Skocz do zawartości

Recommended Posts

Napisano

Chciałbym wykonać zadaszenie tarasu z drewna. Taras ma wymiary 6,60mx4m. Wysokość przy ścianie budynku wynosiłaby 2,7m. Ile belek i o jaki przekrojach użyć ? Jakie przekroje krokwi ? Na konstrukcji drewniane byłby poliwęglan komorowy lub zwijana tkanina. Jakie drewno - lite czy klejone ? Wszelkie porady mile widziane.

Napisano

Na wstępie trzeba rozrysować taras, zastanowić się nad konstrukcją wsporczą (na wzór altan lub innych zadaszeń). Od ilości słupów będzie zależała ilość kolejnych elementów, ich przekroje, wzmocnienia, elementy wsporcze, usztywniające. Z tego zrobi się mały ganek o powierzchni rzutu prawie 30 m2 (26.4 m2 dokładnie). Podpatrz rysunki altan u znajomych, sąsiadów lub w firmach, które sie tym zajmują profesjonalnie. Możesz też zastanowić się nad zadaszeniem z płótna, funkcjonującym tylko w sezonie. To już tak chyba częściowo poza tematem jako ciekawostka. 

https://budujemydom.pl/irbj/aktualnosci/91154-markiza-pergola-dla-komfortowej-ochrony-przed-sloncem-deszczem-i-wiatrem

391011-85de-970x0_markilux-pergola-07.jp

  • 6 miesiące temu...
Napisano

Solidne stałe zadaszenia z konstrukcją drewnianą lub metalową są solidniejsze i dużo lepiej spełniają oczekiwania inwestorów, niż zadaszenia sezonowe.

Zimą chronią przed śniegiem meble i inne sprzęty.

Na konstrukcję używa się drewna litego i klejonego. Ważne, aby drewno było zdrowe, wytrzymałe i zaimpregnowane, najlepiej przemysłowo. Do budowy należy używać zabezpieczonego już budulca. W trakcie eksploatacji trzeba go co kilka lat konserwować.

W przypadku domów o nowoczesnej, prostej bryle, do tarasu na ogół dobudowuje się zadaszenie z metalowym szkieletem ze stali bądź aluminium. Elementy są malowane proszkowo na dowolny kolor. Taki daszek może być wygięty w łuk.

 

 

  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Właśnie planuje wiosną-latem zrobic zadaszenie nad tarasem. 

Zastanawiam się nad zadaszeniem z poliweglanu, ale nie jestem pewna czy się do końca sprawdzi w mocno nasłonecznionym miejscu. 

Napisano

Płyty z poliwęglanu nie zapewniają szczelnej bariery dla promieni słonecznych. Niemniej jednak rozpraszają je i dają poczucie komfortu osobom wypoczywającym na tarasie. Jeżeli zależy nam na znacznym zacienieniu, możemy zastosować płyty dymione.

Poliwęglan wybierany jest przez wielu inwestorow. Jest lekki i elastyczny. Nadaje się zarówno na konstrukcje drewniane, jak i metalowe.

 

Napisano

Poliwęglan pewnie by się w takim razie sprawdził. Biore pod uwagę jeszcze zrobienie jakiegoś  nieprzezroczystego daszka, bo miejsce jest bardzo słoneczne. 

Napisano

Nieprzezroczyste poszycie można wykonać z blachy lub gontów bitumicznych. Oprócz tego, że będzie wyglądać masywniej i stworzy głębszy cień na tarasie, to może znacznie ograniczyć ilość światła wpadającego do domu przez tarasowe przeszklenia.

Pod gontami bitumicznymi konieczne jest ułożenie sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych. Pod blachę wystarczą łaty i kontrłaty.

 

Napisano
2 godziny temu, Lucy75 napisał:

Poliwęglan pewnie by się w takim razie sprawdził. Biore pod uwagę jeszcze zrobienie jakiegoś  nieprzezroczystego daszka, bo miejsce jest bardzo słoneczne. 

Skoro jest słonecznie, a daszek ma być stały i nieprzeźroczysty  - to zastanów się nad panelami fotowolt. jako element zadaszenia - nawet gdzies widzialem taki panele jako krycie dachu.

6.60 x 4 m to razem z "okapami" całkiem dużo miejsca na "elektrownię".

Napisano

Bardzo dziękuje za rady. Chodzi raczej o zwykłe zadaszenie bez paneli. Choć to to ciekawa opcja. znajomi mają, ale są głośne, gdy pada duzy deszcz. 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...