Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Mamy mały problem. W październiku 2019r. zakupiliśmy działkę z warunkami zabudowy z listopada 2015r. Załącznikiem do warunków jest postanowienie uzgodnieniowe Dyrektora RZGW, w którym mowa jest, iż nasza nieruchomość leży na obszarze narażonym na zalanie w przypadku zniszczenia lub uszkodzenia wałów przeciwpowodziowych, lecz nie ma tam zakazu budowy. W styczniu 2020 r. warunki zabudowy zostały na nas prawomocnie przeniesione.

W tym momencie jesteśmy na etapie adaptacji projektu na działce (z małymi zmianami) i dopiero teraz nasza Pani architekt powiedziała nam, że prawdopodobnie nie uzyskamy pozwolenia , gdyż w styczniu 2018r. Weszła w życie nowa ustawa prawa wodnego, która cofa wydane przed tą data warunki zabudowy dla terenów zalewowych. Poczytaliśmy trochę o przepisie prawa wodnego (art. 546 par 1), na podstawie którego te warunki nie powinny być w obrocie prawnym i wg nas dotyczy on obszarów szczególnego zagrożenia powodzią (raz na 10 lat, raz na 1oo lat) oraz tych które są w niedalekiej odległości od wału przeciwpowodziowego (art 169 ust 2 pkt 2 – tak jak jest to w przepisie). Nasza działka znajduje się w znacznej odległości od wału (więcej niż 50 m, o którym mowa jest w przepisie) i narażona jest na zalanie w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia wału przeciwpowodziowego – art 169 ust 2 pkt 3(tak jest w postanowieniu uzgodnieniowym RZGW - poza tym sprawdzaliśmy sytuację na mapach powodziowych http://mapy.isok.gov.pl/imap/), a o takim przypadku nie ma mowy w tym artykule prawa wodnego cofającym warunki zabudowy. Ponadto w ciągu 12 miesięcy od wydania ustawy z 2018 r. burmistrz zobowiązany był do opracowania wykazu decyzji, które ulegają wygaśnięciu i powinno być to ogłoszone na stronie BIP-u gminy, więc myślę, że nie powinni nam w takim razie przenieść tych warunków zabudowy. I kto tu ma rację, bo Pani architekt upiera się przy swoim.

Link do komentarza

Spokojnie. Jeżeli sytuacja prawna jest taka jak opisano, to nie ma obaw. Ewentualnie, jeżeli trafi się jakiś nadgorliwy urzędnik, to trzeba będzie odwołać się od jego decyzji. Państwa rozumowanie jest prawidłowe.

Nowelizacja prawa wodnego przewiduje, że wydane warunki zabudowy tracą moc tylko w 2 przypadkach:

- nieruchomości (działek) w odległości mniejszej niż 50 m od stopy (podstawy) wału przeciwpowodziowego po stronie odpowietrznej (art. 546 par 1);

- obszarów szczególnego zagrożenia powodzią (art. 169 ust 2 pkt 2) w rozumieniu ustawy.

Skoro więc działka znajduje się w odległości większej niż 50 m od podstawy wału i nie została ujęta na mapach zagrożenia powodziowego jako obszar szczególnego zagrożenia powodzią to nie ma podstaw żeby decyzja o warunkach zabudowy straciła moc. Zaznaczam, że ważne jest co co ujęto na tych mapach, a nie to co kilka lat temu wpisał w postanowieniu RZGW.

Skoro pani architekt się upiera to niech wskaże podstawę prawną.

Tekst ustawy tutaj (jest tekst ujednolicony):

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170001566

 

Link do komentarza

Ocena sytuacji prawnej należy do starostwa  na podstawie posiadanej dokumentacji, które wydaje decyzję  o pozwoleniu na budowę lub też nie albo wyraża sprzeciw w przypadku złożenia zgłoszenia. O tej decyzji przysługuje odwołanie, a także skarga do sądu administracyjnego. Rola architekta w tym zakresie jest tylko doradcza.

Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo i instalacje (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Myślę, że warto przyjrzeć się podobnym produktom w sklepie globy platform . Zawsze istnieją produkty wysokiej jakości przeznaczone do różnych celów. Jestem bardzo zadowolony z usługi. Świetny sklep internetowy! Wszystko jest szybkie, wygodne i wysokiej jakości. Zamówię więcej produktów, których potrzebuję.
    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...