałem się tematem już jakiś czas temu: PC mimo wszystko ma dużo większą moc obliczeniową niż plc czy cokolwiek innego. Są procesy produkcyjne, których PLC nie są w stanie obsłużyć. Może i są niezawodne, ale z mocą obliczeniową jest kiepsko. Przykład 1: Produkcja chipsów Gotowe chipsy idące na taśmie są sprawdzane pod kątem czarnych plam itd. Proces jest realizowany w oparciu przez analizę obrazu, do czego używa się właśnie PC, bo PLC nie da rady. Przykład 2: Bankomaty. Jak poczytać i zgłębić troszkę sprawę, to większość bankomatów działa na PC. Trzeba też założyć, że do obsługi poważnych systemów, tak jak system IB nie używa się kompa z którego korzystamy na co dzień, tylko mamy specjalnie przeznaczoną stację, tylko do tego celu. Jeśli jest to dodatkowo komp z odpowiednimi podzespołami typu server, to nic mu się nie stanie. Pewnie że nie - jesteś w końcu konkurencją dla nich m_f: A jak wygląda sprawa pociągnięcia skrętki na większą odległość? Nie będzie problemów z zanikiem napięcia 24V? Jak nie to sam bym skopiował pomysł...
×
×
 • Utwórz nowe...