Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Recommended Posts

Witam, sprawa wygląda następująco planuje rozebrać starą podłogę w pokoju, deski na stropie betonowym,  w budynku jednorodzinnym, i zrobić nową. Pod stropnem jest piwnica gruntowa, przez co myślę jest pleśń w domu, chce się tego problemu pozbyć. Mam kilka pytań co do tego przedsięwzięcia.

Myślę zerwać stare deski do gołego betonu, na to folie przeciw wilgoci na folie, dwie warstwy styropianu warstwy na zakładkę położone, dylatacja dookoła, na to wylewka tu pytanie ile cm 5 wystarczy? A na to wszystko panele. Może też od spodu stropu czyli w piwnicy dać styropian 10cm. Proszę o rady, uwagi. 

Pozdrawiam Damian

Gość mhtyl
3 godziny temu, damian.smolenski@spoko.pl napisał:

Myślę zerwać stare deski do gołego betonu, na to folie przeciw wilgoci na folie, dwie warstwy styropianu warstwy na zakładkę położone, dylatacja dookoła, na to wylewka tu pytanie ile cm 5 wystarczy? A na to wszystko panele. Może też od spodu stropu czyli w piwnicy dać styropian 10cm. Proszę o rady, uwagi. 

Pozdrawiam Damian

Kolejność warstw jaka wymieniłeś jest prawidłowa z tym że ja bym Ci proponował dać folie 2X a na ułożony styropian dać folię po to aby wylewka nie powłaziła w styropian i nie zawilgotniała styropianu. Od spodu, od piwnicy nie dawał bym styropianu. Grubość wylewki tez odpowiednia, chyba że chcesz zrobić podłogówkę to wtedy musiałbyś zrobić 7-8 cm.

Jeszcze pozostaje kwestia wysokości pomieszczenia jaka zostanie po wykonaniu wylewki wraz ze styropianem.

14 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Przyjęte rozwiązanie nie gwarantuje likwidacji zawilgocenia (pleśni) jeśli nie ma skutecznej  hydroizolacji na ścianach piwnicy. Wtedy konieczne będzie również osuszenie murów odpowiednio dobraną metodą.

Może być np. iniekcja krystaliczna https://budujemydom.pl/irbj/porady/91338-jak-osuszyc-mury-po-zimie-metoda-iniekcji-w-czterech-krokach

391701-31cc-970x0_suchy-mur-fot-ultramen

10 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Przyjęte rozwiązanie nie gwarantuje likwidacji zawilgocenia (pleśni) jeśli nie ma skutecznej  hydroizolacji na ścianach piwnicy. Wtedy konieczne będzie również osuszenie murów odpowiednio dobraną metodą.

No z pewnością nie ma tam dobrej hydroizolacji. Więc co mi zostaje z tym zrobić

Gość mhtyl
25 minut temu, damian.smolenski@spoko.pl napisał:

Pleśń wychodzi na ścianach od podłogi, a także podłoga jest cała w wilgoci. Piwnica gruntowa, miałem na myśli piwnice która jest zanurzona na jakieś 130 cm w ziemie.

Wilgoć nie wychodzi jak to nazwałeś od piwnicy tylko dlatego że nie masz na bank zrobionej izolacji poziomej oddzielającej fundamenty od ścian domu a i zapewne ściany piwnicy nie są zaizolowane i stad ta wilgoć.

43 minuty temu, damian.smolenski@spoko.pl napisał:

Pleśń wychodzi na ścianach od podłogi, a także podłoga jest cała w wilgoci. Piwnica gruntowa, miałem na myśli piwnice która jest zanurzona na jakieś 130 cm w ziemie.

Byc może nie wietrzysz tej piwnicy, może nie ma wentylacji nawiewnej i wywiewnej?

A czy jet tam okresowe zalewanie piwnicy wodą opadową, jaki jest poziom wody gruntowej?

Dnia 11.06.2020 o 20:09, zenek napisał:

Byc może nie wietrzysz tej piwnicy, może nie ma wentylacji nawiewnej i wywiewnej?

A czy jet tam okresowe zalewanie piwnicy wodą opadową, jaki jest poziom wody gruntowej?

To bardzo stary dom piwnica jedyna jej wentylacja to okno takie małe, wody gruntowe sa bardzo bogate przy domu lecz piwnicy nie zalewają.

Dnia 11.06.2020 o 19:50, mhtyl napisał:

Wilgoć nie wychodzi jak to nazwałeś od piwnicy tylko dlatego że nie masz na bank zrobionej izolacji poziomej oddzielającej fundamenty od ścian domu a i zapewne ściany piwnicy nie są zaizolowane i stad ta wilgoć.

Tak nie ma ani tego, ani tego.

Gość mhtyl
4 minuty temu, zenek napisał:

No to albo izolacja piwnic - albo dreny, jeśli jest gdzie odprowadzić wody.

Dreny  + odpowiednia wentylacja piwnic.

Nie albo tylko to i to, czyli drenaż i izolacja bo jak odkopie fundamenty aby zrobić drenaż to i zaizoluje od razu. Z tym że izolacje pionowa zrobi bez większego problemu, z izolacją  poziomą będzie trochę trudniej, sam tego nie zrobi.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady   Witam. Chodzi o komin wentylacyjny w układzie dwurzędowym. Otwór do kanału został przebity na polecenie kominiarza na przestrzał. W łazience jest piec gazowy z zamkniętą komora spalania. Wiem, że jak kanały są w jednym rzędzie obok siebie to robi się wyloty w bocznych ściankach, a w układzie dwurzędowym obok siebie powinny być w górę wyprowadzone - każdy osobno. Z kanału zasysa mi powietrze do łazienki, czuję nikotynę i zapachy z łazienki sąsiada. Kominiarz mówi, że jest ok. Nie wiem co robić. Nadzór ignoruje problem i mówi, że to nie ich sprawa. Kominiarz mówi, że jest ok, a ja szmatami musiałem zatkać wentylację.   Będę wdzięczny za wszelkie sugestie
    • Bez bliższych informacji o konstrukcji ścian i użytych materiałach  trudno wskazać jakie zabiegi pozwolą na uniknięcie zawilgocenia konstrukcji ścuian i podłóg. Wskazane jjest przeprowadzenie ekspertyzy na miejscu.
    • Czy ten problem jest tylko z jednym grzejnikiem, czy kilkoma w instalacji? Być może przepływ wody w grzejniku jest nadmiernie zdławiony? Może to być zła nastawa wstępna zaworu pod głowicą termostatyczną, nadmiernie przymknięty zawór na powrocie (ew. na rozdzielaczu) albo jakieś ograniczenie przepływu spowodowane np. nagromadzeniem osadów pobliżu zaworów.  Być może też po prostu zbyt niska nastawa (bieg) pompy obiegowej i przez to zbyt mały przepływ. To akurat najłatwiej sprawdzić.  
    • Bloczki z ozdobną fakturą to ciekawe rozwiązanie. Podmurówkę często buduje się z takich samych materiałów, które nadają się na ogrodzenie murowane lite (kamien, cegła, bloczki). Warto jednak, by materiał nawiązywał wyglądem np. do cokołu budynku.
    • Zmniejszenie przepływu zmniejsza moc grzejników. Wtedy spada średnia temperatura grzejnika, bo temperatura zasilania jest ta sama, ale obniża się temperatura powrotu. Przecież właśnie to zjawisko wykorzystujemy używając zaworów i głowic termostatycznych na grzejnikach. Do sprawdzenia lub zmiany jest kilka rzeczy. Jaka jest temperatura na powrocie z grzejników? To można przynajmniej w przybliżeniu sprawdzić używając termometru przylgowego założonego na rurce powrotnej.  Czy podłogówka grzeje wystarczająco? Czy po zamknięciu przepływu przez podłogówkę temperatura grzejników rośnie?  Jeśli tak to czy przepływ przez grzejniki nie jest nadmiernie zdławiony przez nastawy wstępne zaworów lub samą konstrukcję grzejnika? Po zdjęciu głowicy widać jaka jest nastawa wstępna zaworu. Ewentualnie przepływ może być zdławiony zaworem na powrocie z grzejnika. Po zdjęciu nakrętki na zaworze regulujemy go kluczem imbusowym (6-kątnym). Na którym biegu pracuje pompa c.o.? Wymuszenie szybszego przepływu może pomóc. Jeżeli zmiana przepływu nie wystarczy, to pozostaje podniesienie temperatury wody w obiegu. Za maksimum dla ogrzewania podłogowego uznaje się 55°C. Ale nawet podniesienie jej z 45 do 50°C powinno dać odczuwalną różnicę.   
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...