Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam, bardzo proszę o radę... Mam dom prawie 100 letni, który stoi i nic mu nie dolega... Planuję rozbudowę mam już zgodę na zagospodarowanie terenu. Zrobiłam badanie gruntu.. I jest piach, glina itp problem zaczyna się na 3 m gdzie jest namul gliniasty i dalej piach potem humus.. Konstruktor proponuje pale lub wymianę gruntu. Czy ja muszę robić tak ogromna dziurę na 4m? Czy można na tym postawić poprostu płytę? 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakie są w końcu kolejne warstwy gruntu? Licząc od powierzchni terenu:

- humus (ziemia urodzajna) - jaka grubość warstwy?;

- piasek - do 3 m grubości;

- namuł gliniasty - jaka grubość warstwy?

- znowu piasek?

Bo  się pogubiłem czytając opis.

Nie znam dokładnie warunków tej działki, ale jeżeli do 3 m jest piasek, to nie widzę uzasadnienia żeby komplikować sposób wykonania fundamentów. O ile w planie nie ma zrobienia piwnicy. Fundament będzie sięgał ok. 1 m poniżej poziomu terenu. Zostają jeszcze 2 m nośnych warstw. O ile dobrze rozumiem opis.

Jak posadowiony - na jaką głębokość - jest ten istniejący budynek?

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że trudny grunt (pył) zaczyna się co najmniej 2 m poniżej poziomu terenu. Czym projektant w takim razie motywuje propozycję budowy na palach lub w wymiany gruntu?

Nie znamy dokładnie sytuacji i nie wiemy co ma zostać wybudowane. Jednak wykonanie płyty fundamentowej prawdopodobnie będzie znacznie łatwiejsze.

Z kolei wzniesienie budynku z drewna oznacza mniejsze obciążenie gruntu. Co w tej sytuacji jest korzystne.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś robiłam drugi raz badanie i wychodzi, że jest np poniżej 2m trochę namułu czyli 0 nosnosci, a w drugim otworze jest namul dopiero na 3,3m, gdybym robiła odwierty tylko 3m to nikt by może nie wiedział co tam jest, ale projektant chciał na 6m. Konstruktor uważa, że nie da się tego inaczej obliczyć bo namul może osiąść i dom wtedy też. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Lauralena88 napisał:

Dom to bliźniak połączony z 3 innymi budynkami, chcemy go rozbudować o 100 parę metrów. Fundamentu około 55m2 i reszta na 1 p. Więc wykopy pod domem na 5m odpadają. 

Jak piętrowy to jednak radzę skorzystać z rady konstruktora.

W ziemi bywa tak czasem, że grunt nośny się raptownie kończy, dlatego robi się badanie. 

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry, bardzo proszę o pomoc w zrozumieniu przepisów ppoż. Planuję budowę domu jednorodzinnego na wąskiej działce, w granicy wybudowany jest sąsiad (budynek mieszkalny, 3 kondygnacje nadziemne) – ściana w granicy jest pełna, bez okien, ale nie jest ścianą ogniową. Wiem, że nie mogę od strony sąsiada postawić ściany z oknami, bo musiałabym odsunąć się o 8m, a na to nie pozwala już szerokość mojej działki.   Wariant 1: Przyklejam się do sąsiada garażem – ta część domu byłaby niska, o wiele niższa niż dom sąsiada – tylko jedna kondygnacja + dach dwuspadowy. Jak miałaby wyglądać w takim przypadku ściana ogniowa? Czy wystarczy wyprowadzić ją 30cm ponad dach (+oczywiście materiały niepalne)? Czy dach też musiałby spełniać jakieś dodatkowe wymagania oprócz pokrycia nierozprzestrzeniającego ognia?   Wariant 2: Nie przyklejam się do ściany sąsiada. Buduję dom w odległości ok. 3-4m. Dom byłby również budynkiem niższym niż dom sąsiada – 2 kondygnacje nadziemne. Spadek dachu byłby w stronę sąsiada. Jak w tym przypadku musi wyglądać ściana ogniowa? Czy obowiązkowe jest wyprowadzenie tych 30cm ponad dach i 30 cm do przodu od lica muru ściany sąsiedniej? Jeśli cały mój dom byłby wysunięty o 30-50 cm do przodu względem domu sąsiada, to czy załatwi to sprawę wysunięcia ściany ogniowej o tych 30cm od lica muru? Jeśli spadek dachu miałby być w tę stronę, to czy wystarczy by ściana spełniała materiałowo warunki ściany ogniowej  (bez wyciągania jej ponad dach) i dodatkowo ta połać dachu spełniałaby jakieś warunki ppoż? Czy można w takiej sytuacji zrobić okap i jakoś go zabezpieczyć?
  • Nie od spodu jest równiutko. Tak jak powiedziałem, niecka była widoczna już następnego dnia przy podlewaniu a przecież pod spodem był szalunek. Nie, ale pokorą przyznaję że mało widziałem dlatego pytam:)
  • Popatrz na poprzednie posty (temat założony dawno dawno temu). Było o rożnym oświetleniu. A solarne jest dobrym rodzajem ogrodowego oświetlenia dekoracyjnego - takie tez bywa potrzebne.   
  • Wybierając narzędzia, warto się do nich „przymierzyć” i dopasować je do własnych możliwości fizycznych, bo ich wymiary oraz ciężar bywają bardzo różne. Niektóre produkowane są z lekkiego tworzywa, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Najlepiej wybierać te ergonomiczne, pozwalające zredukować wysiłek podczas pracy. Projektowane są one tak, by minimalizować obciążenie kręgosłupa oraz powstawanie odcisków na dłoniach. Warto postawić na ich jakość i zainwestować w narzędzia z wyższej półki.  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...